Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Motoryzacja > Odpowiednie odkurzacze do warsztatu – jak wybrać?

Odpowiednie odkurzacze do warsztatu – jak wybrać?

Wybór odpowiedniego odkurzacza do warsztatu może wiązać się z szeregiem problemów i wątpliwości. Niby jesteśmy przekonani, jak działa taki odkurzacz – przecież z podobnego urządzenia korzystał pewnie każdy z nas już niejednokrotnie podczas sprzątania mieszkania. Istnieje jednak istotna różnica między odkurzaczem, którego używamy w codziennym życiu, a tym, który może być wykorzystywany na budowie. Dzisiejszy artykuł poświęcimy na zgłębienie specyfiki tego drugiego urządzenia. Planujesz kupić odkurzacz warsztatowy? Sprawdź już teraz, na co zwrócić uwagę podczas zakupów!

Czystość w miejscu pracy

Podstawowa różnica między zwykłym odkurzaczem, a odkurzaczem warsztatowym, jest taka, że ten drugi charakteryzuje się o wiele większą mocą, a także przystosowaniem do pracy w bardziej wymagających warunkach (między innymi dzięki wytrzymałej obudowie oraz specjalnym filtrom). Tego typu udoskonalenia są wymuszone przez specyfikę pracy w warsztacie czy na budowie – a więc w środowiskach, w których naturze leży odrobina chaosu. Pył, brud, gruz, rozlane ciecze (np. smar), to właśnie z nimi będziemy musieli poradzić sobie korzystając z odkurzacza warsztatowego. Dzięki wyposażeniu niektórych modeli w funkcje sprzątania na sucho oraz na mokro, odkurzacze budowlane poradzą sobie niemal w każdych warunkach.

Z wielką mocą – wielka odpowiedzialność

„W parze z wielką mocą idzie wielka odpowiedzialność” – słynny cytat z komiksów i filmów o Spider-Manie pasuje jak ulał do sytuacji, w której musimy zdecydować się na zakup odkurzacza. Podczas gdy odkurzacze używane w mieszkaniach stają się coraz mniejsze i cichsze, a ich moc jest stopniowo redukowana (obecnie jej maksymalna wartość to 900 W, wszystko za sprawą przepisów wprowadzonych w 2017 roku i obowiązujących w Unii Europejskiej), tak podobne regulacje nie dotykają odkurzaczy warsztatowych. Urządzenia stosowane przez firmy remontowo-budowlane mogą pochwalić się mocą nawet 2000 W (a więc ponad dwukrotnie większą niż ta, którą dysponuje odkurzacz domowy). Słabsze warianty wciąż robią wrażenie – mogą mieć kolejno 1400 W lub 1600 W. Niezależnie od tego, który wariant wybierzemy, możemy być pewni, że spełni on nasze oczekiwania – siła ssąca tych urządzeń jest naprawdę fenomenalna.

Wytrzymałość obudowy i dwa źródła zasilania

Jak już wspomnieliśmy – odkurzacz warsztatowy jest wykonany z bardzo wytrzymałych materiałów, dzięki czemu nie musimy się martwić, że ulegnie zniszczeniu w trakcie pracy. Twarda obudowa nie tylko chroni sprzęt przed uszkodzeniami natury mechanicznej (nie musimy się martwić, że urządzenie się przewróci lub coś na nie spadnie), ale również zabezpiecza przed dostaniem się do środka pyłu, który może zniszczyć urządzenie od wewnątrz. Większość odkurzaczy warsztatowych ma dwa rodzaje zasilania („na kablu” i akumulator), dzięki czemu działają one nawet wtedy, gdy źródło zasilania nie znajduje się w pobliżu.

Pojemnik na odpady

Za pomocą odkurzacza warsztatowego z powodzeniem można uprzątnąć na przykład gruz z budowy. Zważywszy na specyfikę tych elementów (duże i twarde kawałki), innymi cechami musi charakteryzować się również pojemnik na odpady. Drobny, papierowy worek, który wymieniamy w domowych odkurzaczach, w tym przypadku nie miałby racji bytu. Dlatego też pojemniki na odpady w odkurzaczach warsztatowych mogą mieć 45 litrów pojemności i są wykonane z wytrzymałych tworzyw. Specjalną odmianą odkurzaczy warsztatowych są urządzenia zdolne pochłaniać ciecze – im przyjrzymy się dokładniej w następnym akapicie.

Odkurzacze pochłaniające ciecze

Wspomnieliśmy o wytrzymałych pojemnikach na odpady. Gdy kupimy odkurzacz zdolny do zasysania cieczy, to bezproblemowo będziemy mogli pozbyć się nie tylko wody i smaru, ale również substancji chemicznych. Wymaga to oczywiście odpowiedniego pojemnika, w którym magazynowany będzie płyn. Istnieją również specjalne odkurzacze, które potrafią oddzielać substancje płynne od stałych (np. smar od metalowych wiórek) – są one wyposażone w dwa pojemniki, a odpadki każdego typu trafiają do osobnych komór. Tego typu sprzęt okazuje się niezwykle przydatny w przemyśle motoryzacyjnym lub metalurgicznym, a także inżynierii mechanicznej.

Czas na zakupy

Żyjemy w czasach, gdy chcemy, by wszystko szło nam łatwo i przyjemnie. Dlatego też producenci sprzętów budowlanych wprowadzają do swoich produktów szereg udogodnień, który ułatwia nawet najcięższą pracę. Przed zakupem odkurzacza warsztatowego powinniśmy zastanowić się, czy będziemy korzystać ze wszystkich opcji, które oferuje – być może lepiej zdecydować się na gorzej wyposażony, ale tańszy model. Niekiedy nie ma co przepłacać za możliwość pochłaniania cieczy lub dwa rodzaje zasilania, gdy wiemy, że nigdy z tych opcji nie skorzystamy. Wszystko tak naprawdę zależy od nas – odkurzacz warsztatowy musi przede wszystkim być wydajny i dobrze nam służyć. Pamiętajmy, że na wstępie otrzymujemy już ogromną moc i ponadprzeciętną wytrzymałość – wszystkie pozostałe opcje są jedynie dodatkiem.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę