Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Bankowość > Vivus Finance już bez rosyjskich udziałowców. Przeważyły nowe przepisy uchwalone przez Sejm

Vivus Finance już bez rosyjskich udziałowców. Przeważyły nowe przepisy uchwalone przez Sejm

Jak donoszą liczne media, największy polski pożyczkodawca online, firma Vivus Finance, poinformowała właśnie o wykupieniu całości udziałów od dotychczasowego rosyjskiego właściciela i przechodzi w całości w polskie ręce. Umowa sprzedaży została podpisana we wtorek w Rydze.

„Puls Biznesu”, powołując się na źródła nieoficjalne podaje, że dotychczasowym właścicielem spółki Vivus Finance był rosyjski oligarcha Oleg Bojko, blisko powiązany z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem.

  • Oskarżenia o powiązania Vivusa z rosyjskim kapitałem wiążą się z postacią Olega Bojko, jednego z najbogatszych Rosjan, którego majątek Forbes szacuje na 1,4 mld dolarów. O samym Bojce wiadomo niewiele, choć część dziennikarzy śledczych w swoich publikacjach wskazuje, że miliarder miał powiązania z tzw. mafią sołncewską. – podaje z kolei portal cashless.pl.
  • Na razie jedynym nabywcą jest Ewa Wernerowicz, która kieruje Vivusem od 2016 r. Pozostali menedżerowie – ma to być 5-6 osób – wykonują obowiązki w ramach działalności gospodarczej i muszą najpierw wystąpić do regulatora o uzyskanie odpowiednich zezwoleń – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Wcześniej Vivus został wykluczony ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) z powodu oskarżeń o związki z rosyjskim kapitałem. Wtedy firma zaprzecza tym zarzutom. Prezes ZPP Cezary Kaźmierczak 28 lutego ogłosił w mediach społecznościowych , że organizacja przez niego zarządzana wypowiedziała umowę członkowską Vivusowi.

– Nie mamy nic do pracujących tam Polaków – uważamy ich za uczciwych i porządnych ludzi, ale rosyjski kapitał jest dla nas nie do zaakceptowania – napisał na Twitterze Kaźmierczak.

Zamiany, które zaszły w pakietach akcjonariuszy skutkują tym, że firma przechodzi całkowicie pod polski zarząd, a wykupem menadżerskim udziałów kieruje obecna prezes, Ewa Wernerowicz. Bojko miał nie być przychylny odsprzedaniu udziałów, ale przekonać miała go wchodząca niebawem ustawa o derusyfikacji polskiej gospodarki wynikająca z agresji sankcji nakładanych na Rosję z powodu jej agresji na Ukrainę, na mocy której akcje oligarchy zostałby zamrożone wraz z dniem wejścia w życie uchwalonych przez polski Sejm przepisów.

jp/puls biznesu/business insider/forbes/cashless.pl
Fot. screenshot via: YouTube/Анна Чапман/Guardian News

Podobne

W górę