Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Bezpieczeństwo > Zawadzki podczas premiery swojej książki: Niemcy miały być hubem energetycznym i mieć monopol w całej Europie [Wideo]

Zawadzki podczas premiery swojej książki: Niemcy miały być hubem energetycznym i mieć monopol w całej Europie [Wideo]

W Warszawie odbyła się debata zorganizowana przez Wydawnictwo Fronda, które wydało książkę „Odnawialne źródła władzy. Polityka klimatyczna jako oręż podboju świata”. Jej autor to Robert Zawadzki, dziennikarz i ekonomista związany z Telewizją Trwam, a także publicysta „DoRzeczy”.

W sobotę 14 stycznia w „Świetlicy Wolności” w Warszawie została zorganizowana dyskusja w kontekście najnowszej książki Roberta Zawadzkiego „Odnawialne źródła władzy. Polityka klimatyczna jako oręż podboju świata”. Oprócz autora głos zabrali: Cezary Krysztopa – red. portalu i tygodnika „Solidarność”, Stefan Traczyk – przewodniczący Instytutu Debat o Środowisku, a także Marek Lachowicz – ekonomista i analityk rynku ekonomicznego.

– Energetyka jest jednym z wielu elementów wojny hybrydowej. Kto włada tą dziedziną, może narzucić innym swój dyktat, swoje zdanie. Na początku grudnia, z racji mojej pracy, zostałem oddelegowany na Ukrainę, by zrobić tam materiał na temat infrastruktury krytycznej, czyli energetycznej. Dziękuję tutaj władzom Ukrainy, że dopuściły mnie i pokazały tę tragedię. Są zniszczone sieci, elektrociepłownie, inne ważne obiekty potrzebne do funkcjonowania w społeczeństwie. Widziałem kryzys humanitarny, widziałem, jak ludzie po prostu stoją w kolejce po wodę i podstawowe produkty pierwszej potrzeby. Widziałem, jak w szpitalach są prowadzone operacje bez światła, brakuje agregatów. Ta książka ma na celu uświadomienie i rozpoczęcie debaty, że Rosja tę wojnę konwencjonalną, którą widzimy, przygotowywała dużo wcześniej – powiedział podczas debaty Robert Zawadzki.

– Głównym przesłaniem mojej książki jest przekazanie czytelnikom oraz osobom zainteresowanym, że ponad naszymi głowami od dawna istnieje sojusz niemiecko-rosyjski, który po prostu polegał na tym, że Niemcy miały być hubem energetycznym i mieć monopol w całej Europie. Miało być to możliwe dzięki tanim surowcom z Rosji, jednak wojna nieco pokrzyżowała plany. Na pierwszy rzut oka, w mojej opinii, Niemcy grają kartą „Miła twarz do złej gry” – dodał autor publikacji.

– Głównym powodem do napisania tej książki jest oczywiście troska o polską suwerenność energetyczną. Wiele się ostatnio mówi o polskiej suwerenności. Widzimy, że energetyka jest bardzo ważnym sektorem w dziedzinie naszego życia. Postanowiłem tę książkę napisać, żeby wyjaśnić ludziom, czym to naprawdę jest. Myślę, że wojna wielu ludziom uświadomiła, że energetyka jest czymś ważnym, ale też myślę, że uświadomiła to elitom europejskim. Stąd ten tytuł: „Odnawialne źródła władzy”. Tytuł jest prowokujący, jest mocny i ma rozpocząć debatę na temat tego, że bardzo często różne źródła energii są również zagrożone militarnie – stwierdził dziennikarz Telewizji Trwam.

Zawadzki o OZE i polityce klimatycznej Unii Europejskiej

Robert Zawadzki nie sprzeciwia się samej koncepcji OZE, ale zwraca uwagę, że za tę politykę w Unii Europejskiej odpowiada komisarz Frans Timmermans, o którym zapewne słyszał każdy Polak. Niestety ten holenderski polityk raczej nie ma pozytywnego nastawienia do naszego kraju.

– Tego typu osoba dobiera do tego projektu ludzi według klucza. Są to często ludzie zideologizowani, którzy wypuszczają buble prawne – skwitował postawę Timmermansa autor „Odnawialnych źródeł władzy”.

Ekspert w czasie swojego wystąpienia poruszył również wątek Europejskiego Zielonego Ładu, w tym spekulacyjnego podatku EU ETS, który w dużym stopniu odpowiada za horrendalnie wysokie ceny energii. Mówimy tu o systemie handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, który w teorii ma powstrzymać globalne ocieplenie.

– Największe zagrożenie związane z polityką klimatyczną to para-podatek EU ETS. Widzimy, jakie są ceny prądu. Pierwszą osobą, która alarmowała, był śp. Profesor Jan Szyszko. Wypowiedział takie bardzo celne słowa, że Donald Tusk, zgadzając się na wprowadzenie tego w życie, jest albo osobą niekompetentną, albo osobą, która działa na niekorzyść polskiej racji stanu – wskazał Robert Zawadzki.

Poniżej zapis debaty, która odbyła się przy okazji premiery książki.

źródła: wydawnictwo fronda, youtube, propolski.pl
fot. youtube/wydawnictwo fronda

Jan Ptasznik
Dziennikarz, publicysta - polityka, gospodarka, filozofia, socjologia
http://strefawolnejprasy.pl/

Podobne

W górę