Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Niemcy > O CO CHODZI Z REPARACJAMI OD NIEMIEC? (Archiwum)

O CO CHODZI Z REPARACJAMI OD NIEMIEC? (Archiwum)

Okazuje się, że 10 września 2004 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej jednogłośnie przyjął uchwałę „w sprawie praw Polski do niemieckich reparacji wojennych oraz w sprawie bezprawnych roszczeń wobec Polski i obywateli polskich wysuwanych w Niemczech”.

W sejmie wtedy były następujące ugrupowania: SLD, PO, PiS, PSL, LPR, Samoobrona i inne jak niżej, zgodnie z porządkiem głosowania.

Klub/Koło Liczebność Głosowało Za Przeciw Wstrzymało się Nie głosowało
SLD 157 104 104 53
PO 55 45 45 10
PiS 43 39 39 4
PSL 40 29 29 11
niez. 36 10 9 1 26
SDPL 33 19 19 14
Samoobrona 31 28 28 3
LPR 25 24 24 1
UP 14 10 10 4
SKL 8 6 6 2
RKN 5 4 4 1
D_OJCZYSTY 4 3 3 1
PBL 3 2 2 1
PP 3 3 3
ROP 3 3 3

Podczas jednego ze zjazdów PiS w roku 2017, prezes Jarosław Kaczyński zaczął oficjalnie poruszać ten temat. Następnie w jednym z wywiadów w Telewizji Trwam to potwierdził. Co z kolei wyraźnie wpisuje się w politykę historyczną prowadzoną obecnie przez Polskę.

Z jakich więc powodów w obecnej sytuacji ugrupowania polityczne jak PO, .Nowoczesna oraz ich obecni i byli przedstawiciele tak jednoznacznie sprzeciwiają się obecnym żądaniom wobec Niemiec?

Otóż przyczyn może być kilka. Po pierwsze, rządzący wtedy pewnie nigdy by nie pomyśleli, że prawica w Polsce dojdzie do władzy i nigdy ta ustawa nie będzie wprowadzana w życie i egzekwowana. Wszyscy o niej szybko zapomną, chwilę się będą ekscytować, ponarzekają jak kiedyś Krystyna Zielińska, i wszystko szybko wróci do normy.

Po drugie, Niemcy ze swoją ekspansywną i drenującą inne państwa polityką, najprawdopodobniej myślały, że poprzez zwiększone wpływy będą mogli sobie pozwolić na utrzymywanie większej ilości imigrantów (w jakim celu, to zupełnie inna sprawa) i co więcej, zapłacą za to inne kraje, w tym Polska, która do niedawna była chyba najbardziej wyzyskiwana, właśnie przez Niemcy. Teraz z kolei zaczęło się okazywać, że na tak prowadzoną politykę Niemiec nie wystarczy pieniędzy.

Po trzecie, w PE wiele państw członkowskich nie chce już popierać sankcji przeciwko Polsce, tym samym sprzeciwiając się głosowi Niemiec i Francji, do tej pory dyktujących swoje warunku pozostałym krajom UE. Taka sytuacja sprawia, że zarówno Niemcy jak i Francja, i bezpośrednio z nimi związanych kilka państw, tracą bezpośrednie przywództwo w Unii.

Są jeszcze inne wątki tej sprawy i warto całość tych obecnych rozgrywek bacznie obserwować.

Treść ustawy

Lista głosujących

Zapisz

Zapisz

Jan Ptasznik
Dziennikarz, publicysta - polityka, gospodarka, filozofia, socjologia
http://strefawolnejprasy.pl/

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę