Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Kultura > DOBRA PASSA WHISKY

DOBRA PASSA WHISKY

Szkocja przygotowała dla amatorów Whisky mnóstwo atrakcji na szlakach turystycznych. Zwiedzanie i degustowanie to niezapomniana przygoda. Wielu ludzi odwiedza destylarnie pragnąc zgłębić tajniki jej produkcji, spróbować smaku i aromatu, jak również kupić dla siebie, rodziny, czy przyjaciół. Destylarnie przyciągają coraz więcej zainteresowanych.

Dobrym przykładem pokazującym zainteresowanie whisky jest Feis Ile the Islay Festival of Music and Malt. Organizowany na małej wyspie Islay, wchodzącej w skład archipelagu Hybrydów. Jedyną atrakcją turystyczną oferowaną przez wyspę są destylarnie zajmujące się produkcją whisky słodowej. Jest tam osiem czynnych destylarni. Wizerunek whisky tworzą ci, którzy ją piją i doceniają jej wyjątkowość. Picie whisky to swoisty rytuał. Smakowanie tego trunku jest czymś niezwykłym dla tych, którzy znają tradycje picia mocnych alkoholi. Whisky single malt dostarcza koneserom wielu wrażeń

W powstawaniu single Malt biorą udział trzy żywioły: woda, ogień i powietrze. Ziemia daje jęczmień, woda jest niezbędna w pierwszych fazach produkcji, a ogień pozwala na proces słodowania. Istotne znaczenie ma szkocki klimat i powietrze, które wnikając do wnętrza beczek podczas procesu dojrzewania alkoholu daje jej niezapomniany smak i aromat. Potrzebne są też drożdże. Smak whisky uzyskuje się w odpowiednim procesie destylacji, zależy on także od warunków leżakowania. Bardzo ważnym nośnikiem smaku jest woda pochodząca z głębokich na kilometr studni. Reakcja alkoholu z dębową beczką dopełnia cały proces jej produkcji. Najlepszy do produkcji whisky jest jęczmień, ponieważ zawiera on znaczną ilość skrobi, przekształcającej się w fermentujący cukier.

Szkocka tradycja produkcji whisky wymaga suszenia skiełkowanych ziaren jęczmienia i wędzenia ich w torfowym dymie, tak otrzymuje się słód. Whisky podaje się przeważnie w temperaturze pokojowej, ale można dodawać do niej kostki lodu. Zwolennicy Malt sugerują serwowanie jej w szklance w kształcie tulipana, ponieważ zwężająca się ku górze czarka wzmaga bukiet aromatu.

Whisky należy degustować w pomieszczeniu wolnym od innych zapachów, np. obiadu, czy gęstego dymu papierosowego. Degustujący powinni zrezygnować z mocnych perfum, gdyż wszystko to zakłóca rytuał smakowania i próbowania aromatów. Najlepsze do degustowania będzie proste szkło. Whisky nalana do kieliszków powinna kilkanaście minut „oddychać”, aby nastąpiła reakcja alkoholu z powietrzem.

Termin single Malt ma bardzo precyzyjne znaczenie. Trunek ten pochodzi z jednej gorzelni i wyprodukowany jest wyłącznie ze słodu jęczmiennego, bez domieszki innego ziarna oraz cukru. Przed rozlaniem do butelek whisky testowana jest w różnych beczkach, a próbki sprawdzane są przez master blendera, decydującego do których kadzi należy rozlać trunek. Szlachetna whisky komponuje się z wieloma potrawami m.in. grillowanymi ostrygami, łososiem w glazurze z wanilii i melasy, pasuje też ona do dania z kurczakiem w kokosowej panierce z pieczonymi figami i kozim serem. Znakomicie pasuje do czekolady o smaku chili, mięty, czy też rozmaitych serów pleśniowych.

Dzisiaj nie ma znaczenia jakie są prawdziwe źródła pochodzenia tego szlachetnego napoju , jednak to dzięki Szkocji jej produkcja nabrała takiego rozmachu. Historia whisky jest dość rozległa i mocno ewoluowała na przestrzeni wieków. Alkohol był najpierw destylowany w klasztorach, a na rodzaj trunków wielki wpływ miały zarówno warunki geograficzne jak i klimat. W roku 1505 pojawiła się monopolizacja. Wyłączność produkcji aquavitae przypadła medykom z Edynburga, co miało służyć celom medycznym.

Największy wzrost w historii produkcji Whisky przypadł na schyłek XIX wieku. Ciesząc się prawdziwym uznaniem królowała w barach Europy, a także w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Czołowe miejsce zajmowały Johnnie Walker, John Dewar, jak również James Buchanan. W 2002 roku eksport szkockiej whisky przekroczył miliard butelek. W ostatnich latach whisky zasiliła rynki Brazylii, Rosji, Chin, a także Indii. W tych krajach kojarzona jest z ludźmi sukcesu. Szkoccy producenci prześcigają się z eksperymentowaniem w rozmaitych rodzajach beczek, a wszystko żeby przyciągnąć nowych klientów i zaskoczyć stałych. Dobra passa dla whisky trwa już trzydzieści lat, a popyt na nią stale rośnie. Konsumenci skupiają się przede wszystkim na jakości smaku i aromatu.

Aldona Rogulska
Redaktor merytoryczny, dziennikarka, publicystka, pisarka, poetka.
http://www.strefawolnejprasy.pl

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę