Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Edukacja > Czym cechują się zdjęcia makro, mikro i close up?

Czym cechują się zdjęcia makro, mikro i close up?

Fotografia makro, mikro i close up to po prostu zdjęcia z różnych odległości. Jednakże do wykonywania zdjęć makro, a w szczególności nano i mikro, niezbędny jest specjalistyczny sprzęt fotograficzny. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego aparatu, to najlepszym rozwiązaniem będzie fotografowania close up. Jest to po prostu robienie zdjęć z bliskiej odległości. 

Czym cechują się zdjęcia makro, mikro i close up? 

Makrofotografia najbardziej kojarzy się nam z fotografią przyrodniczą. Natura pokazana z bliska, odsłania przed nami swoje tajemnice, które zachwycają przepięknymi kształtami, wzorami i barwami. Właśnie dzięki niej możemy eksplorować przyrodę, uwieczniając na swoich zdjęciach nawet najdrobniejsze jej detale. Fotografując budzącą się do życia naturę oraz niesamowity świat owadów, z całą pewnością pochłonie Cię ta fascynująca przygoda i staniesz się prawdziwym pasjonatem, właśnie tej dziedziny fotografii. 

Magiczny świat pająków, mrówek, żuków, biedronek i niesamowitych roślin, to nieskończone źródło inspiracji i niepowtarzalnych doświadczeń.  Dlatego też naprawdę warto spróbować swoich sił i zrobić wyjątkowe ujęcia makro. Warto także zdecydować się na wywołanie zdjęć w większych formatach i stworzyć z nich osobistą, fotograficzną galerię, na własnej ścianie.

Fotografia makro charakteryzuje się tym, że fotografowany przedmiot, albo jego fragment, posiada skalę odwzorowania 1:1. Do tego rodzaju zdjęć niestety wymagany jest profesjonalny obiektyw, który przeznaczony jest właśnie do makrofotografii.

Z kolei nano i mikrofotografia musi mieć skalę odwzorowania większa niż 10:1. Wówczas obraz uzyskany na matrycy, jest dziesięciokrotnie większy od rzeczywistych rozmiarów przedmiotu fotografii. Dlatego też do zrobienia tego typu zdjęć, niezbędne są zaawansowane optyczne mikroskopy i inne specjalistyczne narzędzia. 

Natomiast, jeśli chodzi o fotografię close up, to jest to bardzo prosta technika robienia zdjęć z bliskiej odległości. Można je wykonać bez profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Większość aparatów cyfrowych posiada tzw. tryb makro, który zazwyczaj oznaczony jest symbolem w kształcie kwiatka. Funkcja ta pozwala wyostrzyć konkretne zdjęcie, które  możemy zrobić, znajdując się nawet kilka centymetrów od interesującego nas obiektu. 

Właśnie dlatego jest to doskonałe rozwiązanie dla początkujących amatorów fotografii. 

Jeżeli już podjąłeś decyzję, jaki rodzaj fotografowania będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy, to nie ma sensu zwlekać, tylko warto skorzystać z uroków budzącej się do życia natury i zrobić fantastyczne zdjęcia.

Polecamy!

Podobne

W górę