Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Gospodarka > Automatyka przemysłowa – co warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?

Automatyka przemysłowa – co warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?

Automatyzacja procesów technologicznych oraz procesów wytwarzania jest dziś czymś, bez czego większa część przedsiębiorstw nie wyobraża sobie funkcjonowania. Nie byłyby one w stanie osiągać tak dobrych wyników jakościowych bez wykorzystania najnowocześniejszych technologii. Pomoc maszyn jest ogromnym ułatwieniem i niesie za sobą wiele możliwości. Jakich? Przekonaj się sam.

Podstawowe informacje o automatyce przemysłowej

O automatyce można krótko powiedzieć, że zajmuje się sterowaniem procesami przy minimalnym udziale lub nawet bez udziału człowieka. Jeśli z kolei mówimy o automatyce przemysłowej, należy dodać, że jest to dziedzina inżynierii, które zajmuje się automatyzacją procesów produkcyjnych. Z roku na rok staje się coraz popularniejsza z uwagi na to, że przedsiębiorstwa szukają najefektywniejszych rozwiązań, które zapewnią szybką i relatywnie tanią produkcję dużej ilości wytworów. Tym właśnie charakteryzują się maszyny i roboty z zakresu automatyki przemysłowej. Wspólnie tworzą zintegrowany system, współpracujący ze sobą, dzięki czemu jest tak efektywny.

Systemy automatyki – co i jak?

Najprościej mówiąc systemy automatyki to zespoły dodatkowych urządzeń i maszyn, zainstalowanych na liniach produkcyjnych i w maszynach. Najczęściej mianem takich systemów określa się maszyny do transportu, montażu, magazynowania produktów, a często także całe linie montażowe. Oprócz wspomnianych wcześniej elementów, są to również kamery monitorujące, czy części przed montażem nie są uszkodzone, rejestratory, czujniki na liniach produkcyjnych, styczniki i przekaźniki dostępne w sklepie EBMiA.pl – https://www.ebmia.pl/automatyka-przekazniki-styczniki-c-197_1023.htmlmonitorujące stan pozostałych urządzeń. Dzięki temu operator jest w stanie w krótkim czasie zlokalizować konkretną usterkę.

Co więcej, w skład systemów automatyki wchodzą również sprzęty, dzięki którym steruje się maszynami. Są to m.in. panele operatorskie, czyli klawiatura, monitor, mysz, a także interfejs oprogramowania sterującego. Oprócz tego są to sterowniki PLC, dzięki którym można zaprogramować określone zachowanie urządzenia. Korzysta się przy tym z wbudowanego w urządzenie języka programowania. Do systemów automatyki zalicza się też zawory, silniki oraz pompy.

Jakie oprogramowania wykorzystywane są w automatyce przemysłowej?

Na systemy automatyki składają się urządzenia, ale również oprogramowanie. Ma ono za zadanie nadzorować produkcję poprzez dostarczanie wszelkich potrzebnych danych. Dzięki nim można sterować procesem produkcji, rozliczać pracowników, optymalizować proces produkcji, a także natychmiastowo podjąć działanie w przypadku awarii. Oprogramowanie używane w automatyce przemysłowej to SCADA (Supervisory Control And Data Aquisition) lub DCS (Distributed Control System). System posiada jedną bazę z danymi, steruje procesem i dostarcza interfejs graficzny z procesem przemysłowym.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę