Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Firma > Skuteczna windykacja cz. III – terminy przedawnienia roszczeń

Skuteczna windykacja cz. III – terminy przedawnienia roszczeń

Musimy pamiętać, że czas jaki mamy na odzyskanie firmowych środków jest najistotniejszym czynnikiem w procesie ich odzyskiwania.

Prawo jeszcze niestety umożliwia dłużnikom stałe uchylanie się od płatności. Co więcej, mogą oni całkowicie uniknąć odpowiedzialności za swoje zobowiązania finansowe. Gwarantuje im to zapis o przedawnieniu roszczeń, zawarty w Kodeksie Cywilnym.

Prawo po stronie wierzycieli
Przedawnienie roszczeń to bardzo specyficzna instytucja, której celem jest uregulowanie zaistniałych stosunków prawnych miedzy wierzycielem a dłużnikiem, związane ze zwolnieniem dłużnika z obowiązku spełnienia zobowiązań czyli zapłaty należności, których wierzyciel i tak sam nie dochodzi. Zgodnie z definicją, zawartą w art. 117 § 2 Kodeksu Cywilnego, po upływie terminu przedawnienia, ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia, przy czym zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne. Terminy przedawnienia nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną (art. 119 k.c.).

Terminy przedawnienia roszczeń w obrocie gospodarczym
Poszczególne roszczenia przedawniają się z upływem terminów wskazanych przez ustawę. Szczególną sytuację przewiduje art. 125 § 1 k.c., roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jednak, ze względu na różne rodzaje zobowiązań finansowych, okres przedawnienia niektórych należności został ustawowo skrócony do 3 lat lub nawet do jednego roku.

Trzyletni okres przedawnienia roszczeń obowiązuje wobec wszelkich należności z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej z umowy sprzedaży w ramach przedsiębiorstwa sprzedawcy, działalności rzemieślniczej, gospodarstwa rolnego oraz z tytułu płatności okresowej (np. czynsz najmu, alimenty), a więc z tytułu kary umownej, przewidzianej w umowie miedzy kontrahentami, z tytułu niezapłaconej lub niezwróconej kaucji oraz z tytułu niezapłaconej, bądź niezwróconej zaliczki i przedpłaty, odsetek od nieterminowych płatności. Ten sam okres przedawnienia roszczeń ustalony jest również dla należności z tytułu weksli, przy czym obowiązuje on jedynie wystawcę weksla własnego, gdyż dla indosanta ustawodawca określił zaledwie roczny termin przedawnienia. Trzyletni okres przedawnienia obowiązuje również z tytułu umowy ubezpieczenia.

Wyjątki w terminach przedawnienia
Należy tu wspomnieć iż Sąd wskazał dwa wyjątki co do okresu przedawnienia odsetek:

 • Po pierwsze, gdy dłużnik dokona zapłaty należności głównej przed upływem terminu jej przedawnienia, roszczenie o odsetki nie przedawnia się wraz z upływem terminu przedawnienia należności głównej. Jest to spowodowane tym, że odsetki zyskują charakter świadczenia samodzielnego i pomimo wygaśnięcia świadczenia głównego jedynym terminem, jaki ich dotyczy, jest trzyletni termin przedawnienia.
 • Po drugie, jeżeli przed przedawnieniem roszczenia głównego zostanie przerwany bieg terminu przedawnienia odsetek (np. w przypadku wytoczenia powództwa o zapłatę), to roszczenie o odsetki również nie przedawni się wraz z przedawnieniem roszczenia głównego.

Przedawnienie a odsetki
Terminem przedawnienia dochodzonych odsetek jest wyłącznie trzyletni termin dla świadczeń okresowych z art. 118 k.c. Jeśli więc kontrahent zalega z płatnością za zakupiony towar z tytułu umowy sprzedaży w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej i nie ureguluje należności w terminie dwóch lat (termin przedawnienia z art. 554 k.c.), nie można już dochodzić skutecznie przed sądem ani odsetek, ani roszczenia głównego.  Natomiast gdy ureguluje należność za zakupiony towar w terminie dwóch lat, można będzie żądać odsetek za opóźnienie w zapłacie przez kolejne trzy lata od daty powstania należności odsetkowych. Powództwo o zapłatę samych odsetek zostanie oddalone, jeżeli należność główna uległa przedawnieniu oraz gdy dłużnik podniesie zarzut przedawnienia.

Dwu- i jednoroczne okresy przedawnień
2-letni okres przedawnienia roszczeń przewidziany jest dla przedsiębiorcy z tytułu umowy dostawy w ramach przedsiębiorstwa sprzedawcy, działalności rzemieślniczej, gospodarstwa rolnego, nieuregulowanej płatności za fakturę. Podobnie jest w przypadku roszczeń z tytułu umowy o dzieło, tu również przedawnienie następuje w terminie 2 lat, licząc od dnia, w którym nastąpiło oddanie dzieła, lub w którym powinno oddanie działa nastąpić. Dwuletni okres przedawnienia stosuje się również z tytułu opłat za hotel, ze stosunku rachunku bankowego (z wyjątkiem zwrotu wkładów).
Jedynie jednoroczny okres przedawnienia roszczeń wyznaczył ustawodawca osobie, chcącej dochodzić swoich roszczeń z tytułu umowy przewozu osób czy mienia oraz z tytułu zawarcia umowy przedwstępnej. Ten sam okres przedawnienia ustanowiony jest dla roszczeń wynajmującego przeciwko najemcy o naprawienie uszkodzonych rzeczy, jak również dla roszczeń najemcy przeciwko wynajmującemu o zwrot nakładów za użytkowane rzeczy.

Proces przedawnienia
Bieg przedawnienia roszczeń rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego (np. wezwania dłużnika do spełnienia świadczenia), bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie (art. 120 § 1 k.c.). Roszczenie przedawnione wciąż istnieje, ale przekształca się w tzw. „roszczenie niezupełne”, które cechuje się tym, że nie może być przymusowo egzekwowane. Nader często zdarza się jednak tak, iż dłużnicy nadużywają tego prawa, celowo przeciągając niemożność ściągnięcia wierzytelności, aż do okresu przedawnienia. Temu jednak można przeciwdziałać, przerywając lub zawieszając bieg przedawnienia. Przerwanie biegu przedawniania możliwe jest na trzy sposoby, poprzez wniesienie sprawy do sądu lub zwrócenie się do komornika, poprzez wszczęcie mediacji z dłużnikiem, lub jeżeli dłużnik bezpośrednio lub pośrednio uzna swoje zobowiązania finansowe wobec wierzyciela (odpowie na monit lub zwróci się z prośba o rozłożenie długu na raty) w formie uznania roszczenia przez dłużnika.

Uznanie to może mieć postać:
a) uznania właściwego, polegającego na złożeniu przez dłużnika oświadczenia woli o uznaniu długu (np. w treści ugody),
b) uznania niewłaściwego, polegającego na złożeniu oświadczenia wiedzy, zawierającego pewne elementy woli, z którego wynika przyznanie się do istnienia dochodzonego roszczenia, np.:
– prośba o rozłożenie należności na raty lub zwolnienie z obowiązku płatności odsetek za opóźnienie, nawet jeżeli proponowane porozumienie między stronami nie doszło do skutku
– prośba o przedłużenie terminu do spłaty zobowiązania,
– potwierdzenie salda, podpisane przez osoby upoważnione do reprezentacji dłużnika
– wskazanie wierzytelności w załączniku do podania o otwarcie postępowania układowego.

Przerwanie biegu terminu przedawnienia wskutek uznania roszczenia nastąpi wyłącznie wówczas, gdy uznanie zostanie dokonane przed przedawnieniem roszczenia. Jeżeli z treści oświadczenia lub okoliczności, w których zostało złożone, wynika taka wola dłużnika uznania przedawnionego roszczenia musi zawierać także zrzeczenie się zarzutu przedawnienia i wówczas będzie ono skuteczne nawet wówczas, gdy oświadczenie w tym zakresie złożone zostanie już po upływie terminu przedawnienia.

Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo (art. 124 § 1 k.c.). Dzięki przerwaniu biegu można znacznie wydłużyć okres, po którym należności zostaną uznane za niemożliwe do ściągnięcia, gdyż dopiero po zakończeniu wszelkich procedur sądowych, związanych z wydaniem wyroku zobowiązującego dłużnika do uregulowania zobowiązań wobec wierzyciela, następuje ponowne odliczanie okresu przedawnienia.

Więcej na temat zarzutu przedawnienia składanego przez dłużników i możliwości obrony w kolejnym artykule.

Monika Toczyńska
Prezes Zarządu kancelarii Audix Sp. z o.o.
http://audix.pl/

Podobne

Leave a Reply

187 odpowiedzi na “Skuteczna windykacja cz. III – terminy przedawnienia roszczeń”

 1. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this kind of house .

  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Reading this information So i’m
  glad to express that I’ve a very just right uncanny feeling I discovered exactly what I needed.
  I so much without a doubt will make certain to do not omit this web site and
  provides it a glance regularly.

 2. This design is steller! You definitely know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my
  own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really loved what you had to say, and more than that, how you
  presented it. Too cool!

 3. I just want to mention I’m all new to blogging and site-building and truly loved your blog. More than likely I’m planning to bookmark your blog post . You absolutely come with exceptional articles and reviews. Thanks a lot for sharing with us your blog.

 4. Today, I went to the beach front with my kids.

  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab
  inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is totally off topic but I had to
  tell someone!

 5. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your website in my social networks!

 6. That is the appropriate blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize a lot its nearly arduous to argue with you (not that I really would need…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, just nice!

 7. Good day there, just turned out to be familiar with your article through Yahoo and bing, and found that it is quite educational. I will like if you continue this informative article.

 8. What are you indicating, man? I realize everyones got their own view, but really? Listen, your weblog is awesome. I like the effort you put into it, especially with the vids and the pics. But, come on. Theres gotta be a better way to say this, a way that doesnt make it seem like everybody here is stupid!

 9. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 10. It’s almost not possible to encounter well-advised individual on this subject, regrettably you come across as like you fully grasp the things you’re raving about! Appreciate It

 11. I just want to tell you that I’m newbie to weblog and really savored you’re page. Most likely I’m planning to bookmark your blog . You actually come with tremendous well written articles. Regards for sharing your blog.

 12. I just want to say I am just all new to weblog and seriously liked you’re web page. Probably I’m want to bookmark your website . You surely have superb article content. With thanks for sharing with us your blog.

 13. We did not understand your second paragraph by any means. What can you mean by that? This really is an interesting topic to me so I want to understand everything that you have to say. We were not able to find a number of other articles during my search although I’m not very computer literate so that could be why. I am hoping to see you publishing more frequently.

 14. An impressive share, I just now given this onto a colleague who had previously been doing little analysis about this. Anf the husband the fact is bought me breakfast simply because I stumbled upon it for him.. smile. So permit me to reword that: Thnx for your treat! But yeah Thnkx for spending some time to debate this, I find myself strongly over it and enjoy reading more about this topic. If possible, as you become expertise, might you mind updating your site with more details? It truly is highly of great help for me. Huge thumb up because of this text!

 15. I was pretty pleased to uncover this site. I need to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely loved every part of it and i also have you bookmarked to see new information on your site.

 16. The very next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, nonetheless I truly believed you would probably have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something you could possibly fix if you weren’t too busy looking for attention.

 17. I do believe all of the ideas you have presented for your post.
  They are very convincing and can certainly work. Nonetheless, the
  posts are very brief for novices. Could you please extend them
  a bit from next time? Thank you for the post.

 18. I blog often and I seriously thank you for your content. This great article has really peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed too.

 19. Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you finding the time and energy to put this short article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 20. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this site. I am hoping to see the same high-grade blog posts from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now 😉

 21. After looking over a few of the blog articles on your site, I seriously appreciate your way of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my website too and tell me how you feel.

 22. I was very pleased to find this site. I wanted to
  thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely liked every part of it and I have you saved to fav to look at new stuff on your website.

 23. After looking at a handful of the blog articles on your web site, I honestly appreciate your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please visit my website as well and tell me what you think.

 24. When I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Appreciate it.

 25. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you taking the time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile.

 26. This is the perfect website for everyone who hopes to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that’s been written about for decades. Wonderful stuff, just excellent.

 27. Hi, I do think your blog could be having internet browser compatibility problems. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Apart from that, fantastic website!

 28. Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you taking the time and energy to put this article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 29. I’m curious to find out what blog system you have been working with? I’m experiencing some small security problems with my latest blog and I would like to find something more safe. Do you have any suggestions?

 30. Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I will come back yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 31. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody else having identical RSS problems? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanks!

 32. Aw, this is an extremely good post. In notion I would like to place in writing such as this additionally – taking time and actual effort to create a great article… but exactly what can I say… I procrastinate alot and also by no means appear to get something completed.

 33. Right here is the right website for anybody who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that has been discussed for many years. Excellent stuff, just wonderful.

 34. I really love your site.. Very nice colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own site and would like to learn where you got this from or what the theme is called. Thanks!

 35. Aw, this was an exceptionally nice post. Spending some time and actual effort to create a great article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

 36. I just want to say I am new to weblog and certainly liked this web page. Almost certainly I’m going to bookmark your blog . You absolutely come with superb articles. Thank you for revealing your blog.

 37. Hello there! This article couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will forward this article to him. Fairly certain he will have a great read. Many thanks for sharing!

 38. I truly love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own site and would love to know where you got this from or just what the theme is named. Appreciate it!

 39. The very crux of your writing whilst sounding reasonable originally, did not work very well with me after some time. Someplace within the sentences you actually managed to make me a believer unfortunately just for a while. I still have a problem with your leaps in logic and you might do well to help fill in those gaps. In the event you actually can accomplish that, I will certainly be impressed.

 40. Thank you for each of your work on this blog. My mother really loves making time for internet research and it’s obvious why. A number of us hear all concerning the dynamic tactic you deliver good techniques via the web site and in addition encourage response from the others on that point and my daughter is really learning a whole lot. Take pleasure in the remaining portion of the year. You’re the one performing a tremendous job.

 41. Hello would you mind letting me know which web host you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good hosting provider at a fair price? Thank you, I appreciate it!

 42. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

 43. My husband and i ended up being really thrilled that Louis could complete his investigations using the precious recommendations he gained out of the web pages. It is now and again perplexing to just choose to be giving out ideas which often the others might have been making money from. Therefore we understand we have got the website owner to appreciate because of that. Those illustrations you made, the easy site menu, the relationships you will make it easier to engender – it is most extraordinary, and it’s facilitating our son and our family believe that the subject matter is fun, which is certainly very vital. Thank you for all the pieces!

 44. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no back up. Do you have any methods to stop hackers?

 45. Can I simply say what a aid to search out someone who actually is aware of what theyre speaking about on the internet. You definitely know how to convey a problem to light and make it important. More folks must learn this and perceive this facet of the story. I cant believe youre not more standard since you undoubtedly have the gift.

 46. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s
  equally educative and interesting, and without
  a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something too few
  men and women are speaking intelligently about.
  I am very happy that I stumbled across this during my search for something concerning this.

 47. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 48. Howdy! I could have sworn I’ve been to this web site before but after browsing through some of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 49. Aw, this was a very nice post. Taking a few minutes and actual effort to make a top notch article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

 50. Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It’s always interesting to read content from other writers and practice something from their web sites.

 51. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am encountering issues with your RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anybody else getting similar RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanks!

 52. I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I’ll learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 53. Excellent blog here! Also your web site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 54. Thanks for your tips. One thing really noticed is the fact that banks in addition to financial institutions really know the spending habits of consumers and understand that the majority of people max out and about their own credit cards around the getaways. They wisely take advantage of this fact and then start flooding your inbox and snail-mail box by using hundreds of no-interest APR credit cards offers right after the holiday season concludes. Knowing that if you are like 98% of American general public, you’ll hop at the chance to consolidate credit debt and transfer balances towards 0 annual percentage rates credit cards.

 55. I just could not go away your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard information an individual provide in your guests? Is gonna be again frequently to investigate cross-check new posts

 56. You’re so cool! I don’t suppose I’ve read through a single thing like this before. So good to find someone with a few original thoughts on this subject matter. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is required on the internet, someone with a little originality.

 57. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 58. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has helped me out loads. I hope to contribute & aid other users like its aided me. Great job.

 59. Great – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 60. I believe this internet site has got some real excellent info for everyone :D. „We rarely think people have good sense unless they agree with us.” by Francois de La Rochefoucauld.

 61. Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this informative article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 62. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this fantastic blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this blog with my Facebook group. Talk soon!

 63. Thanks so much for giving everyone an extraordinarily terrific opportunity to read critical reviews from this blog. It really is so great and also full of amusement for me personally and my office colleagues to visit your blog not less than 3 times a week to see the new stuff you have. Of course, I am just always impressed considering the remarkable concepts you serve. Certain 4 facts on this page are truly the finest we’ve had.

 64. Howdy very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also…I’m happy to find a lot of helpful info here within the put up, we want develop extra strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 65. Good – I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 66. Thanks for sharing excellent informations. Your web site is so cool. I am impressed by the details that you’ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What an ideal web-site.

 67. hello!,I like your writing very so much! share we communicate more approximately your post on AOL? I need a specialist in this space to unravel my problem. Maybe that is you! Having a look ahead to look you.

 68. certainly like your web-site however you have to test the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform the reality on the other hand I will surely come again again.

 69. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 70. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this information So i am happy to convey that I have a very good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make certain to don’t forget this website and give it a look on a constant basis.

 71. Throughout this awesome scheme of things you receive an A+ just for effort. Where you confused everybody was first in the specifics. As it is said, the devil is in the details… And that couldn’t be much more true right here. Having said that, permit me inform you precisely what did deliver the results. Your text is definitely quite powerful and that is possibly why I am taking the effort to comment. I do not make it a regular habit of doing that. Next, even though I can see the leaps in logic you make, I am not sure of how you appear to unite the details which make the final result. For right now I shall yield to your position but hope in the foreseeable future you actually connect the dots better.

 72. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to find somebody with some unique thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this website is something that is needed on the net, someone with a bit of originality. useful job for bringing one thing new to the internet!

 73. Thanks for making me to get new thoughts about computer systems. I also have the belief that one of the best ways to help keep your laptop in leading condition has been a hard plastic material case, or maybe shell, that fits over the top of one’s computer. These types of protective gear tend to be model targeted since they are manufactured to fit perfectly in the natural housing. You can buy these directly from owner, or via third party sources if they are intended for your laptop computer, however don’t assume all laptop will have a covering on the market. Once more, thanks for your suggestions.

 74. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is excellent blog. A great read. I will definitely be back.

 75. Hey! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My blog addresses a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 76. Thanks for your handy post. Through the years, I have come to be able to understand that the particular symptoms of mesothelioma cancer are caused by this build up associated fluid relating to the lining in the lung and the breasts cavity. The illness may start inside chest vicinity and get distributed to other limbs. Other symptoms of pleural mesothelioma cancer include fat reduction, severe breathing in trouble, fever, difficulty eating, and irritation of the neck and face areas. It really should be noted that some people having the disease will not experience just about any serious indications at all.

 77. I am really enjoying the theme/design of your weblog. Do you ever run into any browser compatibility issues? A couple of my blog audience have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any advice to help fix this problem?

 78. Hello there I am so excited I found your web site, I really found you by mistake, while I was looking on Yahoo for something else, Anyways I am here now and would just like to say many thanks for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic work.

 79. Hello there I am so delighted I found your website, I really found you
  by error, while I was searching on Yahoo for something
  else, Anyways I am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I
  will be back to read a lot more, Please do keep up the great b.

 80. Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog based on the same information you discuss and would love to
  have you share some stories/information. I know my readers would
  enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free
  to shoot me an e-mail.

 81. Howdy very cool blog!! Man .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your site and take the feeds also…I am glad to find a lot of useful info right here within the post, we’d like work out more techniques in this regard, thanks for sharing.

 82. I carry on listening to the newscast talk about receiving free online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you tell me please, where could i find some?

 83. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you spending some time and energy to put this article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it.

 84. Thanks a lot for the helpful content. It is also my belief that mesothelioma cancer has an extremely long latency period, which means that the signs of the disease would possibly not emerge until eventually 30 to 50 years after the original exposure to asbestos fiber. Pleural mesothelioma, and that is the most common variety and is affecting the area round the lungs, might result in shortness of breath, upper body pains, along with a persistent coughing, which may bring on coughing up bloodstream.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę