Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Polityka > Jak głęboko należy lustrować Polonię? Przykład Klepackiej

Jak głęboko należy lustrować Polonię? Przykład Klepackiej

W ostatnich dniach mieliśmy dość kuriozalną sytuację, w której Światowy Związek Kombatantów AK zanegował przyznanie statusu członka honorowego Zofii Klepackiej. To wyróżnienie przyznał jej lokalny komitet tego związku na warszawskiej Pradze.

Pomijam fakt, że Pani Zofia samym faktem walki przeciw LGBT oraz tym, że jej dziadek walczył w AK nie do końca kwalifikuje się na order, ale co komu przeszkadzało honorowe członkostwo? Czy to wynik demencji starczej i już nie do końca sprawnych procesów myślowych przedstawicieli związku światowego, czy może świadome wrogie działanie wpisujące się w wiele innych obecnie pojawiających się i mających szkodzić Polsce?

Jak sowieci inwigilowali Polonię i werbowali agentów wśród Polonii? Jak umieszczali w tych środowiskach swoich już wyszkolonych szpiegów? Sporo odpowiedzi możemy znaleźć w książce dr. Witolda Bagieńskiego pt. „Wywiad Cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961”. Pełny wywiad z doktorem Bagieńskim znajduje się pod linkiem – http://strefawolnejprasy.pl/wywiad-cywilny-polski-ludowej-rozmowa-dr-witoldem-bagienskim-archiwum-ipn/

Oto jedno z pytać do autora książki.

  • Red. Mariusz Paszko: Jaka była rola służb rosyjskich w rozbijaniu środowisk polonijnych? Czy w jakimś kraju miało to szczególne nasilenie?
  • Dr WITOLD BAGIEŃSKI: „Służby sowieckie interesowały się przede wszystkim emigracją rosyjską oraz tzw. nacjonalistycznymi mniejszościami narodowymi, czyli przedstawicielami ukraińskiej, litewskiej, łotewskiej, czy też białoruskiej emigracji. Kwestie związane ze zwalczaniem naczelnych władz RP i polskiego uchodźstwa były domeną organów bezpieczeństwa Polski Ludowej. Analogicznie było z resztą w przypadku innych krajów bloku, jak choćby Czechosłowacji, Bułgarii, czy też Węgier. Pewne mechanizmy działania mające na celu dezintegrację tych środowisk były zbliżone do siebie. Oczywiście nie można całkowicie wykluczyć, że wśród polskiej diaspory na Zachodzie były osoby zwerbowane do współpracy przez wywiad lub kontrwywiad Związku Sowieckiego, jednak z powodu braku miarodajnych źródeł trudno powiedzieć coś więcej na ten temat. Natomiast o tym jak wywiad Polski Ludowej walczył z polskimi emigrantami napisałem w mojej książce. Ze względu na to, że było to wówczas jedno z najważniejszych, o ile nie najważniejsze zadanie, było co analizować.”

Przykładów wykorzystywania polskiej Polonii do interesów rosyjskich jest sporo. Ostatnio można to było też zauważyć przy wyborach do europarlamentu i uaktywnianiu się niektórych środowisk, które zaczęły wspierać Konfederację, a konotacje tego zlepku partii i osobowości są czysto pro-moskiewskie. Na szczęście Konfederacja nie uzyskała wymaganego progu wyborczego.

Podobnie rzecz się ma ze środowiskami kombatantów AK oraz innych tego typu zrzeszeń i środowisk. Wygląda na to, że należy im się bardzo bacznie przyjrzeć pod kątem działania na szkodę Polski, a tym samym pod kątem współpracy z nieprzyjaznymi Polsce krajami i służbami.

Jan Ptasznik
Dziennikarz, publicysta - polityka, gospodarka, filozofia, socjologia
http://strefawolnejprasy.pl/

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę