Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Polityka > Wiara – oprogramowanie – dżihad – kościół – co je łączy?

Wiara – oprogramowanie – dżihad – kościół – co je łączy?

Elementy wiary, dowolnej wiary – w coś, w kogoś, żeby coś się udało, są pewnego rodzaju meta-programem podobnym do algorytmów komputerowych. Ich celem jest wywoływanie określonych reakcji emocjonalnych, intelektualnych oraz kształtowanie postaw, które wzmocnią poczucie bycia członkiem danej grupy. Rolą takich meta-programów jest również to, że nie pozwalają się usamodzielnić. W przypadku wielu wyznań bardzo mocno jest uwypuklane poczucie winy. Cel jest prosty – tak, jak w polityce łatwiej zarządzać człowiekiem przestraszonym i mniej wiedzącym, tak w religiach, człowiekiem mającym poczucie winy. To poczucie winy jest także obecnie wykorzystywane przez ruchy i organizacje LGBT. Tak to wszystko wokół organizują, żeby pozostała część społeczeństwa czuła się winna, że niby oni są tacy dyskryminowani, podczas gdy jest to celowe odwracanie uwagi od tego, że chcą przejąć całkowita władzę, a następnie wprowadzić totalitarny terror. Mechanizmy działania są dokładnie take same jak w marksizmie czy neomarksizmie, a właściwie w pewnej społeczności plemiennej, która te wypaczone ideologie stworzyła. Dlaczego je wymyślono? Ponieważ jest to plemię leniwe i nauczone żyć z owoców pracy innych ludzi. Tak może żyć handlarz, ale nigdy nie będzie on panem ani królem. Nie ta mentalność.

Można w łatwy sposób zauważyć, że ludzie bardziej pogodni, wierzący i cieszący się życiem, będący w dobrych relacjach z innymi, żyją znacznie dłużej. Niemniej jednak, nasza ludzka natura, jest tak ‘zaprogramowana’, że wcześniej czy później, umrzemy. Mam na myśli oczywiście ciała, co do ducha się nie wypowiadam, bo udowodnienie czegokolwiek w tym obszarze, jest pozbawione możliwości rzetelnego przebadania naukowego. Przynajmniej na chwilę obecną. Sam wolę wierzyć, że po śmierci jest jakaś sprawiedliwość dla tych, którzy żyli godnie i kara dla tych innych. I oczywiście wierzę w Boga i jestem katolikiem, więc wierzę w życie wieczne.

Nietrudno zauważyć, że każdy człowiek posiada jakieś własne nawyki zachowań i utarte wzory postępowania. Takie działania są jakby „wdrukowane” w naszą naturę. Bardzo obrazowo te schematy opisał Eric Berne w książce pod tytułem “W co grają ludzie’. Serdecznie polecam.

Zupełnie nie wiem dlaczego tak się dzieje, że każdy człowiek bez wyjątku uważa się za jedyny i niepowtarzalny egzemplarz, wręcz unikat. Najprawdopodobniej dlatego, że różnimy się wyglądem zewnętrznym i w tym względzie rzeczywiście trudno zaprzeczyć naszej niepowtarzalności. Może wyjątkiem mogą być bliźniacy, choć oni też się różnią. Gdy się jednak zaczniemy przyglądać zarówno funkcjonowaniu biologicznemu jak i tzw. światowi wewnętrznemu człowieka, to ta unikalność zaczyna znikać. Co mamy wspólnego? To są sprawy oczywiste, o których na co dzień nie myślimy – sen, zmęczenie, odpoczynek, czynności fizjologiczne czy wreszcie procesy intelektualne i nauka. Idąc dalej do kwestii wiary i wyznania – jedni wierzą w Boga, inni nie. Jedni zaprzeczają jego istnieniu, a inni są gorliwymi wyznawcami. Jeszcze inni próbują się postawić jakby ponad tym wszystkim i mówią, że te sprawy w ogóle ich nie dotyczą.

Czy nawyki zachowań można kształtować? Ależ to oczywiste. Od samego dzieciństwa posyłani jesteśmy do szkół, gdzie jesteśmy urabiani i wpajają nam jedynie właściwe sposoby myślenia, wysławiania się i traktowania innych ludzi. Czemu jeszcze służy cały ten system edukacji oprócz utrwalania podziałów kastowych w każdym społeczeństwie? Otóż ma on za zadanie wyrobienie określonych nawyków działania i postępowania ludzi tak, aby były one w stanie utrzymywać w funkcjonowaniu strukturę każdego, mniejszego lub większego, społeczeństwa. Człowiek najczęściej nie może wyjść poza schemat przeciętności (komunizm?), bo wtedy staje się nieobliczalny i nieprzewidywalny i może zaburzać codzienne funkcjonowanie grupy, państwa czy narodu. Do tego wszystkiego dorzućmy jeszcze codzienne wiadomości w telewizji, radiu, prasie czy internecie. Model jak jest stosowany podczas pokazywania tylko nieszczęść i kataklizmów szczęśliwie przemija i zaczynają być udostępniane pozytywne informacje. Ludzie poprzez media są zastraszani i ogłupiani. Media starają się zangażować całą naszą uwagę, przez co tym samym jesteśmy osaczani tymi wszystkimi informacjami (z biologicznego punktu widzenia tzw. bufory pamięci niezmiernie łatwo jest przepełnić i wtedy człowiek zaczyna reagować instynktownie i najzwyczajniej bezmyślnie, tylko według najszybszych wyuczonych schematów). Czemu to dalej służy? Człowiek zagubiony, przybity, przestraszony jest lepszym konsumentem. Działa to dokładnie na zasadzie uzupełniania równowagi psychicznej. Jeśli zatem widziałem, słyszałem, czytałem o sytuacjach złych to ja sam ‘decydując o sobie’ zrobię sobie przyjemność i kupię sobie coś, wypiję piwo, pójdę drugi lub trzeci raz w tym tygodniu do kina i tak dalej. A człowiek mający wyrzuty sumienia co zrobi? Przez jakiś czas będzie się katował myślami, aż ta pętla wyrzutów, chęci naprawy błędów, roztropniejszego działania w przyszłości oraz innych możliwych wariantów się zamknie i chcąc nie chcąc też zrobi sobie przyjemność i też pójdzie do kina, kupi alkohol itd. No i tak w koło Macieju. Każda organizacja religijna, partyjna, biznesowa i każda inna, tak kształtuje postawy i sposoby myślenia swoich członków, aby Ci działali na jej korzyść. A co się dzieje, gdy nie działają? Są zwyczajnie wykluczani lub dobrowolnie sami odchodzą za ‘dobrą radą’.

Czym jest program komputerowy, jakie są jego rodzaje i jaki ma to związek z funkcjonowaniem poszczególnych ludzi, grup społecznych i całych społeczeństw? Istnieje oczywiście bardzo wiele interpretacji, ale przedstawię moją własną umożliwiającą zrozumienie tego, co zachodzi w świecie informatyki oraz jak w łatwy sposób można go przenieść na sprawy życia i psychologii człowieka.

Zacznijmy więc od procedur. Są one ściśle uporządkowanymi schematami postępowania w określonych sytuacjach, mające prowadzić do uzyskania za każdym razem tych samych rezultatów wykonywanych działań. Algorytmy komputerowe spełniają dokładnie tę samą rolę, tyle że nazwa ‘algorytm’ została stworzona dla świata informatyki. Algorytm, to utarty, za każdym razem taki sam, schemat działania. Powtarzanie tych samych rytuałów, wykonywanych w dokładnie tej samej kolejności, prowadzi do wytworzenia dokładnie tych samych odczuć i stanów mentalnych i emocjonalnych u człowieka. Rytuały te często wykonywane są w grupie. Prowadzą więc do wzmocnienia i utrwalenia poczucia bycia członkiem danej wspólnoty oraz do powtarzającego się tego samego stanu emocjonalno-duchowego uniesienia i bycia kimś wyjątkowym, lepszym i spełnionym. Niektóre, szczególnie wyższej rangi, uroczystości, odbywają się stosunkowo rzadziej i gromadzą znacznie większe ilości wiernych. Ma to służyć dalszemu wzmocnieniu poczucia wspólnoty, poczucia bezpieczeństwa i świadomości bycia częścią czegoś znacznie większego, a tym samym silniejszego. Niestety ‘kapłani’ większości religii skrupulatnie dbają również o nasze poczucie winy.

Patrząc przez pewien pryzmat okazuje się, że procedury w firmach, algorytmy komputerowe, techniki modlitwy i zaszczepiania wiary wyglądają zupełnie podobnie. Mechanizmy te natomiast są niestety dość często nadużywane.

I tu przejdę do konkluzji. W każdej kulturze i na każdej szerokości geograficznej te mechanizmy działają dokładnie tak samo. Różnimy się zwyczajami, poziomem IQ, kolorem skóry, ale naturę wszyscy mamy dokładnie taką samą. Czemu służą maszerowanie równym krokiem w wojsku i ćwiczenia musztry? Kształtowaniu karności. A czemu służą podskoki i tańce mężczyzn w islamie na komendę? Mają dokładnie ten sam cel. Tworzenie grupy i posłuszeństwo. Tworzenie pełnej integracji i reagowania na określone komendy, czyli na rozkazy.

Było takie plemię w starożytnej Grecji. Jego żołnierze idąc na pole bitwy odmawiali określone rytmiczne wiersze w rytm marszu i powtarzali je wielokrotnie po to, żeby stanowili jak najbardziej spójną drużynę na polu bitwy. Nie pamiętam nazwy tego plemienia, ale była kiedyś nieduża wystawa jego historii i uzbrojenia w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Dzisiaj, żeby obezwładnić ludzką wolę dodatkowo mogą byś stosowane środki farmakologiczne. Jak widać już z samych przykładów wyżej, przy odpowiednim ‘urabianiu’, nie trzeba nawet stosowania tych środków chemicznych, żeby prosty umysł wykorzystywać do ściśle zaplanowanych celów, jak na przykład zamachów. Takie środki są jednak również wykorzystywane, i jeden z zachodnich krajów chce je nawet wprowadzić, żeby jego funkcjonariusze – policja i wojsko, i nawet obywatele – zaczęli akceptować islam jako własną religię. Prawdopodobnie chcą w ten sposób wzmocnić, a może nawet odbudować własną potęgę militarną. Tym bardziej, że mimo oczywistego zalewu kraju imigrantami, procedury zarówno w wojsku jak i w policji nie zostały zmienione i według nich ciągle nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańców. A … i jeszcze jedno – przejmują co bardziej ‚inteligentnych’ Polaków do pracy dla nich w ‚dyplomacji’.

Jan Ptasznik
Dziennikarz, publicysta - polityka, gospodarka, filozofia, socjologia
http://strefawolnejprasy.pl/

Podobne

Leave a Reply

288 odpowiedzi na “Wiara – oprogramowanie – dżihad – kościół – co je łączy?”

 1. Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really frustrating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 2. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually annoying. A good blog with interesting content, that is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 3. Hey there. I found your blog by means of Google while looking for a similar topic, your website came up. It seems good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 4. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good website with interesting content, this is what I need. Thank you for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 5. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually irritating. A good site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 6. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really frustrating. A good website with exciting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 7. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually irritating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 8. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really frustrating. A good website with interesting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 9. Hi there. I found your blog by means of Google while looking for a related matter, your site got here up. It seems to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 10. Hi there. I found your website by means of Google at the same time as looking for a comparable matter, your web site came up. It looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 11. Hello there. I found your site via Google even as searching for a similar subject, your web site came up. It seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 12. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually irritating. A good blog with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 13. Hi there. I discovered your blog by the use of Google while looking for a related subject, your web site got here up. It seems good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 14. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A good site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 15. Hello there. I found your site by the use of Google while searching for a related subject, your website got here up. It looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 16. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really irritating. A good site with interesting content, this is what I need. Thanks for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 17. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A good web site with interesting content, that is what I need. Thank you for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 18. Hey there. I discovered your site by means of Google even as looking for a comparable subject, your web site came up. It seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 19. Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really annoying. A good blog with exciting content, that is what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 20. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually irritating. A good site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 21. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 22. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossip and web stuff and this is actually irritating. A good web site with exciting content, that is what I need. Thanks for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 23. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good site with interesting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 24. Hey there. I found your website by way of Google at the same time as searching for a related matter, your site got here up. It seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 25. Awesome write-up. I’m a normal visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a regular visitor for a really long time.

 26. Hey there. I found your site by means of Google even as searching for a similar subject, your web site got here up. It seems to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 27. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really irritating. A good web site with interesting content, that is what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 28. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually irritating. A good site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 29. Hello there. I discovered your blog by way of Google even as looking for a related topic, your web site got here up. It seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 30. Hi there. I discovered your site by way of Google at the same time as looking for a similar topic, your website got here up. It looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 31. Hello there. I found your site by means of Google while searching for a related topic, your web site got here up. It appears great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 32. Hey there. I discovered your site via Google whilst searching for a similar matter, your site came up. It looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 33. Awesome post. I am a regular visitor of your website and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I will be a regular visitor for a really long time.

 34. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really annoying. A good blog with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 35. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually irritating. A good site with interesting content, that’s what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 36. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really annoying. A good blog with interesting content, this is what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 37. Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good website with interesting content, that is what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 38. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good blog with exciting content, that is what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 39. Hello there. I discovered your blog by means of Google while searching for a related matter, your web site got here up. It looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 40. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really annoying. A good blog with interesting content, that is what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 41. Awesome write-up. I am a normal visitor of your website and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I will be a frequent visitor for a really long time.

 42. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good website with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 43. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is actually annoying. A good blog with interesting content, that is what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 44. Hi there. I found your blog by means of Google even as looking for a comparable topic, your website got here up. It seems good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 45. Awesome write-up. I’m a regular visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a regular visitor for a really long time.

 46. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really irritating. A good site with interesting content, this is what I need. Thanks for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 47. Hi there. I discovered your website by the use of Google even as looking for a comparable matter, your web site came up. It seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 48. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really annoying. A good blog with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 49. Hi there. I discovered your site by means of Google at the same time as searching for a similar subject, your site came up. It appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 50. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really irritating. A good website with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 51. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually annoying. A good web site with interesting content, that’s what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 52. Hi there. I discovered your site by the use of Google at the same time as searching for a comparable topic, your website got here up. It appears great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 53. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really annoying. A good website with interesting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 54. Hello there. I found your website by the use of Google while looking for a comparable topic, your site came up. It appears great. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 55. Hello there. I discovered your website by the use of Google at the same time as looking for a comparable topic, your site came up. It appears great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 56. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really irritating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 57. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually irritating. A good website with interesting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 58. Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really irritating. A good site with exciting content, that is what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 59. Hello there. I discovered your website by the use of Google at the same time as searching for a comparable topic, your site came up. It seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 60. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really irritating. A good website with interesting content, that is what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 61. Hello there. I found your website by way of Google at the same time as looking for a similar matter, your site came up. It appears to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 62. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really irritating. A good site with exciting content, that’s what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 63. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually irritating. A good web site with interesting content, that is what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 64. Hi there. I discovered your website by means of Google at the same time as searching for a related topic, your website came up. It seems good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 65. Hello there. I found your blog by way of Google whilst looking for a comparable matter, your web site got here up. It appears to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 66. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually irritating. A good blog with interesting content, this is what I need. Thank you for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 67. Awesome post. I’m a normal visitor of your web site and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I will be a regular visitor for a really long time.

 68. Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good website with interesting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 69. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually annoying. A good site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 70. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually annoying. A good site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 71. Hello there. I found your blog by the use of Google while searching for a comparable subject, your web site came up. It appears to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 72. Awesome write-up. I am a normal visitor of your website and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I will be a regular visitor for a really long time.

 73. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really irritating. A good blog with interesting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 74. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually annoying. A good blog with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 75. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually irritating. A good website with exciting content, that’s what I need. Thanks for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 76. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 77. Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really annoying. A good blog with exciting content, that is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 78. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good website with exciting content, that is what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 79. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really irritating. A good site with exciting content, that is what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 80. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really frustrating. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 81. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually annoying. A good site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 82. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really annoying. A good website with interesting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 83. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually irritating. A good website with interesting content, that is what I need. Thanks for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 84. Hi there. I found your blog by way of Google while searching for a related matter, your site came up. It appears good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 85. Awesome write-up. I’m a normal visitor of your website and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I’ll be a regular visitor for a really long time.

 86. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Appreciate it!

 87. Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually annoying. A good blog with interesting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 88. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually annoying. A good website with interesting content, that is what I need. Thanks for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 89. Hi there. I found your web site via Google while looking for a related topic, your web site came up. It looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 90. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really annoying. A good web site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 91. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossip and web stuff and this is actually frustrating. A good website with exciting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 92. Awesome write-up. I am a regular visitor of your web site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a frequent visitor for a really long time.

 93. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually annoying. A good website with interesting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 94. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually annoying. A good web site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 95. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really annoying. A good website with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 96. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really annoying. A good site with interesting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 97. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really annoying. A good site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 98. Hi there. I discovered your website by the use of Google whilst looking for a related matter, your web site came up. It appears to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 99. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A good website with interesting content, that is what I need. Thanks for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 100. Hey there. I discovered your blog via Google whilst looking for a similar subject, your website came up. It seems to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 101. I believe this is one of the most significant information for me. And i am satisfied studying your article. But wanna commentary on some basic things, The web site taste is wonderful, the articles is in point of fact excellent . Good activity, cheers.

 102. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 103. Awesome write-up. I am a regular visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I will be a frequent visitor for a long time.

 104. Hey there. I discovered your blog via Google at the same time as looking for a comparable topic, your web site came up. It appears good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 105. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually annoying. A good site with exciting content, that is what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 106. Hey there. I found your site by way of Google whilst looking for a similar matter, your site came up. It appears to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 107. Hi there. I discovered your blog by means of Google while searching for a similar matter, your website came up. It seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 108. Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 109. Taking hormone medication may also enhance the number of moles that seem in your body. They may possibly even continue to appear long soon after you’ve got stopped the medication as your physique needs time for you to revert back again to its normal state.

 110. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really frustrating. A good blog with interesting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 111. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really annoying. A good website with exciting content, that is what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 112. Awesome write-up. I’m a normal visitor of your blog and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I’ll be a frequent visitor for a long time.

 113. Hi there. I discovered your website by the use of Google at the same time as searching for a related matter, your website got here up. It appears to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 114. Hi there. I discovered your blog by way of Google even as looking for a comparable matter, your web site got here up. It seems to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 115. Hello there. I discovered your web site by the use of Google while searching for a comparable subject, your web site came up. It looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 116. Awesome write-up. I am a normal visitor of your blog and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a frequent visitor for a long time.

 117. Awesome post. I am a regular visitor of your web site and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I’ll be a regular visitor for a really long time.

 118. Awesome write-up. I’m a regular visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a regular visitor for a long time.

 119. Hey there. I found your blog by means of Google at the same time as looking for a similar topic, your web site came up. It appears to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 120. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really annoying. A good web site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 121. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A good site with interesting content, that is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 122. Hi there. I discovered your blog via Google whilst searching for a comparable matter, your site came up. It seems to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 123. Awesome write-up. I’m a regular visitor of your web site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a frequent visitor for a long time.

 124. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really irritating. A good blog with exciting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 125. Awesome write-up. I’m a normal visitor of your website and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a frequent visitor for a really long time.

 126. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually irritating. A good site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 127. Awesome post. I am a regular visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a frequent visitor for a really long time.

 128. Awesome post. I’m a normal visitor of your website and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a frequent visitor for a really long time.

 129. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually annoying. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 130. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually annoying. A good blog with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 131. Hello there. I found your web site by way of Google whilst looking for a comparable matter, your website got here up. It appears good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 132. Hello there. I found your blog by means of Google whilst searching for a comparable topic, your site got here up. It seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 133. Hello there. I found your web site by means of Google whilst looking for a comparable matter, your website came up. It appears great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 134. Hey there. I found your blog via Google while looking for a similar matter, your web site came up. It appears good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 135. Hi there. I found your website via Google at the same time as looking for a related matter, your website got here up. It seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 136. Hello there. I found your site by means of Google while looking for a related topic, your site got here up. It looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 137. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really irritating. A good blog with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 138. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really irritating. A good site with interesting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 139. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A good web site with exciting content, that is what I need. Thank you for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 140. Awesome write-up. I’m a normal visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I’ll be a regular visitor for a long time.

 141. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really annoying. A good website with exciting content, that’s what I need. Thanks for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 142. Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is actually frustrating. A good website with interesting content, that is what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 143. Hey there. I discovered your web site by way of Google at the same time as looking for a comparable matter, your website came up. It appears great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 144. Hey there. I discovered your blog by way of Google even as looking for a comparable topic, your website got here up. It looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 145. Hi there. I found your website by way of Google even as looking for a comparable matter, your website got here up. It appears to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 146. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really annoying. A good website with exciting content, that is what I need. Thank you for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 147. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really irritating. A good blog with interesting content, that’s what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 148. Hello there. I found your web site by means of Google whilst looking for a related matter, your site got here up. It appears good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 149. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really annoying. A good site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 150. Awesome post. I am a normal visitor of your website and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I’ll be a frequent visitor for a really long time.

 151. Hello there. I discovered your web site by means of Google even as looking for a comparable subject, your web site came up. It appears to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 152. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really irritating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 153. Hello there. I discovered your web site via Google even as searching for a similar topic, your site got here up. It appears good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 154. Awesome write-up. I am a normal visitor of your blog and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I will be a frequent visitor for a really long time.

 155. Hello there. I found your site by the use of Google even as looking for a comparable subject, your website got here up. It looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 156. Hi there. I discovered your blog by way of Google even as looking for a similar subject, your website got here up. It appears great. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 157. Hi there. I discovered your blog by means of Google at the same time as searching for a comparable subject, your website got here up. It seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 158. Hey there. I discovered your blog via Google whilst searching for a related subject, your site came up. It appears to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 159. Hi there. I found your blog by the use of Google whilst searching for a comparable matter, your site came up. It appears great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 160. Hello there. I discovered your blog via Google even as looking for a related topic, your site came up. It looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 161. Hello there. I discovered your web site by means of Google at the same time as searching for a related matter, your site got here up. It seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 162. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually annoying. A good web site with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 163. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really irritating. A good blog with exciting content, that is what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 164. I simply want to tell you that I’m very new to weblog and actually liked your web site. Almost certainly I’m want to bookmark your website . You definitely have superb articles and reviews. With thanks for sharing your web page.

 165. I must point out my appreciation for your generosity supporting women who absolutely need help with this question. Your special commitment to passing the solution throughout was remarkably functional and has continually helped associates just like me to attain their ambitions. Your amazing warm and helpful suggestions signifies this much to me and especially to my colleagues. Best wishes; from everyone of us.

 166. Right here is the perfect web site for anyone who wishes to find out about this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that has been discussed for ages. Wonderful stuff, just excellent.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę