Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Temat dnia > Znaczenie aktywności fizycznej

Znaczenie aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka. Obejmuje ona wszystkie czynności dotyczące wysiłku fizycznego, a także ruchu, podczas którego serce pracuje intensywniej i pojawia się uczucie ciepła. Są to głównie ćwiczenia fizyczne, a także każda forma sportu, czy też wysiłek związany z czynnościami jakie wykonujemy każdego dnia. Może to być chodzenie, jazda na rowerze, wchodzenie po schodach, pływanie, oraz sprzątanie. Uprawianie sportu we wczesnej młodości uczy dyscypliny i kształtuje odpowiednie nawyki.

Zwiększona aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko powstawania różnych chorób o charakterze przewlekłym, a także wskaźnik umieralności z powodu tych chorób. Wszelkie schorzenia, jakie wiążą się z małą aktywnością fizyczną nazywane są chorobami hipokinetycznymi. Są to m.in. choroby nowotworowe, osteoporoza, otyłość, jak również choroba wieńcowa serca.

Aktywność fizyczna to ważny dla prawidłowego rozwoju i zdrowia element życia człowieka. Jest ona uwarunkowana wrodzonymi potrzebami organizmu. Odpowiednio dobrana aktywność ruchowa wspomaga go oraz poprawia ogólną kondycję fizyczną. Ruch odgrywa znaczącą rolę w rozwoju mięśni, jest istotny dla prawidłowego wzrostu i kształtu kości, rozwija także układ krążeniowo-oddechowy, ponadto zwiększa sprawność ruchową i wydolność fizyczną. Brak ruchu wpływa na zmniejszenie pojemności płuc, gorszy refleks, czy koordynację ruchową. Każda aktywność ruchowa, a także ćwiczenia fizyczne powinny być jednak dostosowane do wieku, budowy fizycznej oraz stanu zdrowia.

Aktywność fizyczna stymuluje wzrost, dotlenienia organizm, zapobiega i pomaga w leczeniu otyłości, cukrzycy, jak również wad postawy. Ruch na świeżym powietrzu wpływa na poprawę krążenia, ukrwienia skóry, na poprawę przemiany materii, a nawet uodparnia organizm na przeziębienia.

Zaletą ćwiczeń fizycznych jest rozładowanie napięcia emocjonalnego. Ludzie uprawiający sporty mają znacznie więcej energii, nie są ospali i zmęczeni. Ich organizm szybciej się regeneruje. Systematyczne ćwiczenia fizyczne wpływają też na psychikę, zmniejszają poczucie lęku i łagodzą stany depresyjne. Dzieje się to za sprawą endorfiny – hormonu szczęścia, odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Wyraźne efekty widać już po kilku tygodniach. Brak aktywności ruchowej natomiast – skraca życie, zmniejsza witalność i przyspiesza procesy starzenia. Większa masa mięśniowa zapobiega efektom jo-jo i ponownemu przybieraniu na wadze, ponieważ mięśnie są tkanką, która zużywa najwięcej energii, czyli kalorii.

Ruch nie musi być nudny. Istnieje wiele form aktywności fizycznej, która może stać się naszą pasją. Od zwykłych spacerów, poprzez siłownię, pływalnię, taniec, a nawet jazdę konną. W ostatnich czasach bardzo modne stały się sporty grupowe i gry zespołowe. Cel uświęca środki, ale żeby dotrzeć do mety należy przede wszystkim wystartować.

Aldona Rogulska
Redaktor merytoryczny, dziennikarka, publicystka, pisarka, poetka.
http://www.strefawolnejprasy.pl

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę