Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Kultura > 50 lat temu miała miejsce premiera filmu „Pan Wołodyjowski”

50 lat temu miała miejsce premiera filmu „Pan Wołodyjowski”

Już 50 lat temu okazało się, że polska polityka historyczna ma sens i powinna być szeroko propagowana. Dzisiaj także Polska stoi w obliczu odkłamywania wielu aspektów naszej historii, jak chociażby spraw dotyczących holokaustu czy też faktu, że obóz koncentracyjny Auschwitz był od samego początku zaplanowany i wykorzystywany wyłącznie do eksterminacji Narodu Polskiego.

„Pan Wołodyjowski” kosztował 40 mln zł, osiągnął niebywały sukces i zgromadził rekordową, jak na owe czasy publiczność, 11 mln widzów. Jego premiera miała miejsce dokładnie 50 lat temu, 28 marca 1969 r. Dla Jerzego Hoffmana film był debiutem jako film pełnometrażowy i postanowił nie odchodzić w nim od ducha oryginału z uwagi na odpowiedzialność względem przyszłych pokoleń Polaków, które będą czytały Trylogię i oglądały jej ekranizację.

Wydarzenia 1968 roku odbiły się szerokim echem, a Hoffmanowi, jako artyście żydowskiego pochodzenia, również zaproponowano wyjazd z kraju. Przesłuchiwano go wiele razy, również w nocy. Przesłuchania zakończono, po jego słynnej już odpowiedzi, że może wyjechać tylko do ówczesnego ZSRR, ponieważ jego żona była obywatelką radziecką.

Filmowa Baśka – Zawadzka – wspomina w rozmowie z PAP, że Hoffman „doskonale wiedział, o co mu chodzi, jego wymagania w stosunku do aktorów były rzetelne, fachowe. Nie było niczego, co było odpuszczone na żywioł” oraz że „najważniejsza w tym wszystkim była ekipa, która realizowała film, ponieważ potrafiła to, co aktorzy mieli do zagrania, wspaniale oddać. Widać ogromną pracę wielkiej liczby ludzi. Bez komputerowych efektów. Nawet takie drobiazgi, jak guziki były robione na zamówienie. To daje jakość”.

Zfjęcia: zrzuty ekranów Youtube

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, historia, gospodarka, wiedza, technologie.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę