
Peeling to niezwykle skuteczna metoda, która ma za zadanie zminimalizowanie defektów kosmetycznych. Jednocześnie jest to świetna metoda walki ze starzeniem się skóry. Zabiegi peelingu możemy wykonać w specjalistycznych gabinetach dermatologii estetycznej lub w SPA i są one zawsze wykonywane przez wykwalifikowany personel. Nie każdy jednak wie, że możemy rozróżnić naprawdę wiele rodzajów peelingu. Sprawdźmy, co możemy wybrać.
Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje peelingów. Są to:
- Peelingi fizyczne (mechaniczne), które polegają na ścieraniu naskórka za pomocą korundowych tarcz, diamentowych tarcz (tzw. mikrodermabrazja), kryształów korundu, lasera, podtlenku azotu, ultradźwięków, ciekłego azotu itp.
- Peelingi chemiczne, które wykorzystują substancje chemiczne
- Peelingi mieszane, które są połączeniem tychże metod. Tutaj wskazaniem zawsze jest porada specjalisty.
Jeśli chodzi o podziały peelingów to oczywiście nie wszystko. Peelingi możemy dzielić dalej, w zależności od wielu czynników. Postaramy się wypisać oraz krótko omówić najpopularniejsze rodzaje.
Podział peelingów ze względu na głębokość działania
Peelingi możemy dzielić także ze względu na głębokość ich działania. Tutaj wyróżnić możemy:
- Peelingi powierzchniowe, które wykonywane są w obrębie naskórka. Ich głębokość to od 0,06 do 0,45 milimetrów. Stosuje się je przede wszystkim przy eliminowaniu uszkodzeń skóry II stopnia. Peelingi powierzchniowe dzielimy dodatkowo:
1) Peeling enzymatyczny, w którym nakłada się specjalny preparat, który ma za zadanie neutralizować obumarłe komórki skóry,
2) Scrub, którego zadaniem jest złuszczanie naskórka poprzez użycie substancji zawierających ziarnistości pochodzenia roślinnego (pestki owoców),
3) Peel-Of to maseczka, która zastyga po jej nałożeniu a jej ściągnięcie powoduje równoczesne ściągnięcie martwych elementów naskórka
4) Brushing wykonuje się specjalną aparaturą, która wyposażona w szczoteczki usuwające uszkodzony lub martwy naskórek. - Peelingi średniogłębokie, które obejmują cały naskórek oraz górną warstwę skóry. Ten rodzaj peelingów działa na głębokość od 0,46 do 0,6 mm. Stosuje się je przy uszkodzeniach skóry II oraz III stopnia.
- Peelingi głębokie, które sięgają głębszych warstw skóry, powyżej 0,61 mm. Peelingi głębokie stosowane są przy uszkodzeniach skóry III oraz IV stopnia.
Peelingi powierzchniowe może wykonać dla nas kosmetyczka. Peelingi średniogłębokie – wyłącznie lekarz. Peelingi głębokie lekarz medycyny estetycznej lub chirurg. Musimy zwracać uwagę na kompetencje osób wykonujących peelingi.
Popularne peelingi
Opiszemy tylko kilka najpopularniejszych (naszym zdaniem) peelingów, które możemy znaleźć w popularnych zakładach kosmetycznych i SPA.
- Peeling migdałowy – jest to delikatny zabieg, który złuszcza naskórek przy pomocy naturalnego migdałowego kwasu. Jest stosowany u osób o wrażliwej skórze. Działa rozjaśniająco, rewitalizująco. Jego użycie może zredukować drobne zmarszczki. Pomaga przy występowaniu trądziku grudkowo-kostnego, skóry łojotokowej, blizk po trądziku oraz nierównomiernie przebarwionej skóry.
- High Potency Peel – jest to peeling chemiczny, którego zadaniem jest widoczne odmłodzenie skóry. Ponadto HPP redukuje blizny i zmiany trądzikowe.
- Peelingi ziołowe – są to peelingi, które znaleźć możemy w niemal każdym gabinecie kosmetycznym i SPA. Znajdziemy je niekoniecznie pod nazwą peelingów ziołowych – niektóre gabinety stosują inne nazwy (np. peeling azjatycki). Niektóre z nich mogą być bolesne. Peelingi ziołowe są idealne dla każdego rodzaju skóry.
Artykuł został przygotowany przez ekskluzywny hotel bristolbusko.pl ze SPA.
Leave a Reply