Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Edukacja > Alfabet wielkich treści Agnieszki Metko

Alfabet wielkich treści Agnieszki Metko

Agnieszka Metko jest uznaną autorką książek dla dzieci, poetką, a także ilustratorką mocno zaangażowaną w edukację i rozwój intelektualny dzieci. Wyróżniona nagrodą na Polskim Festiwalu Sztuki Orzeł 2016, gdzie werdyktem jury w składzie: Jerzy Bralczyk, Cezary Harasimowicz oraz Robert Ziółek zajęła II miejsce w kategorii słowo.

W konkursie oceniane były dwie książeczki dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jedna z nich zatytułowana„ Polak mały” to wspaniale opracowany, zawierający wartościowe treści niezbędnik, który w bardzo rzeczowy i jasny sposób opowiada o ważnych symbolach narodowych. Wyjaśnia czym jest Naród i Ojczyzna, patriotyzm, flaga, godło narodowe, bandera, hymn, język ojczysty, polityka. Na kartach stron, zilustrowane są symbole narodowe i mapa Polski. Dodatkowym atutem wzbogacającym publikację są fotografie przedstawiające różne instytucje państwowe np. pałac prezydencki.
Książka uświadamia dorosłym, że dzieci należy traktować poważnie. Jest to najlepszy sposób na obudzenie w nich świadomości, kim są, co jest w życiu istotne, jak należy postępować. Charakter książki pobudza dziecko do myślenia, zastanawiania się, a także poszanowania wartości, poczucia przynależności społecznej oraz znaczenia niematerialnej sfery życia.

Kolejną ocenianą i jednocześnie zwycięską publikacją były „Rozmowy takie sobie 2”nagrodzone w konkursie „Świat przyjazny dziecku”, zorganizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka odpowiadające na bardzo ważne dla młodego człowieka pytania. Dlaczego czajnik paruje?…Czy sweterek jest z owieczki?… Do czego służą numery alarmowe?… Wyjaśniają, czym jest kosmos, wolontariat, piorun oraz postęp techniczny. Pozycja jest tym ciekawsza, że autorami zamieszczonych ilustracji są dzieci z ursynowskich szkół i przedszkoli.

Książka ta pokazuje, że poprzez zabawę odkrywamy wspaniały świat nauki, zgłębiamy jej tajniki, że pomiędzy okładkami i kolorowymi obrazkami kryje się prawdziwa intelektualna przygoda.
Pierwsza część książki zdobyła nagrodę Komitetu Ochrony Praw Dziecka ,,Świat przyjazny dziecku” w kategorii wydawnictw edukacyjnych, a druga część była nominowana do udziału w projekcie Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej 2016.

Obok publikacji dla dzieci, artystka zaprezentowała również swoje wiersze w wersji audio „Nowa” w oprawie muzycznej Wiktora Metko i bardzo oryginalny stylistycznie wiersz „Ciszobłysk”.
Agnieszka Metko komponuje, a także śpiewa wraz z Wiktorem Metko tworząc trzony zespołów w zespołach takich jak: The Fairy Tales, Metko Project i Octane Drive.

Jako malarka wykorzystuje w swoich obrazach wielobarwną paletę możliwości. Poprzez wizualizacje swoich przemyśleń, zapełniając płótna kolorowymi symbolami przywołującymi radość, dąży do naładowania odbiorcy nie tylko pozytywną energią, ale także skłania do refleksji na temat istnienia. Zagłębiając się w bogate treści jej twórczej natury i artystycznej wszechstronności, każdy może odnaleźć coś wyłącznie dla siebie.

W wystawie „Piksele słowa” – wiersze Agnieszki Metko w obiektywie fotograficznym Beaty Ciszewskiej i Wiktora Metko, są cyklicznie wystawiane w Galerii Przechodnia na terenie całej Polski.

W konkursach organizowanych w placówkach oświatowych m.in. pod patronatem Burmistrza Ursynowa pt.”Ilustruję „Bajkę o groszu” Agnieszki Metko.

Jej wiersze gościły na BARYKADACH Bogusława Lustyka na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Pod koniec ubiegłego roku zespół The Fairy Tales wystąpił w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Obecnie trwają prace nad nagraniami kolejnego tomiku poezji w wersji audio pt. „Ciszobłysk”. Wiersze czytać będą znakomici aktorzy dojrzałego pokolenia, a muzykę do utworów skomponuje Wiktor Metko. Tomik ukaże się pod koniec 2018 roku.

Aldona Rogulska
Redaktor merytoryczny, dziennikarka, publicystka, pisarka, poetka.
http://www.strefawolnejprasy.pl

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę