Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Edukacja > Historia fotobudki – wesoła rozrywka na wesela i nie tylko

Historia fotobudki – wesoła rozrywka na wesela i nie tylko

Zabawne zdjęcia, które uwieczniają nas w śmiesznych sytuacjach podczas ważnych uroczystości zostają w pamięci na długie lata. Piękne chwile pełne wzruszeń pokazane na fotografiach są niezwykłą pamiątką dla każdego z nas. To dlatego tak ważnym elementem każdej imprezy czy wydarzenia jest fotograf. Nową odsłoną zaś jest urządzenie, które zrobi zdjęcia każdemu uczestnikowi wesela czy urodzin. Mowa tu o fotobudce, która święci coraz większe tryumfy podczas wszelakich uroczystości. Oto historia zdjęcia zamkniętego w maszynie.

Czym jest fotobudka?

Jednak zanim o początkach, warto zastanowić się i wyjaśnić czym właściwie jest ta fotobudka. Biorąc pod uwagę logikę jest po prostu aparatem zamkniętym w maszynie, który robi zdjęcia na zawołanie. W praktyce chodzi o urządzenie, które robi zdjęcia i od razu je drukuje. Dzięki temu w szybkim tempie możemy się sfotografować. Fotobudki mogą być stacjonarne lub mobilne, w zależności od ich przeznaczenia. Ideą zaklętą w maszynie jest możliwość szybkiego wykonania zdjęcia i jego wydruku gdziekolwiek jesteś. Bez kolejek, bez długich oczekiwań i bez kolejek. Fotobudka pełni więc funkcje fotografa, który stoi i robi zdjęcia na ulicy, w centrum handlowym lub na imprezach rozrywkowych.

Pierwsze formy automatyzacji fotografa

Jako pierwszy na pomysł zamknięcia aparatu w budce wpadł Amerykanin syryjskiego pochodzenia, Anatol M. Josepho, który w 1925 roku opatentował swoje pierwsze urządzenie. „Studio Photomaton” przyniosło mu gigantyczne zyski, a wśród klientów Josepho był m.in. gubernator stanu Nowy Jork. Samo miejsce zasłynęło dzięki hasłu „Oto najlepsze miejsce na Broadwayu na wydanie ćwierć dolara”. Wielki sukces jakim było otwarcie pierwszej fotobudki na świecie (przyniosła Josepho ponad milion dolarów) rozprzestrzenił się na kolejne kraje i w krótkim czasie cały zachodni świat mógł cieszyć się zdjęciem zrobionym łatwo, szybko i przyjemnie.

Współczesne budki do robienia fotografii

W Polsce fotobudki nie są zbyt popularne. Idea robienia zdjęć do paszportu lub innych dokumentów w kilka minut nie przyjęła się na polskich ulicach. Z drugiej jednak strony polskie wesele dało fotobudce drugie życie. To właśnie na takich wydarzeniach urządzenie to jest najbardziej potrzebne. Wielką popularnością cieszą się zdjęcia każdego gościa w zabawnej pozie z parą młodą. Są to unikatowe pamiątki na całe życie. Współczesna technologia zmieniła wygląd i działanie fotobudki. Coraz częściej zaczęto oferować dodatkowe funkcje takie jak wysyłanie zdjęć bezpośrednio na adres mailowy lub publikowanie ich na portalach społecznościowych. Jakość aparatów i oświetlenia również się zmieniła, co sprawia, że możemy cieszyć się coraz lepszymi zdjęciami.

Choć popularność stacjonarnej fotobudki nie jest w Polsce oszałamiająca, to prawdziwą furorę robi mobilna budka na zdjęcia podczas wesel czy poprawin. Wyjątkowe chwile uwiecznione na stylizowanych fotografiach, dostęp do Internetu i szerokie zastosowanie sprawiły, że Polacy coraz chętniej wybierają takie urządzenia, by umilały najbardziej radosne chwile w ich życiu.

Autor artykułu: Joanna Okoń. Artykuł powstał przy współpracy z serwisem fotoroom.pl.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę