Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Edukacja > Zdrowy i piękny uśmiech – w jaki sposób myć zęby?

Zdrowy i piękny uśmiech – w jaki sposób myć zęby?

Mycie zębów to pierwszy i podstawowy krok do zdrowego uśmiechu i odpowiedniej równowagi flory bakteryjnej w jamie ustnej. Poniżej kilka podstawowych zasad.

Równowaga przede wszystkim

W jamie ustnej bytuje około 700 rodzajów bakterii. Ich obecność jest uzasadniona i potrzebna. Problem zaczyna się wtedy, kiedy przez zaniedbanie, niezdrowy tryb życia oraz inne procesy chorobotwórcze, równowaga flory bakteryjnej zostaje zaburzona. Rozwijające się szkodliwe drobnoustroje przyczyniają się do powstawania chorób, takich jak próchnica, paradontoza czy halitoza. Regularne mycie zębów, wspierane przez inne działania, takie jak płukanie i nitkowanie oraz częste wizyty kontrole u stomatologa, to niezbędna profilaktyka i gwarancja zdrowego uśmiechu.

Wybór szczoteczki

W ofercie szczoteczek do zębów wciąż królują tradycyjne, manualne modele. Nie oznacza to jednak, że panuje tu zastój. Rozwój nowoczesnych technologii i materiałów pozwala tworzyć coraz to nowe rozwiązania, umożliwiające dotarcie do szczelin między zębami i jeszcze bardziej skuteczne usuwanie zanieczyszczeń. Podstawowa różnica w szczoteczkach manualnych związana jest z twardością włosia:

 • miękka – ten typ włosia powinny wybierać osoby z delikatnymi dziąsłami i nadwrażliwym szkliwem, z tendencją do krwawienia i odsłaniania szyjek zębowych;
 • średnia – uniwersalny rodzaj szczoteczki, przeznaczony dla osób z brakiem dolegliwości podczas szczotkowania. Jest skuteczna w usuwaniu nalotu;
 • twarda – warunkiem jej używania są mocne, zdrowe dziąsła, przeznaczona dla osób z przebarwieniami szkliwa, np. palących papierosy, pijących ciemne napoje;
 • specjalistyczna – bardzo miękkie włosie dedykowane jest osobom, które noszą aparat stały, implanty, w niedalekiej przeszłości przechodziły zabiegi chirurgiczne w jamie ustnej lub jako forma masażu dziąseł po zdjęciu protezy ruchomej.

Pasta paście nie równa

Podstawowy, uniwersalny składnik wzmacniający szkliwo, który zawiera większość past dostępnych w aptekach i drogeriach, to fluor. Ponadto, warto zwrócić uwagę, czy pasta posiada inne składniki mineralne np. chlorek potasu i czy jest wzbogacona o wapń. W ofercie past specjalistycznych znajdziemy m.in.:

 • pasty wybielające – polecane palaczom i osobom z przebarwieniami płytki nazębnej;
 • pasty do wrażliwych zębów i dziąseł;
 • pasty remineralizujące i wzmacniające szkliwo;
 • pasty przeciwpróchnicze;
 • pasty ekologiczne (bez fluoru i parabenu).

Technika jest ważna

W przypadku korzystania ze szczoteczek elektrycznych bądź sonicznych – nie ma dylematu w wyborze metody czyszczenia. Natomiast używając szczoteczki manualnej, można obrać dwie drogi:

 • ruchy okrężne – główka szczoteczki jest ułożona prostopadle do zębów, następnie wykonuje się koliste ruchy, rozpoczynając od górnych zębów, kończąc na dolnych;
 • ruchy wymiatające – główka szczoteczki „wymiata” zęby od dziąsła do dołu w przypadku górnych zębów i analogicznie, od dziąsła do góry w przypadku zębów dolnych.

Ważnym elementem mycia zębów jest szczotkowanie języka. W przypadku szczoteczki manualnej, delikatnie przesuwa się włosiem od tyłu do przodu, podobnie robiąc z podniebieniem. Wbrew pozorom, to właśnie bakterie na języku odpowiadają za większość nieprzyjemnych zapachów z jamy ustnej.

Nitkowanie i płukanie

Higiena jamy ustnej nie powinna kończyć się na samym szczotkowaniu. Warto wzbogacić ją jeszcze o dodatkowe czynności, takie jak:

 • nitkowanie – specjalistyczna nić stomatologiczna pozwala usunąć niestrawione resztki pokarmów z bardzo wąskich i ściśle przylegających do siebie szczelin. Szczoteczka w takich sytuacjach nie ma szans, a nitka dentystyczna sprytnie je usuwa. Nitkowanie zębów to dobre rozwiązanie po każdym posiłku, np. przed spożyciem gumy do żucia bez cukru;
 • płukanie odpowiednio dobranym preparatem – płyn do higieny jamy ustnej (warto wybierać opcję bez alkoholu) pozwala zlikwidować szkodliwe bakterie i drobnoustroje w miejscach, do których nie dotrzemy szczoteczką, także w rejonie dziąseł pod językiem i na podniebieniu.

Artykuł powstał we współpracy z Gabinetem Stomatologicznym Ziętek Clinic z Krakowa.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę