
Dermatolog to lekarz, który zajmuje się schorzeniami skóry, a także włosów i paznokci.
Wizyta u dermatologa
Wiele osób, które nie było jeszcze u dermatologa, może zastanawiać się nad tym, jak wygląda wizyta u tego specjalisty. Nie ma czego się obawiać – wizyta przebiega dość standardowo. Zaczyna się wywiadem z pacjentem, dzięki któremu dermatolog może dowiedzieć się czegoś o problemie pacjenta ze skórą, włosami czy paznokciami. Ważną rolę podczas wizyty odgrywa również badanie, które jest wykonywane za pomocą profesjonalnego sprzętu, zwanego dermatoskopem. Pozwala on na dokładne obejrzenie skóry pod odpowiednim powiększeniem. Takie badanie umożliwia lekarzowi postawienie trafnej diagnozy i zalecenie odpowiedniego leczenia.
Kiedy wybrać się do dermatologa?
Można odpowiedzieć na to pytanie dość łatwo – kiedy dzieje się coś niepokojącego z naszą skórą, naszymi włosami czy paznokciami. Szczególnie wtedy, gdy:
- krosty nie chcą zejść z twarzy – każdy od czasu do czasu zauważa na swojej twarzy jakiś wyprysk, jednak pojedyncze krosty nie są jeszcze wystarczającym powodem, by umawiać się do dermatologa. Jeśli jednak pryszczy pojawia się coraz więcej, tak, że właściwie nigdy nie jest się w sytuacji, kiedy skóra jest wolna od wyprysków, powinno się zgłosić do lekarza. Takie krosty mogą pojawić się również na skórze ramion czy na plecach. Prawdopodobnie jest to trądzik, który trzeba leczyć odpowiednimi lekami. Taka sytuacja wymaga konsultacji z dermatologiem.
- pojawia się grzybica – zazwyczaj jest to grzybica paznokci. Można ją rozpoznać po tym, że paznokieć wygląda nieestetycznie, twardnieje, robi się matowy, następnie żółknie i zaczyna gnić. Często również wydziela nieprzyjemny zapach. Dobrze jest jednak nie czekać na to, aby paznokieć doszedł do takiego stanu – jeśli tylko zauważy się jakąś niepokojącą zmianę w wyglądu paznokci, należy udać się do lekarza.
- skóra jest mocno wysuszona – szczególnie niepokojące powinny być takie objawy, jak: łuszczenie się naskórka, intensywne swędzenie, pojawienie się krostek i zgrubiałego naskórka. Może to świadczyć na przykład o atopowym zapaleniu skóry, które zwykle wymaga leczenia specjalistycznymi maściami.
- na skórze pojawia się znamię lub zmiana – czasem zwykły pieprzyk może zmienić się w nietypowy, możliwe jest też pojawienie się dziwnej brodawki czy wycieku z pieprzyka, a także zmiana jego koloru. Te objawy są na tyle niepokojące, że trzeba je skonsultować z lekarzem.
znamię przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu – jeśli nawet brodawka czy pieprzyk wygląda tylko nieestetycznie, nie oznacza to tego, że trzeba całe życie się go wstydzić. Warto wiedzieć, że można bezpiecznie usuwać znamiona.
Przed wizytą u dermatologa
Jeszcze do niedawna można było zarejestrować się do dermatologa bez skierowania od lekarza ogólnego. Niestety, sytuacja ta uległa zmianie. Żeby udać się do dermatologa i skorzystać z Narodowego Funduszu Zdrowia, trzeba otrzymać skierowanie od lekarza internisty. Oczywiście można zapisać się również prywatnie – wtedy nie będzie konieczne czekanie w długiej kolejce do dermatologa, jedynie trzeba liczyć się z tym, że za wizytę będzie trzeba zapłacić. Wydaje się to jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą czekać z niepokojącymi zmianami, które pojawiły się na skórze.
Przed zarejestrowaniem się do poradni dermatologicznej trzeba poszukać dobrego, odpowiedzialnego lekarza specjalisty, do którego będziemy mieli zaufanie. Można w tym celu zapytać znajomych, czy polecają któregoś z lekarzy, albo przeczytać opinie o lekarzach ze swojego miasta w Internecie, ponieważ jest wiele stron, na których ludzie wymieniają się wrażeniami z wizyt u lekarzy. Najlepiej jednak zapytać o radę kogoś bliskiego – na przykład członków rodziny, ponieważ będziemy mieli pewność, że dobrze nam doradzą. Przed samą wizytą warto także zastanowić się nad tym, jak najprościej przedstawić swój problem lekarzowi – ułatwi mu to postawienie diagnozy.
Artykuł powstał we współpracy z drlidiarajzer.pl
Leave a Reply