
- To miejsce jest symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata przestrogą przed tym, co oznacza brutalna polityka prowadząca do wojny; ostrzeżeniem, aby takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły – mówił Prezydent Andrzej Duda na gdańskim Westerplatte, gdzie o godz. 4.45 rozpoczęły się obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Główną uroczystość poprzedziła ceremonia złożenia kwiatów na Cmentarzu Obrońców Westerplatte oraz zapalenie zniczy w miejscu ekshumacji szczątków żołnierzy polskich poległych na Westerplatte. Prezydent rozmawiał z archeologami pracującymi przy odkryciach.
Prezydent RP wręczył także noty identyfikacyjne rodzinom pięciu żołnierzy, których ciała zostały odnalezione w trakcie prac archeologicznych oraz zidentyfikowane dzięki badaniom genetycznym. Obchody obyły się u udziałem m.in. harcerzy i weteranów. Zapalono Znicz Pokoju i został tradycyjnie odczytany Apel Pamięci.
Modlitwy poprowadzili biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, bp płk Mirosław Wola, ewangelicki biskup wojskowy oraz bp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz wojskowy.
Bp Guzdek podkreślił, że obrońcy Westerplatte pozostali wierni ewangelicznej zasadzie, że są wartości, których trzeba bronić za cenę krwi, a nawet życia.
- „Boże, pozwól na zrozumieć, że i w naszych czasach jest taki porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. W sobie i wokół siebie. Tak, obronić dla siebie i dla innych. Panie nieba i ziemi, spraw abyśmy nigdy nie zwątpili, że obrona wolności i godności każdego człowieka jest możliwa” – modlił się bp Józef Guzdek.
jp/prezydent.pl/swp
Zdjęcie: prezydent.pl/Jakub Szymczuk/KPRP