Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Edukacja > Wychowanie zgodne z metodą Montessori

Wychowanie zgodne z metodą Montessori

Wychowywanie zgodne z metodą Montessori stało się tak popularne, że system ten jest stosowany nie tylko w domach, ale również w przedszkolach i szkołach. Jego podstawą jest dawanie swobody dziecku, pozwalanie mu na podejmowanie decyzji. Wszystko po to, by było samodzielne i odpowiedzialne. By mogło wyrażać swoje emocje, by odczuwało chęć pomocy innym, akceptację. By wreszcie uczyło się na błędach, poznało smak porażki, ale też ogromnych sukcesów.

Oczywiście rolą rodziców czy opiekunów jest nie tylko obserwacja dziecka. Należy przygotować mu odpowiednie do wszechstronnego rozwoju otoczenie. Taka stymulacja przebiega między innymi poprzez zaproponowanie mu właściwych zabawek.

Dobrą informacją jest to, że na rynku polskim znajdziemy mnóstwo propozycji, które w pełni odpowiadają wsparciu w wychowanie zgodne z metodą Montessori. Takimi gadżetami są na przykład zabawki edukacyjne. Warszawa i każde inne miasto w Polsce oferuje ich całkiem szeroki wybór. Kupujący powinni jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Przede wszystkim pomoce Montessori muszą być proste w swojej konstrukcji. Mają wymagać od dziecka kreatywności i logicznego myślenia. Mają nie tylko zajmować wolny czas, ale również usprawniać nabyte już umiejętności albo zdobywać te nowe.

Kolejna sprawa to jakość takich zabawek. Wszystkie gadżety mają być starannie wykonane. Najlepiej, jeśli nie zawierają małych czy ostrych elementów. O wiele lepiej sprawdzają się zabawki drewniane niż te wykonane z plastiku.

Trzeba też zwrócić uwagę, by zabawki były dobrane odpowiednio do wieku dziecka. Na zupełnie inny rozwój będzie stawiać mama niemowlęcia, a na inny opiekun przedszkolaka. Co ważne, zabawki sensoryczne nie mogą być też kupowane „na zaś”. Nie zmuszajmy najmłodszych do wykonywania czynności, których nie potrafią, a nauka przychodzi im z trudem. Nie każda umiejętność jest nabywana w wieku kilku lat. Rozwój dziecka powinien przebiegać w indywidualnym tempie, bez nacisku.

Dla niemowląt idealne są zabawki, które będą stymulować ich wzrok. Do takich zaliczają się wszystkie gadżety wiszące. Uznaje się, że najlepsze są te w kolorze białym, czarnym i czerwonym. Dobrze jest, kiedy zabawki mają inną strukturę oraz kształt. Świetnie sprawdzą się grzechotki i zabawki drewniane o gładkiej powierzchni i zaokrąglonych kształtach. Raczkującym dzieciom można kupić różnego rodzaju piłki, które będą doskonałym czynnikiem mobilizacyjnym do poruszania się.

Starsze dzieci powinny mieć do dyspozycji zabawki, które będą wpływać na ich rozwój. Wiele zależy tutaj od ich zainteresowań, pasji czy ewentualnych opóźnień, które warto eliminować. Najczęściej zabawki pobudzają rozwój zdolności manualnych czy ruchowych. Przedszkolaki bardzo lubią też naśladować sytuacje domowe, dobrze jest więc wyposażyć je w imitację kuchenki, garnków i tym podobnych akcesoriów. Zawsze pamiętajmy o tym, by kupowane dziecku zabawki były dla niego w pełni bezpieczne.

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem internetowym: kabum.pl – zabawki edukacyjne dla dzieci

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę