Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Edukacja > „Samba Codzienna” Magdy Krzesickiej czyli poezja w geologii

„Samba Codzienna” Magdy Krzesickiej czyli poezja w geologii

Co ma wspólnego geologia z poezją? Marzeniem Magdy Krzesickiej od dawna było wydanie własnego tomiku poezji. Udało się! Kto pomógł jej w realizacji pasji? Jak odnieść sukces i nawiązać współpracę z wydawnictwem? Jak wyglądają początki literackie młodych twórców i droga ku realizacji marzeń? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliła Magdalena Krzesicka – autorka licznych iventów literackich, antologii powarsztatowych, a od niedawna również autorka własnego tomiku poezji.

PM: Pisanie to główna pasja, sposób na wyrażenie siebie czy hobby?

MK: Poezja dla mnie jest wentylem spuszczającym emocje, czymś co pomaga uzyskać stan wewnętrznej równowagi. Towarzyszy mi od dziecka i mam nadzieję, że nigdy nie zarzucę pisania, chociażby dla samej siebie. Poza tym w wolnych chwilach bawię się makijażem, ale traktuję to jako hobby nie wiążąc z tym żadnych poważniejszych planów na przyszłość. Nieodłącznymi elementami są dla mnie również czytanie książek i podróżowanie. Obszarem zainteresowań jest także, albo przede wszystkimi tematyka związana z moimi studiami – geologią stosowaną. Zajmuję się surowcami mineralnymi z ukierunkowaniem na budownictwo, ale może nie będę się rozwodzić o kwestiach inżynierskich, gdy rozmowa dotyczy mnie jako poetki.

PM: Od kiedy zaczęłaś występować przed publicznością i czytać swoje wiersze?

MK: Występy mniejsze czy większe towarzyszyły mi od podstawówki. Na początku konkursy recytatorskie, potem zaangażowanie w gimnazjalne koło teatralne, aż w końcu promocje pierwszych antologii powarsztatowych oswajały mnie z publicznymi wystąpieniami. Obecnie nadal towarzyszy takim sytuacjom pewnego rodzaju trema, jednak jest to w dużo mniejszym stopniu , niż gdy byłam dzieckiem. Czytanie tekstów czy mówienie o poezji, o tworzeniu zwykle budzi ekscytację, ale przede wszystkim w takich momentach jestem skupiona na detalach: jak siedzę, stoję, czy nie drży mi głos. To pomaga odłączyć się od myślenia „wszyscy na mnie patrzą”. Rzadko skupiam się na twarzach osób z publiczności, jednak zauważony kątem oka uśmiech, może dodać pewności i energii.

PM: Które spotkania poetyckie najmilej wspominasz?

MK: Spotkań literacko-poetyckich było dużo, nie potrafię podać dokładnej liczby. Większość z nich była związana z promowaniem zbiorowych antologii powarsztatowych prowadzonych przez Adriana Szarego. W ostatnim czasie miałam dość długą przerwę od publicznych recytacji. Liczbę osób, która przychodzi mnie posłuchać ciężko oszacować, ponieważ nawet wystąpienia związane z moim tomikiem poezji były połączone zwykle z prezentacją innych artystów. Na wieczorze promocyjnym „Samby codziennej” zorganizowanym w Radomiu w RKŚT Łaźnia, obecność ludzi była całkiem satysfakcjonująca. To spotkanie chyba najmilej wspominam – świetnie zorganizowane i przeprowadzone przez Adriana Szarego, w pełni udane, swobodne. I oczywiście wiele ciepłych, pozytywnych słów od znajomych bliższych lub dalszych, którzy pojawili się na tej promocji.

PM: „Samba Codzienna” to Twój pierwszy debiutancki tomik, ale jesteś też autorką wielu antologii. Która to już Twoja publikacja?

MK: „Samba codzienna” była 10 książką, w której były opublikowane moje teksty. W marcu 2018, dzięki działalności Adriana Szarego na warsztatach literackich, ukaże się kolejna zbiorowa antologia pt.: „Oko” – dwunasta z moimi wierszami. Kiedy wydam i czy kiedykolwiek wydam swój kolejny tomik nie mam pojęcia. Obecnie jestem zbyt zaabsorbowana końcówką studiów. Może stabilny zawód da mi szansę na pełniejsze realizowanie swojej pasji.

PM: Adrian Szary jest autorem wstępu do tego tomiku. Jaki miał wpływ na Twoje życie literackie?

MK: Dzięki Adrianowi Szaremu, którego poznałam w gimnazjum jako instruktora warsztatów literackich, nie zarzuciłam dziecięcych prób pisania i rozwinęłam swoje możliwości do stosunkowo stabilnego, zindywidualizowanego stylu literackiego. Adrian Szary od dawna podsuwał pomysł, że powinnam spróbować wydać własny tomik. Później doradzał z doborem tekstów i nie widziałam innej opcji jak nie poprosić go o napisanie wstępu do mojej pierwszej, autorskiej książki. On zna moją poezję od początku i chyba mogę użyć stwierdzenia, że zna ją najlepiej. Jest główną postacią, która miała wpływ na rozwój sfery literackiej w moim życiu.

PM: Jesteś jedną z pierwszych uczestniczek warsztatów literackich prowadzonych przez Adriana Szarego w Arce. Jak zajęcia pomagają Ci w karierze literackiej?

MK: Uczestnictwo w warsztatach literackich jest już w zasadzie przeszłością. Od kiedy zaczęłam studia w Warszawie staram się chociaż raz na rok pojawić gościnnie na zajęciach albo na jakimś wydarzeniu literackim w Radomiu, ale nie zawsze jest to możliwe. Warsztaty dały mi możliwość konfrontacji swojej twórczości z opinią profesjonalisty – poety i polonisty w jednym, ale także z innymi ludźmi w przeróżnym wieku. Konstruktywna krytyka, wspólne omawianie tekstów pozwoliło na szlifowanie warsztatu pisarskiego, a także rozwinęło otwartość i zmniejszyło obawy – każdy uczy się na błędach, a i nie każdemu musi się podobać dany wiersz – poezja to bardzo subiektywna dziedzina sztuki. Na warsztatach czułam się częścią czegoś rzadkiego, niesamowitego – byłam wśród ludzi, którzy piszą, mówią o poezji, którzy są artystami. Na pewno od innych uczestników nauczyłam się umiejętności słuchania i otwartego wyrażania swojej opinii, ale też cierpliwości i pokory wobec warsztatu pisarskiego.

PM: Ważniejsza jest praca na warsztatach literackich czy wystarczy talent aby wydawać własną książkę?

MK: Nigdy w niczym nie wystarczy sam talent. Konieczna jest cierpliwość i chęć pracy nad własnymi tekstami, ale też chęć poszerzania swojej wiedzy w ramach różnych dziedzin sztuki, historii czy w kwestiach społecznych. By pisać, trzeba mieć o czym pisać. Sądzę, że wiele elementów z warsztatu pisarskiego można się nauczyć, wyćwiczyć. Ale, żeby wydać własną twórczość musi być ta lekkość pióra, pewna iskra od środka, to coś co inni zauważą, czym będzie można się wyróżnić. I oczywiście do tego wszystkiego trzeba dodać szczyptę szczęścia.

PM: Ciężko było nawiązać współpracę w wydawcą podczas publikacji autorskiego tomiku?

MK: Nawiązanie współpracy z „Nowym Światem” było dziełem przypadku. Chciałam wydać swój tomik poezji, miałam na to środki dzięki osiągnięciom na uczelni. Pozostawało znaleźć kogoś kto, będzie chciał wydrukować moje wiersze. Podjęłam próby mailowania do różnych fundacji i wydawnictw. Spotkały mnie skrajne opinie od całkiem zniechęcających, gdzie dowiedziałam się, że moja poezja jest dobra, ale widać, że to początki i brak mi własnego stylu, po bardzo pozytywną jaką uzyskałam z wydawnictwa „Nowy Świat”. Cała współpraca odbywała się mailowo: ustalanie warunków umowy, konsultacje formy wydruku, wybór okładki, którą proponowało wydawnictwo kierując się w pewnym stopniu moimi sugestiami. Z wydawcą spotkałam się w dniu odbioru wydrukowanych książek. Od pierwszego maila do wydania tomiku upłynęło około trzech, czterech miesięcy. Wydanie książki w wydawnictwie to teoretycznie większy prestiż, ale przede wszystkim większy nakład finansowy i dostosowanie się do narzuconych wymogów, niż opublikowanie tomiku współpracując tylko z drukarnią. Byłam nastawiona na spełnienie marzenia – wydanie książki. Może bardziej doświadczona czy zorientowania osoba wyciągnęłaby z tego bardziej rozwojowe korzyści.

PM: A jak radzić sobie z krytyką, która jest przecież nieodzowną częścią tworzenia?

MK: Publicznie bezpośredni hejt mnie nie spotkał. Najczęstszą reakcją jest po prostu obojętność, co w obecnym społeczeństwie wcale mnie nie dziwi. Oczywiście, że na drodze rozwijania swojej twórczości nie otrzymywałam tylko pozytywnych opinii o moich tekstach. To byłoby wręcz niezdrowe – jak można zrobić postęp, bez wiedzy co robi się źle. Poza tym prawie zawsze coś można poprawić. Nie jest to łatwe przyjąć czyjąś krytykę, ale zwykle można z tego wyciągnąć coś na plus. Moim zdaniem trzeba próbować filtrować opinie zarówno pozytywne i negatywne, w zależności od kogo pochodzą i jak są sformułowane. Poezja jest dziedziną, w której trudno określić jasne wymagania i granice.

PM: Co inspiruje Cię do pisania poezji?

MK: Chyba nie da się jasno określić, jakie tematy poruszają mnie najbardziej. Do pisania inspiruje chwila, a czasem długotrwałe, skumulowane przeżycia. Może do tego się przyczynić czyjś wyraz twarzy w autobusie, spadający liść czy promienie słońca. Zwykle wiersz buduję wokół jakiegoś obrazu, momentu, który utkwił mi w pamięci – staje się to głównym motywem, do którego dołączane są metafory, słowa związane z problemami, przemyśleniami, które chce wyrazić. Oczywiście temu wszystkiemu zawsze towarzyszy muzyka. Według mnie jest to sztuka nadrzędna, uprzywilejowana, najmniej uchwytna i bez której chyba nie byłabym w stanie pisać.

PM: Jakiej rady udzieliłabyś osobom, które również piszą, ale nie odniosły jeszcze żadnych sukcesów?

MK: Nie wiem czy komukolwiek mogę udzielać rad. Ale to co wiem z własnego doświadczenia, by rozwijać swoje pasje nie można się bać próbować i trzeba starać się przełamywać samego siebie. Obecnie dookoła nas jest mnóstwo bodźców w postaci wszelkich poradników, kursów, reklam. Umiejętne selekcjonowanie informacji, wykorzystywanie okazji, determinacja i uśmiech od losu mogą przyczynić się do osiągnięcia celów, które nieraz wydają się niemożliwe.

PM: Gdzie osoby zainteresowane Twoją twórczością mogą się z nią spotkać?

MK: Mój tomik poezji jest dostępny w księgarni Bolesława Prusa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Oczywiście księgarnia posiada też swój sklep internetowy. Pozostałe tomiki zbiorowe nie wchodzą do regularnej sprzedaży. Najlepszą opcją jest bezpośredni kontakt ze mną – w dobie social media nie jest to problemem. Jestem na etapie myślenia nad założeniem bloga związanego z moją twórczością, ale nie mogę zagwarantować kiedy dojdzie lub czy w ogóle dojdzie do realizacji tego pomysłu. Ponad to staram się raz w roku pojawiać w Radomiu na promocji, gdy wydawana jest kolejna antologia warsztatowiczów Adriana Szarego. Taka najbliższa okazja to 23 marca o godzinie 18.00 w RKŚT Łaźnia – promocja tomiku „Oko”. Serdecznie zapraszam w imieniu wszystkich autorów.

Skomponowany rozgardiasz

Wiosna przyćmiona. Wiosna zadymiona.
Ul. Barokowa – czytaj prostokąt z betonu.
Szklane citi strzela zza rogu
kamienicy na ul. Freta.

błyszcząco-ukryty oksymoron
postzburzonej
pronowoczesnej
Warszawy

Wiosna pączkująca. Wiosna wzbudzająca.
Gładko-koszulowe Krakowskie Przedmieście
splata przebrukowany asfalt
z jaskrawymi nike’ami Nowego Światu.

zamknięto-krzyczący tłum
przesznurowanej
nadrewolucyjnej
codzienności ulicy

159 centymetrów
jestem W tym
jestem PONAD tym

Paulina Matysiak
Redaktor - wywiady, kultura, pisarka, felietonistka
http://www.strefawolnejprasy.pl

Podobne

Leave a Reply

47 odpowiedzi na “„Samba Codzienna” Magdy Krzesickiej czyli poezja w geologii”

 1. Aw, this was an incredibly nice post. Taking a few minutes and actual effort to produce a good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get anything done.

 2. This is very fascinating, You are an excessively professional blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking extra of your excellent post.
  Additionally, I have shared your site in my social
  networks

 3. I just want to say I am new to blogs and certainly savored you’re website. Almost certainly I’m going to bookmark your site . You definitely have superb article content. Thank you for sharing with us your website.

 4. What i don’t understood is in fact how you are no longer actually much more well-liked
  than you may be right now. You are so intelligent. You already know thus significantly with regards to this
  matter, produced me in my opinion imagine it from a lot of numerous angles.
  Its like men and women aren’t involved except it’s something
  to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs outstanding.
  All the time deal with it up!

 5. When I originally commented I clicked the -Notify me when new surveys are added- checkbox and after this if a comment is added I purchase four emails with the exact same comment. Can there be that is you can remove me from that service? Thanks!

 6. hello there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise some technical issues using this website, as I
  experienced to reload the website lots of times previous to
  I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is
  OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement
  in google and could damage your high quality score if
  advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my
  email and can look out for much more of your respective fascinating content.
  Ensure that you update this again very soon.

 7. Nice one for taking a few minutes to talk about this amazing, I think highly concerning it as well as absolutely love browsing regarding the issue. Any time prospects, because you gain skill, what views posting to the journal by having added data? This is very helpful for everyone.

 8. After study some of the blog articles with your site now, and that i really appreciate your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and will be checking back soon. Pls have a look at my web-site as well and figure out how you feel.

 9. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 10. I’m impressed, I have to admit. Truly rarely should i encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve got hit the nail to the head. Your thought is outstanding; ab muscles a thing that too little people are speaking intelligently about. We are very happy that I came across this at my try to find some thing about it.

 11. I really wish to tell you that I am new to having a blog and completely valued your report. Most likely I am most likely to save your blog post . You simply have extraordinary article materials. Value it for giving out with us your very own internet page

 12. It can be nearly unthinkable to come across well-aware women and men on this issue, in addition you look like you know the things you’re preaching about! Appreciate It

 13. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 14. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d
  like to shoot you an email. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing
  it expand over time.

 15. Excellent blog here! Also your site loads up very fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?

  I wish my website loaded up as fast as yours lol natalielise plenty of fish

 16. I just want to tell you that I’m beginner to blogging and seriously loved your web page. Very likely I’m planning to bookmark your website . You definitely have great writings. Regards for sharing your web page.

 17. The article is worth to read. The clarity and balance that reflects from this blog post. These days blogs are used everywhere. The idea that we recieve from them are unevitable. The art needed is the power of creativity within yourself via learning, thinking, creating and rigorous study. Therefore the article is truely helpful for the readers. Thanks a lot for writing such a wonderful article. I await your next article with great egarness.

 18. I’ve been surfing online greater than three hours these days,
  yet I by no means discovered any interesting article like yours.
  It is lovely worth sufficient for me. Personally, if all webmasters and bloggers made excellent content as you did, the internet shall be a lot more useful than ever before.

 19. This is the right web site for anybody who hopes to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic which has been discussed for a long time. Wonderful stuff, just wonderful.

 20. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog
  and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement
  you access consistently quickly.

 21. Hi there! I could have sworn I’ve visited this blog before but after looking at some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly delighted I found it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently.

 22. Simply want to say your article is as astounding. The clearness
  in your post is simply excellent and i could assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę