Dwadzieścia lat temu nagranie własnego filmu było nie lada udręką. Możliwe było tylko dzięki noszeniu ze sobą nieporęcznej kamery. W dzisiejszych czasach nie tylko możesz nagrywać film, ale także go wyprodukować. Sprzęt jest tak mały i poręczny: wystarczy nacisnąć przycisk i możesz łatwo edytować i ulepszać swoje filmy, zanim udostępnisz je ludziom na całym świecie. Jednym z przykładów jest Bullet Train online HD (LINK do https://vod3.pl/filmy/bullet-train)
Jak to zrobić. Oto cztery sposoby na poprawienie atmosfery w domowych kinach.
Ustaw nastrój
Można pomyśleć, że głównym aspektem filmu jest to, co widzisz, ale równie ważne jest to, co słyszysz. Oglądanie filmu z wyciszonym dźwiękiem zazwyczaj znacznie zmienia nastrój. Obserwator filmu musi doświadczyć wszystkiego na własnej skórze.
Innym sposobem zrozumienia, jak dźwięk zmienia atmosferę, są reakcje ludzi. Jeśli ktoś powiedział „Szczęki”, ilu ludzi od razu myśli o budującej napięcie muzyce gdy zbliża się wielki biały drapieżnik? Wrażenia, jakie może wywierać dzwięk w filmach, jest imponujący.
Służy nie tylko do przekazywania napięcia; może być stosowany z podobnie silnym efektem, aby wywołać poczucie humoru, podniecenia lub miłości. A odwoływanie się do takich emocji może nadać domowym kinom nowy wymiar.
Wypełnić luki
Film dociera do oczu i uszu, więc jeśli zostawisz swoje filmy tak, jak zostały nagrane, zrezygnujesz z jednego z dwóch efektów dźwiękowych: hałasu w tle lub braku hałasu. Oba wywierają negatywne wrażenie na widzu .
Hałas w tle to wszystko, co działo się wokół ciebie podczas nagrywania. Na przykład odgłos przejeżdżających samochodów lub rozmawiających ludzi. Czasami jest to pozostawione celowo, aby stworzyć rustykalny i autentyczny charakter.
Najczęściej jednak jest to ziarnista i hałaśliwa ścieżka dźwiękowa, która tylko zniechęca widza. Jedyne, co bardziej odstręcza, to brak dźwięku, chyba że oglądasz film „niemy”.
Stwórz ponadczasową jakość
Jeśli to tylko film nagrany smartfonem lub aparatem cyfrowym, nie musisz się martwić o ulepszenia dźwięku. Jednak zawsze warto prowadzić odpowiednie eksperymenty.
Prezentacja domowego filmu bez zwracania uwagi na dźwięk może zainteresować przyjaciół i rodzinę, ale gdy tylko film się kończy, ich pamięć o nim również zanika. Z drugiej strony zastanowienie się nad dźwiękami i muzyką w filmie może stworzyć pamiątkę, która na długo pozostanie w ludzkich umysłach.
Będzie to coś, do czego będą wracać raz za razem, a nie jednorazowe, szorstkie nagranie, które wyrzucono do kosza. Wizualizacje wskazują, jak wyglądała scena i co się wydarzyło, ale to dźwięki i muzyka budzą uczucia i emocje towarzyszące tej okazji.
Więcej na https://vod3.pl
Fot. screenshot – vod3.pl