Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Środowisko > Bezpieczny sylwester i fajerwerki

Bezpieczny sylwester i fajerwerki

Święta za nami. Wkrótce Bal sylwestrowy rozpoczynający karnawał. Publiczne imprezy sylwestrowe cieszą się coraz większą popularnością. Uczestniczą w nich tysiące ludzi zgromadzonych na skwerach, placach czy rynkach miast. Pozostaje pytanie, czy takie imprezy są w pełni bezpieczne i o czym trzeba pamiętać podczas takich uroczystości. Okres około świąteczny, a także zakończenie starego roku to pełna mobilizacja i czujność służb ratowniczych, szczególnie Państwowej Straży Pożarnej. W jednostkach czuwają ratownicy, którzy są gotowi do natychmiastowej interwencji i działania podczas imprez sylwestrowych.

Środki bezpieczeństwa podczas takich masowych zgromadzeń muszą być wyjątkowe. Nieumiejętne obchodzenie się z petardami czy fajerwerkami prowadzi do wielu poważnych wypadków. Do najczęściej zgłaszanych należą pożar, oparzenia skóry, zapalenie się odzieży, czy włosów, jak również znaczne uszkodzenia ciała, w tym utrata wzroku, kalectwo i śmierć. Dlatego należy bezwzględnie przestrzegać ustalonych zasad.

W pierwszej kolejności warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi tych materiałów, które zamierzamy odpalić min. fajerwerków, petard, rac. To materiały łatwopalne i wybuchowe. Szczególna ostrożność dotyczy otoczenia, w którym znajdują się małe dzieci. Nie wolno używać petard w zamkniętych pomieszczeniach, na tarasach i balkonach. Wskazana jest trzeźwość, dzięki której łatwiej i szybciej reagujemy w obliczu bezpośredniego zagrożenia. Fajerwerki to nie tylko efekt uświetniający imprezę, ale ryzyko prawdziwej tragedii. Każdego roku w całym kraju podczas nocy sylwestrowej dochodzi do kilkudziesięciu wypadków. Fajerwerkami i petardami powinny zajmować się jedynie osoby dorosłe i odpowiedzialne.

Przy zakupie wyrobów pirotechnicznych trzeba sprawdzić, czy posiadają one odpowiednie atesty. nazwę produktu, klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów w opakowaniu, instrukcję obsługi w języku polskim. Nie kupujmy ich u przypadkowych osób. Do pokazów amatorskich należy używać fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II. Klasa III skierowana jest wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.

W celu bezpieczeństwa oddalamy się minimum 10 m od odpalonego materiału. Chronimy w ten sposób ciało od ewentualnego oparzenia rąk i twarzy, czy znacznie poważniejszych uszkodzeń.

Istotne znaczenie ma określenie toru lotu i miejsca upadku materiałów pirotechnicznych. Nie wolno wrzucać fajerwerków do ognia, ani też próbować odpalić ich po nieudanej próbie. Taki materiał jest najprawdopodobniej wadliwy, a tym samym niebezpieczny. Zwróćmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo osób uczestniczących w pokazie, a dzieci w ogóle nie powinny znajdować się w ich otoczeniu. Dość nerwowo na tzw. sztuczne ognie reagują zwierzęta. Wybuchy i związany z tym hałas może być dla nich bardzo traumatycznym przeżyciem, dlatego w miarę możliwości ograniczmy ich stres do minimum. Odizolujmy w zaciszne miejsce.

Zabaw z fajerwerkami należy unikać w pobliżu samochodów, stacji paliw, czy zbiorników z płynami lub gazami łatwopalnymi. Nierozważne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi grozi też karą grzywny, aresztu, jak również pozbawienia wolności. Sprzedaż fajerwerków lub petard osobom niepełnoletnim jest przestępstwem i wszyscy, którzy nie stosują się do tego zakazu podlegają karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2.

Wkrótce pożegnamy stary rok i powitamy Nowy 2018, niech tegoroczny Sylwester będzie nie tylko wspaniały i kolorowy, pełen wrażeń i fajerwerkowych atrakcji, ale przede wszystkim niech będzie bezpieczny i szczęśliwy dla wszystkich ludzi.

Aldona Rogulska
Redaktor merytoryczny, dziennikarka, publicystka, pisarka, poetka.
http://www.strefawolnejprasy.pl

Podobne

Leave a Reply

12 odpowiedzi na “Bezpieczny sylwester i fajerwerki”

  1. I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site 🙂

  2. Hi there! I could have sworn I’ve been to this site before
    but after reading through some of the post I realized it’s new to me.

    Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

  3. I just want to mention I am just beginner to blogging and honestly loved your page. Almost certainly I’m likely to bookmark your website . You actually have beneficial articles and reviews. Appreciate it for sharing with us your webpage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę