Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Temat dnia > Wątroba – proste sposoby regeneracji i poprawy funkcjonowania

Wątroba – proste sposoby regeneracji i poprawy funkcjonowania

W leczeniu chorób wątroby istotne znacznie ma abstynencja i detoksyfikacja, które przyspieszą jej regenerację. Dieta wątrobowa należy do najważniejszych elementów oczyszczających ten narząd. Główne zalecenia w procesie oczyszczania wątroby to odpowiednio zbilansowana niskotłuszczowa dieta, unikanie potraw smażonych i alkoholu, który zawierają mieszanki etanolu, posiadające właściwości psychoaktywne (psychotropowe). Ponad to alkohol może spowodować uszkodzenia wątroby oraz zakłócić metabolizm całego organizmu.

Zmęczenie, dyskomfort lub ból nad prawym łukiem żebrowym, wzdęcia, spadek apetytu czy uczucie pełności mogą być oznaką zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby.

Istotne znaczenie dla poprawy stanu zdrowia ma eliminacja złych nawyków, które dodatkowo obciążają wątrobę. Wskazana jest całkowita abstynencja. Odstawienie alkoholu i tytoniu, działającego szkodliwie na hepatocyty. W diecie wątrobowej powinno się spożywać pięć posiłków dziennie w regularnych odstępach co 3–4 godziny. Zrezygnować z potraw smażonych, na rzecz duszenia bez tłuszczu, gotowania na parze albo pieczenia w folii. Ogromne znaczenie ma utrzymanie prawidłowej masy ciała. Podczas zdrowego odchudzania trzeba mieć świadomość, że optymalna utrata masy ciała wynosi 0,5–1 kg tygodniowo. Zbyt szybkie odchudzanie może źle wpłynąć na funkcjonowanie wątroby. Nie zapominajmy o ruchu. Codzienna aktywność fizyczna jest niezbędna, ale powinna być dostosowana do stanu klinicznego pacjenta. Wystarczy regularny 15-minutowy spacer.

W trosce o wątrobę z jadłospisu eliminujemy zatem tłuszcze zwierzęce, takie jak smalec, słonina, a zastępujemy je oliwą z oliwek, czy też olejem słonecznikowym lub rzepakowym.

Istotne znaczenie ma spożywanie pełnowartościowego białka, najlepiej pochodzenia zwierzęcego. Są to produkty takie jak drób, ryby, produkty mleczne. Białko stymuluje proces odnowy i regeneracji komórek wątrobowych, zmniejsza nacieki tłuszczowe oraz wzmaga syntezę albumin.

Należy zrezygnować z dużej ilości cukrów prostych. Produkty z mąki białej zamienić na ich pełnoziarniste odpowiedniki. Ważnym składnikiem tej diety będzie miód. Poza wyżej wymienionymi, eliminujemy też cebulę, czosnek, owoce pestkowe, ostre przyprawy i produkty zawierające konserwanty. Ograniczamy picie kawy, mocnej herbaty i kakao. Nadmiar błonnika może powodować wzdęcia i biegunki. Dostarczamy minimum 1,5 litra płynów dziennie w celu właściwego nawodnienia organizmu.

Terapię podczas odnawiania wątroby możemy wspomóc dostępnymi bez recepty lekami, zawierającymi fosfolipidy. Związki te są otrzymywane z nasion soi, zawierają kwas cholinofosforowy i nienasycone kwasy tłuszczowe: linolowy, linolenowy i oleinowe. Inne pożądane działanie fosfolipidów na komórki wątroby to m.in. przyspieszenie regeneracji komórek wątrobowych, wzmocnienie błon komórkowych, hamowanie procesu stłuszczenia wątroby oraz przebudowy i włóknienia jej komórek, zmniejszenie wrażliwości hepatocytów na potencjalne czynniki uszkadzające.

Warto jednak wiedzieć, że preparaty, które zawierają fosfolipidy nie są wskazane pacjentom z alergią na soję lub orzeszki ziemne. Na regenerację wątroby działają również liczne rośliny lecznicze. Są to: ostropest plamisty, zawierający sylimarynę, działającą ochronnie na miąższ wątroby, odtruwający i regenerujący, wykazujący działanie przeciwzapalne. Zawarta w wyciągu z karczocha cynaryna wspomaga wydzielanie żółci, przez co przyspiesza opróżnianie pęcherzyka żółciowego, ponad to obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Podobnie działa korzeń mniszka lekarskiego i ziele dziurawca. Niezastąpiona jest borówka brusznica, babka szerokolistna, brzoza biała i pokrzywa zwyczajna. Działają żółciopędnie, rozkurczająco i przeciwzapalnie. Poprawiają pracę całego układu pokarmowego. Sok z mniszka lekarskiego, ekstrakt z żeń-szenia syberyjskiego usuwający toksyny, Esseliv, Hepatil, leki wspomagające pracę wątroby, a także kurkuma w proszku zawierająca trzy aktywne składniki: COX-2, enzym LOX i kurkuminę – enzymy pomagające w eliminowaniu toksyn. Karczochy, które wspaniale regenerują komórki wątroby i pomagają w oczyszczeniu resztek alkoholu z organizmu. Wszystkie te możliwości mamy w zasięgu ręki, a suplementy i zioła są łatwo dostępne w aptekach i sklepach zielarskich.

Aldona Rogulska
Redaktor merytoryczny, dziennikarka, publicystka, pisarka, poetka.
http://www.strefawolnejprasy.pl

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę