Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Bitcoin > Bitcoin Hype – Czy To Ma Sens?

Bitcoin Hype – Czy To Ma Sens?

Gdybyś zainwestował 27 $ w Bitcoina kiedy został stworzony przez Satoshi Nakamoto w 2009 roku, twoja inwestycja byłaby teraz warta ponad 37 000 000 $.

Powszechnie uważany za największy wehikuł inwestycyjny wszechczasów, Bitcoin odnotował błyskawiczny wzrost w 2017 r z 777 USD do 17 000 USD.

Tworząc milionerów z oportunistycznych inwestorów i pozostawiając instytucje finansowe z otwartymi ustami, Bitcoin odpowiadał swoim krytykom na każdym kroku a niektórzy uważają, że to dopiero początek.

Uruchomienie kontraktów terminowych na Bitcoin 10 grudnia, które po raz pierwszy pozwoli inwestorom wejść na rynek Bitcoin za pośrednictwem dużej regulowanej giełdy w USA oznacza, że ​​dopiero zaczynamy.

Cenna Kryptowaluta?

To co sprawia że ​​Bitcoin jest tak cenny to fakt, że istnieje jego ograniczona ilość. Zawsze będzie maksymalnie 21 milionów Bitcoinów i w przeciwieństwie do zwykłych walut fiducjarnych nie możesz po prostu wydrukować ich więcej, kiedy tylko masz na to ochotę. Dzieje się tak, ponieważ Bitcoin działa na protokole proof of work: aby go utworzyć, musisz go wydobyć, używając mocy obliczeniowej komputera, aby rozwiązać złożone algorytmy w łańcuchu bloków Bitcoin. Gdy to zostanie osiągnięte, zostaniesz nagrodzony Bitcoinem jako zapłatą za „pracę”, którą wykonałeś. Niestety nagroda którą otrzymujesz za wydobycie, drastycznie spadała prawie każdego roku od momentu powstania Bitcoin co oznacza, że ​​dla większości ludzi jedynym realnym sposobem na zdobycie Bitcoina jest kupowanie go na giełdzie. Czy przy obecnych poziomach cen jest to ryzyko warte podjęcia?

Wielu uważa, że ​​Bitcoin to po prostu bańka. Rozmawiałem z ekspertem od kryptowalut i długoterminowym inwestorem, który uważa, że ​​aktywa są zawyżone: 

„Porównałbym to do wielu baniek znanych w historii, takich jak holenderska Tulip Mania i bańka internetowa późnych lat 90. Ceny są czysto spekulacyjne, oparte na faktycznej walucie, a kiedy spojrzysz na funkcjonalność Bitcoina jako rzeczywistej waluty jest to prawie żenujące ”. 

Dla tych, którzy nie wiedzą – bańka internetowa to okres w latach 1997-2001, w którym powstało wiele firm internetowych i otrzymały skandalicznie optymistyczne wyceny oparte wyłącznie na spekulacjach, które później spadły o 80-90%, gdy bańka zaczęła spadać na początku roku 2000. Niektóre firmy takie jak eBay i Amazon, podniosły się i obecnie znajdują się znacznie powyżej tych wycen. Ale dla innych był to koniec.

Przeznaczenie Bitcoina

Bitcoin został pierwotnie stworzony, aby odebrać władzę naszym systemom finansowym i dać ludziom kontrolę nad własnymi pieniędzmi, odcinając pośrednika i umożliwiając transakcje peer-to-peer. Jednak obecnie jest to jedna z najwolniejszych kryptowalut na rynku, jej prędkość transakcji jest czterokrotnie wolniejsza niż piąta co do wielkości kryptowaluta i jej najbliższy konkurent w zakresie rozwiązań płatniczych Litecoin. 

Niewykrywalna moneta prywatności Monero sprawia, że ​​transakcje są jeszcze szybsze, szczycąc się średnim czasem blokowania wynoszącym zaledwie dwie minuty co stanowi jedną piątą czasu, w którym Bitcoin może to zrobić i to bez anonimowości. Druga co do wielkości kryptowaluta na świecie – Ethereum, ma już wyższy wolumen transakcji niż Bitcoin, mimo że jest wyceniana na zaledwie 676 USD za Ether w porównaniu do 16 726 USD za Bitcoin.

Dlaczego więc wartość Bitcoina jest tak wysoka? Zadałem księciu Randalowi to samo pytanie. 

„Wszystko wraca do tej samej ekonomii podaży i popytu. Stosunkowo niewiele bitcoinów jest obecnie dostępnych, a jego niedawny wzrost cen przyciągnął wiele uwagi mediów, w połączeniu z uruchomieniem kontraktów terminowych na bitcoiny, które wielu postrzega jako pierwszy znak Bitcoin jest akceptowany przez rynek masowy co spowodowało, że wiele osób skoczyło na modę w celu uzyskania korzyści finansowych. Jak w przypadku każdego aktywa, gdy istnieje większy popyt na zakup niż sprzedaż cena rośnie. To jest złe, ponieważ nowi inwestorzy wchodzą na rynek bez zrozumienia blockchain i podstawowych zasad co oznacza, że ​​prawdopodobnie zostaną spaleni ”.

Innym powodem jest to, że Bitcoin jest wyjątkowo niestabilny i znany jest z tego, że w czasie krótszym niż minuta waha się w górę lub w dół o tysiące dolarów. Co jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajony lub nie spodziewasz się tego? To powoduje, że mniej doświadczeni inwestorzy wpadają w panikę, co skutkuje stratą. To kolejny powód, dla którego Bitcoin będzie miał trudności z przyjęciem jako formy płatności. 

Cena Bitcoina może się znacznie zmieniać między momentem, w którym sprzedawcy zaakceptują Bitcoin od klientów i sprzedadzą go na giełdach za lokalną walutę. Ten chaotyczny ruch może zniweczyć całą ich rentowność. Czy ta niestabilność wkrótce zniknie? Mało prawdopodobne: Bitcoin jest stosunkowo nową klasą aktywów i chociaż świadomość rośnie, tylko bardzo mały procent światowej populacji posiada Bitcoin. Dopóki nie stanie się bardziej rozpowszechniony, a jego płynność nie ulegnie znacznej poprawie, zmienność będzie trwała.

Więc jeśli Bitcoin jest dość bezużyteczny jako rzeczywista waluta, jakie są jego zastosowania? Wiele osób uważa, że ​​Bitcoin przestał być realną formą płatności i stał się magazynem wartości. Bitcoin jest jak „cyfrowe złoto” i będzie po prostu używany jako punkt odniesienia dla innych kryptowalut i projektów blockchain.

Artyluł powstał podczas współpracy z https://zarabiajcie.pl/

Podobne

W górę