
Faktoring to dynamicznie rozwijająca się usługa finansowa, która może pomóc ci w zarządzaniu finansami swojej firmy. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak dokładnie działa faktoring, oraz na jakie korzyści możesz liczyć, jeśli zdecydujesz się na tę popularną usługę.
Mechanizm działania faktoringu
Problem z klientami, którzy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań finansowych bywa kulą u nogi właścicieli niektórych biznesów. Odzyskanie należności może być czasochłonne i powodować sporo stresu. Jak w każdej dziedzinie życia, również w biznesie korzystniej jest zapobiegać niż naprawiać szkody. Takim swoistym środkiem zapobiegawczym jest właśnie faktoring.
Aby zrozumieć tę usługę, warto poznać podmioty, które biorą udział przy transakcji. Faktor to podmiot, który świadczy usługę faktoringu. Zarabia on dzięki prowizji – procentu od sumy widniejącej na fakturze. Faktorant to osoba, która decyduje się skorzystać z usługi faktoringu, a więc przedsiębiorca wystawiający faktury. Do kompletu brakuje jeszcze trzeciego podmiotu, a więc dłużnika i jednocześnie płatnika faktury. Znając wszystkie strony transakcji, zrozumienie całego procesu nie będzie problemem.
Na początku faktorant (przedsiębiorca) w związku z w wykonaną usługą lub z dostarczeniem produktu, wystawia fakturę, która następnie trafia do faktora. Krok ten jest więc swoistym sprzedaniem wierzytelności. Faktor akceptuje otrzymaną fakturę i wypłaca na konto przedsiębiorcy zaliczkę (w zależności od przypadku waha się ona w granicach 70-90% wartości, na którą opiewa faktura). Kolejny krok to kontakt faktora z dłużnikiem, a dokładniej poinformowanie o istnieniu konieczności uregulowania należności. Ów należność przekazywana zostanie na konto faktora, a następnie faktor, po potrąceniu prowizji, przekazuje kwotę na konto faktoranta.
Czy faktoring jest dla mnie? Jakie korzyści mnie czekają?
Główną korzyścią jest to, że w sytuacji, w której dłużnik nie dokona spłaty w terminie, to w obowiązku faktora jest dochodzenie spłaty. Jako przedsiębiorca nie musimy więc stresować się czy angażować się bezpośrednio w drażliwą wymianę zdań z dłużnikiem. Niewątpliwym atutem tej metody jest również zwiększona płynność finansowa, bowiem gotówka trafia na nasze konto szybciej. Wybierając odpowiednią usługę faktoringu możemy tez ograniczyć ryzyko związane z niespłaconymi należnościami oraz zmniejszyć koszty, w przypadku konieczności podjęcia windykacji.
Faktoring może okazać się optymalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które planują zwiększyć produkcję i szybko potrzebują środków. To dobry pomysł również wtedy, gdy polityka firmy przewiduje odroczone terminy płatności. Obecny rynek usług związanych z faktoringiem pozwala na wybór oferty, która będzie najlepiej dopasowana do twoich potrzeb: wybierać można np. z faktoringu pełnego, niepełnego czy faktoringu odwrotnego.
Zadbanie o terminową spłatę należności to jedna z głównych kwestii, która pozwoli naszej firmie dobrze prosperować. Faktoring to jedna z metod, mogąca nam to ułatwić. Cenne wskazówki, dotyczące tego, jak uporać się z klientem, który z opieszałością podchodzi do zapłaty, znaleźć można również tutaj https://www.finiata.pl/blog/nieplacacy-klient-windykacja-kontrahent/
Leave a Reply