Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > AFERA > „Byś” o krok od rozbudowy? Społecznicy: Jest ciepło. Odór na wiosnę zaczyna dokuczać na Bielanach. Co będzie latem?

„Byś” o krok od rozbudowy? Społecznicy: Jest ciepło. Odór na wiosnę zaczyna dokuczać na Bielanach. Co będzie latem?

Jak dowiadujemy się z mediów na ternie warszawskiej firmy „Byś” zajmującej się segregacją i utylizacją odpadów komunalnych już kilkakrotnie miało dochodzić do samozapłonów śmieci składowanych poza halą do tego przeznaczoną. Firma ta i składowisko śmieci mieszczą się na terenie warszawskiej dzielnicy Bielany.

– Da się zapobiec odorowi, lokalizując takie zakłady jak Byś czy MPO na terenach niezurbanizowanych, poza granicami miasta. A Miasto nic w tym kierunku nie robi. Mieszkańcy doprowadzili do zamknięcia kompostowni MPO w 2018 r., odory z odpadów komunalnych ustały, ale mieszkańcy wciąż uskarżają się, że drugi podmiot Byś ciągle generuje smród i ma plany rozbudowy, co jest zatrważające. Według nas firma Byś nigdy nie była zainteresowana konsultacjami z mieszkańcami i dąży do znaczącej rozbudowy instalacji, dlatego skupuje kolejne tereny – mówiła w wywiadzie udzielonym portalowi prawy.pl Jolanta Całka ze Stowarzyszenia Czyste Bielany.

Generalnym wykonawcą zakładu odzysku surowców wtórnych dla inwestora firmy BYŚ Wojciech Byśkiniewicz był warszawski oddział firmy HOCHTIEF Polska. Na stronie internetowej (stan na dzień 3. czerwca 2022 roku) generalny wykonawca pisze o bardzo szczytnych ideach projektu. Możemy tam przeczytać, że:

– Inwestycja wpisuje się w założenia wojewódzkiej polityki odpadowej, a ponadto jest zgodna z założeniami Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Mazowsza na lata 2007 – 2011 z uwzględnieniem lat 2012 – 2015. Powstający przy ul. Wólczyńskiej zakład będzie miał formę jednokondygnacyjnej hali.  W ramach realizacji prac oprócz hali sortowni wraz z infrastrukturą towarzyszącą powstaną drogi, place manewrowe i parkingi. Zakład zajmie powierzchnię ok. 5 000 mkw. Pierwsze prace rozpoczęły się w lutym 2010 roku, ich zakończenie planowane jest na wrzesień b.r. (2011 – red.)
Budowany zakład będzie przystosowany do sortowania ok. 150 tys. ton (na stronie firmy „Byś” jest mowa o 250 000 ton – skan poniżej – red.) odpadów w skali roku, co stanowi około 10% ogółu odpadów wytwarzanych w Warszawie. Wszystkie odpady trafiające do zakładu będą poddawane procesowi odzysku.

Fot. screenshot z dn. 3.06.2022, https://www.hochtief.pl/biuro-prasowe/16-biuro-prasowe/informacje-prasowe/232-wmurowano-kamie-wgielny-pod-zakad-firmy-by-w-warszawie
Fot. screenshot z dn. 3.06.2022, https://www.bys.pl/firma#historia

– 26 stycznia 2021 r. Prezydent m. st. Warszawy odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę inwestycji „rozbudowę zakładu odzysku odpadów, etap I zgodnie z decyzją nr 18/2013 o warunkach zabudowy” zlokalizowanego na terenie nieruchomości przy ul. Wólczyńskiej 249 w Warszawie. 21 maja 2021 r. Wojewoda Mazowiecki uchylił decyzję Prezydenta m. st. Warszawy i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji – poinformowała nas Magdalena Borek, rzecznik prasowy Dzielnicy Dzielnicy Bielany M.St. Warszawy.

– Obecnie trwa postępowanie zgodnie z zakresem wskazanym przez wojewodę – dodał urzędniczka.

To postępowanie ma polegać na rozpatrzeniu braków w dokumentacji, które uzupełnił przedstawiciel firmy „Byś”.

Zdaniem naszych informatorów decyzja w sprawie rozbudowy przedsiębiorstwa zapadnie już niedługo. Tymczasem społecznicy nie składają broni.

– Tak jak Stowarzyszenie Czyste Bielany, podobnie inne strony postępowania są przeciwne tej rozbudowie. Jest coraz cieplej i odór z zakładu coraz intensywniej unosi się po okolicy. Trudno przejechać ulicą Wólczyńską. A to dzieje się przed rozbudową – mówi nam Jolanta Całka, prezes Stowarzyszenia Czyste Bielany.

– Lokalizacja takiego zakładu w środku Bielan, blisko osiedli mieszkaniowych, jest ogromną pomyłką, a wydanie pozwolenia na rozbudowę zniszczy całą okolicę – dodaje liderka społeczników na Bielanach.

Jak informuje prezes Czystych Bielan, jeśli „Byś” otrzyma pozwolenia na rozbudowę, społecznicy udadzą się ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

– Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) jest sądem międzynarodowym orzekającym w sprawie skarg na naruszenie praw i wolności zawartych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz jej Protokołach dodatkowych. Skargę do Trybunału może wnieść każda osoba, organizacja pozarządowa lub grupa jednostek, która uważa się za ofiarę naruszenia praw zawartych w Konwencji lub Protokołach dodatkowych przez państwo Stronę Konwencji. Jeśli Stowarzyszenie „Czyste Bielany”, podobnie jak wszystkie inne NGO’sy, wyczerpie krajową drogę sądową i uzna, że prawa, o jakich mówi Konwencja, są naruszone, może złożyć skargę do ETPCZ – mówi nam mecenas Tomasz Tomaszczyk z Kancelarii Prawnej JST.

jp/swp/facebook – stowarzyszenie czyste bielany/tvn24.pl/media
fot. screenshot – youtube, sutco-polska sp. z o.o.

Podobne

W górę