Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Kultura > Święto Trzech Króli obchodzono w całej Polsce i poza granicami

Święto Trzech Króli obchodzono w całej Polsce i poza granicami

6 stycznia co roku kościół katolicki obchodzi święto Objawienia Pańskiego, powszechnie znane jako Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Od 2011 roku jest to także dzień wolny od pracy.

Szczególnie znane są procesje zwane Orszakami Trzech Króli, które w tym roku w całej Polsce zgromadziły około 1.2 mln wiernych w 752 miejscowościach w kraju i 22 poza granicami Polski. Największym był orszak w Warszawie, gdzie przeszło 60 tys. osób, a drugim co ilości wiernych w Krakowie.

Tegorocznym hasłem orszaków nawiązującym do słów Jana Pawła wypowiedzianych podczas jego wizyty w Warszawie było: „Odnowi oblicze ziemi”.

Zgodnie z Ewangelią św. Mateusza do Betlejem przybyli ze Wschodu trzej mędrcy, którzy przynieśli dary Jezusowi Chrystusowi. Przybyli oni do Betlejem ponieważ przepowiednie proroków głosiły, że tam właśnie w tym czasie narodził się król. Po jakimś czasie mędrców zaczęto nazywać królami i ta tradycja utrzymuje się do dzisiaj, a ich imiona pojawiły się w tradycji chrześcijańskiej dopiero VIII wieku. W XII wieku natomiast uznano ich jako przedstawicieli Europy, Azji i Afryki.

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, gospodarka, wiedza, technologie, współpraca medialna i partnerska.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę