Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Bezpieczeństwo > Jak potrącić pieszego na pasach ze szczególną ostrożnością?

Jak potrącić pieszego na pasach ze szczególną ostrożnością?

Janusz Wojciechowski, były sędzia oraz audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym umieścił na Twitterze wpis o następującej treści:

  • Potrącenie pieszego ze szczególną ostrożnością, wtargnięcie pieszego na przejście dla pieszych, nadmierna prędkość pieszego na przejściu dla pieszych w terenie zabudowanym – takich konstrukcji wybitna myśl prawnicza nie stworzyła nigdzie na świecie. Udało się tylko w Polsce.

Odniósł się tym samym najprawdopodobniej do kuriozalnego wyroku sądu, który uniewinnił redaktora Piotra Najsztuba, który na pasach w Konstancinie-Jeziornie potrącił 77-letnią staruszkę.

Co interesujące Najsztub został wcześniej ukarany za jazdę bez prawa jazdy, OC i aktualnego przeglądu technicznego samochodu, którym kierował. Prawo jazdy zostało mu odebrane w roku 2009, ponieważ przekroczył dopuszczalną ilość punktów karnych.

Najsztubowi został postawiony zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku, za co zgodnie z art. 177 Kodeksu karnego grozi do 3 lat więzienia. W programie „Dzień dobry TVN” z kolei redaktor powiedział, że sąd drugiej instancji uznał go za niewinnego, ponieważ, cytując dziennikarza: Jechałem ok. 20 km/h, padał deszcz, pasy były niedoświetlone, nie miałem szans zahamować.

To jak się ma do tego zasada szczególnej ostrożności w trudnych warunkach, której od samego początku jesteśmy uczeni na kursach prawa jazdy?

Chyba śmiało można stwierdzić, że wiele wyroków sądów działających w Polsce, bo ciężko je w takich sytuacjach nazwać polskimi, pozostawia bardzo wiele do życzenia, a dogłębna reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest koniecznością.

Zdjęcie: Youtube/Telewizja Republika/Wirtualna Polska/zrzuty ekranów

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, historia, wiedza, technologie, polityka, Kościół

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę