
Gry komputerowe jak wszystko inne mają swoje zalety i wady. Odpowiednio dobrane mogą być przydatnym narzędziem wpływającym na rozwój dzieci i młodzieży. Pobudzają wyobraźnię i pomagają w rozwijaniu różnych zdolności. Niestety mają również swoje ciemne strony. Częste przebywanie przed monitorem laptopa, czy tabletu może wzbudzać agresję, ma niekorzystny wpływ na wzrok, a ponad to niekontrolowane, nieodpowiednie treści gier mogą deformować stronę emocjonalną i zaburzać prawidłowy system wartości.
Badania dowodzą, że niektóre gry w znaczny sposób pobudzają procesy umysłowe dziecka, uwalniają myślenie asocjacyjne, czyli tzw. kojarzeniowe. Mają też dobry wpływ na rozwój intuicji i myślenie hipotetyczne oraz wspomagają koordynację wzrokowo-ruchową. Świetnie też sprawdzają się jako narzędzie do nauki, ułatwiając przyswajanie wiadomości i rozwijanie umiejętności, czym wyprzedzają tradycyjne podręczniki szkolne. Komputer stwarza możliwość trójwymiarowego interpretowania obrazów dwuwymiarowych. Gry pobudzają wszelkie zmysły i ćwiczą ich koordynację.
Dlaczego tak trudno jest dziecku oprzeć się pokusie grania? Pierwszą zasadniczą sprawą jest tzw. nagroda w momencie osiągnięcia sukcesu, możliwość kontynuowania gry na wyższym poziomie, czy kolejnym etapie, ważna jest też personalizacja – indywidualne traktowanie grającego. Sukces osiągnięty podczas grania przekłada się na wzrost poczucia własnej wartości, a co za tym idzie lepszą samoocenę.
Obok niewątpliwych zalet gier komputerowych trzeba wskazać wiążące się z nimi pewne ryzyko i zagrożenia. Tu również badania naukowe dowiodły o ich negatywnym wpływie na psychikę i stan emocjonalny. Niektóre treści mogą budzić agresję i wywoływać efekt naśladowania takich zachowań, jakie dziecko obserwuje na ekranie. Układ nerwowy młodych ludzi nie jest jeszcze odpowiednio dojrzały i nie umie dokonać selekcji nadmiaru bodźców płynących z monitora. Dlatego aby zapobiec szkodliwym wpływom nieodpowiednich gier, czy filmów trzeba ze szczególną uwagą kontrolować oglądane przez dzieci i młodzież treści stron WWW.
Amerykańscy naukowcy odkryli związek pomiędzy grami komputerowymi pełnymi przemocy, a wzrostem agresji w zachowaniu dzieci. Podczas gier znacznie zmniejsza się aktywność stref mózgu, odpowiadających za emocje i zdobywanie wiedzy. Duża część gier opartych na przemocy ma na celu przede wszystkim zniszczenie wroga, zabijanie w celu osiągania korzyści, podczas gdy w świecie realnym zabójstwo jest jednym z najcięższych wykroczeń.
Jak we wszystkim należy więc zachować umiar. Gry komputerowe nie są niczym złym pod warunkiem, że ich treści będą odpowiednio dobrane do wrażliwości i wieku gracza. Nie należy również przesadzać z ilością czasu spędzanego przed ekranem komputera w ciągu dnia.
Leave a Reply