
Zanim do budowy czegokolwiek przystąpią fachowcy, pojawić się musi pomysł, który trzeba przelać na papier. Dziś, owszem, używa się jeszcze standardowych stołów kreślarskich, ale w rzeczywistości bez komputera i odpowiedniego oprogramowanie, żaden projekt nie powstaje. A dzieje się tak nie bez przyczyny.
Najmniejsza inwestycja, czyli domek jednorodzinny, potrzebuje przynajmniej kilku kopii. Gdy chodzi o większe, urządzane dla przykładu przez gminę albo miasto, po zaprojektowaniu, urządza się przetarg na wykonanie prac i potrzeba ich relatywnie znacznie więcej. Mają trafić nie tylko do ewentualnych wykonawców, a nawet podwykonawców, ale także wszelakich urzędów, inwestycji patronujących. W takiej sytuacji konieczne więc są w dużej ilości wydruki CAD. Projekt, jego składowe, cała dokumentacja dotycząca danej budowy, musi zostać przedstawiona ze szczegółami. Tak, aby kontrahenci mogli przygotować rzetelny kosztorys oraz określić terminy realizacji. Chociaż nie tylko do inwestycji budowlanych owe wydruki mają zastosowanie.
Każda, powstająca dokumentacja, rysunek, wzór produktu. Inwestycja budowlana, maszyna rolnicza, rower, czołg, samolot, kosiarka do trawy- wszystkie są rozrysowane, zarówna w skalach większych, jak i mniejszych, a nierzadko w skali rzeczywistej bądź powiększonej, jeżeli części składowe danego urządzenia są mikroskopijne, a wymagane jest jego opisanie. W tym wypadku program AutoCAD staje na wysokości zadania i dostosowuje się do zadanych przez projektantów oraz odbiorcy, czyli wykonawcy, parametrów.
Co jest niezmiernie ważne oraz pomocne, nie ma potrzeby budowania programu za każdym projektem od nowa. Zintegrowany z systemami z odpowiednią bazą danych oraz nadbudowany do potrzeb każdej gałęzi gospodarki, gdzie stosuje się rysunek techniczny, zawiera w sobie wzorce, dzięki którym nawet niedoświadczony użytkownik, będzie miał szansę poruszać się jak po znajomej ulicy. Niedoświadczony oczywiście w kwestii obsługi programu, a nie pracy, którą mu zlecono wykonać. Program nie zaprojektuje czegokolwiek sam, jest jedynie bardzo pomocny. Jednak cała dokumentacja techniczna musi zostać od podstaw stworzona przez człowieka i za każdym razem od nowa. Tutaj jedynie uzyskuje się pomoc w postaci odpowiednich narzędzi oraz ogromnej bazy danych, gdzie z kolei doświadczony użytkownik, porusza się jak ryba w wodzie.
Zdarzyć się mogą, a nawet raczej zdarzają na pewno sytuacje powielania projektów. W niektórych przypadkach są to standardowe opisy dotyczące stosowania poszczególnych norm, ale zapewne trafiają się takie, gdzie powielenie wzorca może zostać uznane za kopiowanie. W wypadku niezastrzeżonych informacji, nie będzie to skutkowało posądzeniem o plagiat, ale już o pójście po linii najmniejszego oporu, tak. I w tym wypadku projektant będzie miał wgląd w swoją pracę i zdecyduje na własny rachunek, czy powiela ustalony wzorzec, czy też decyduje się na odejście od niego i stworzenie czegoś oryginalnego.
Tak czy inaczej, bez dokumentacji w garści, żadna, nawet najmniejsza rzecz nie przejdzie w fazę wykonawstwa albo produkcji.
Artykuł został przygotowany przez drukarnię cyfrową www.kseroa0.pl specjalizującej się w druku wielkoformatowym.
Leave a Reply