Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Epidemia > Hiszpania: po dwóch miesiącach otwarto kościoły

Hiszpania: po dwóch miesiącach otwarto kościoły

Spokój i poczucie odpowiedzialności panowały w hiszpańskich kościołach, które wczoraj po dwóch miesiącach obostrzeń z powodu pandemii ponownie zostały otwarte. W poniedziałek połowa kraju weszła w pierwszą fazę powrotu do normalności.

Od poniedziałku 11 prowincji, czyli połowa kraju rozpoczęła powrót do normalnego życia. Nie zrobiły tego Madryt, Barcelona, Granada i Walencja. Faza 1 przewiduje stopniowe odmrażanie gospodarki oraz życia społecznego. Zostały otwarte m. in. małe sklepy, hotele, kawiarnie, można się spotkać w grupach do dziesięciu osób. Po dwóch miesiącach zostały też otwarte kościoły. Na pierwszych Mszach widać było wzruszenie i radość. “Msza na żywo to nie to samo, co w telewizji czy w internecie. Jesteś tylko biernym odbiorcą”, mówi María Luisa. Wierni muszą mieć założone maseczki, zachować bezpieczną odległość między sobą i mogą zająć jedną trzecią świątyni. W kościele nie może być wody święconej, nie wolno też rozdawać żadnych ulotek czy gazetek, całować relikwii oraz obrazów świętych. Msza powinna być krótka i bez chóru. Po każdej trzeba zrobić dezynfekcję. Biskupi apelują, aby proboszczowie odprawiali dodatkowe Msze, by ułatwić wiernym uczestnictwo w Eucharystii. Faza 1 przewiduje też większą liczbę osób na pogrzebach (10 lub 15). Większość diecezji już przeniosła Pierwsze Komunię na jesień lub przyszły rok.

Nowa sytuacja wymaga od parafii dobrej organizacji i pomocy wolontariuszy. Czterofazowa strategia powrotu do normalności ma na celu uniknięcie nowych zakażeń. Warto zaznaczyć, że parafie przez cały czas pandemii pomagają osobom potrzebującym i bezrobotnym. W Madrycie parafia św. Jana Bożego rozdaje miesięcznie ponad 70 ton żywności, a św. Ramona Nonato 900 posiłków dziennie. Kolejki są coraz dłuższe.

Vaticannews.va/Marek Raczkiewicz CSsR – Hiszpania
Zdjęcie: YT/Currents News

Podobne

W górę