Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Budowa > Wylewanie posadzek betonowych – najważniejsze zagadnienia

Wylewanie posadzek betonowych – najważniejsze zagadnienia

Jednym z najważniejszych elementów domu jest posadzka. Aby służyła nam przez długie lata i spełniała swoje podstawowe zadania, musi zostać odpowiednio wykonana. Najważniejsze funkcje, jakie pełni posadzka w naszym domu, to izolacja – prawidłowo wykonana posadzka nie będzie wypuszczać z domu ciepła i nie wpuści do domu wilgoci. Zabezpieczenie betonu przed ingerencją wody oraz lepszą trwałość posadzki zapewni ci Nasz impregnat do betonu. Kup na Kosbud.com.pl Błędy wynikające ze źle położonych posadzek, wyjdą na jaw dopiero po latach, a ich naprawa kosztować będzie dużo pieniędzy, nerwów i czasu. Nie ważne, czy czy sam będziesz wykonywać posadzki w swoim domu czy też zatrudnisz od tego fachowców – posiadanie podstawowej wiedzy o tym, jak prawidłowo wylewać posadzki betonowe jest konieczne. Pamiętaj, że zatrudniona firma może popełnić jakiś błąd i zataić go przed Tobą, żeby nie stracić zlecenia, w efekcie czego Ty stracisz o wiele więcej pieniędzy, czasu i nerwów. Znając podstawowe zasady wylewania posadzek betonowych, będziesz w stanie ochronić się przed nieprawidłowościami i poprawić je na czas, unikając w ten sposób ogromnych kosztów.

Jak wykonać posadzki betonowe – podstawowe zasady

Izolacja posadzki betonowej

Pierwszym zadaniem do wykonania jest izolacja posadzki betonowej za pomocą folii budowlanej. Prawidłowo zaizolowana posadzka nie przepuszcza przez beton wilgoci i nie wypuszcza z pomieszczeń ciepła. Jeśli nie zostaną zachowane podstawowe zasady izolacji, może dojść do sytuacji, kiedy na ścianach pojawi się grzyb. Do wykonania izolacji wykorzystujemy najlepsze materiały, aby być w 100% pewnym, że dołożyliśmy wszelkich starań w ochronie domu przed niechcianą wilgocią i zimnem.

Docieplenie posadzki betonowej

Kolejnym krokiem jest docieplenie posadzki, które połączone z odpowiednią izolacją, zagwarantuje nam ochronę przed utratą ciepła z pomieszczeń. Posadzki betonowe, podobnie jak elewacje, docieplamy za pomocą styropianu. O ile jednak styropian wykorzystywany do ocieplenia elewacji musi mieć około 15-20 cm grubości, o tyle do ocieplenia posadzek wystarczy nam materiał cieńszy, 5-centymetrowy. Najważniejsze jest, aby był odpowiedniej twardości. Styropian układamy warstwowo i naprzemiennie, dzięki czemu zminimalizujemy mostki cieplne, przez które może uciekać ciepło. Łączenia uzupełniamy za pomocą pianki poliuretanowej.

Zbrojenie posadzki betonowej

Odpowiednie zbrojenie posadzki betonowej sprawi, że będzie ona trwała, twarda i wytrzymała. Koniecznie pamiętaj o tym, że posadzka nie może być połączona z murem. Takie połączenie mogłoby spowodować dodatkowe naprężenia podczas „pracy” całego domu. Do zbrojenia posadzki używamy siatki zbrojeniowej o średnicy 4 mm, a do wykonania szczelin dylatacyjnych potrzebujemy pianki dylatacyjnej, dybli dylatacyjnych lub styropianu.

Plastyfikatory – środki chemiczne do posadzek

Na rynku dostępna jest masa specjalistycznych środków chemicznych do posadzek, które znacznie poprawiają właściwości fizyczne betonu. Plastyfikatory, bo o nich mowa, mogą czynić beton mrozoodpornym, spowolnić lub przyspieszyć jego wiązanie. Warto skorzystać z dodatkowej chemii, która poprawi parametry betonu oraz pozwoli lepiej dysponować naszym czasem.

Tradycyjne i specjalistyczne wykonywanie posadzki betonowej

Posadzkę betonową wykonać można na dwa sposoby – tradycyjny oraz nowoczesny. Tradycyjne przygotowanie posadzki to ręczne wymieszanie wszystkich składników w odpowiednich proporcjach, a następnie rozprowadzenie mieszanki po izolacji. Sposób prosty i skuteczny, ale praco- i czasochłonny. Aby zaoszczędzić na czasie oraz naszych siłach, możemy wykonać posadzkę za pomocą specjalistycznego agregatu do mieszania i podawania betonu. Miksokret (mixokret) bardzo szybko i sprawnie przygotowuje mieszankę, a następnie podaje ją we wskazane miejsce. Jeśli niepokoisz się, że nie stać Cię na taki sprzęt, to nie ma obaw – mało kogo stać na maszynę za ponad 100 tysięcy, zwłaszcza do pojedynczej budowy. Jednak miksokret można wypożyczyć, co jest świetną opcją, jeśli chcesz zaoszczędzić swój czas i zmniejszyć swój wysiłek fizyczny podczas budowy.

Poziomowanie posadzki betonowej

Aby podłogi w Twoim domu były proste i równe, konieczne jest ich wypoziomowanie. Poziomowanie posadzki betonowej jest jednym z najważniejszych elementów podczas pracy. Do poziomowania posadzek używa się łaty aluminiowej (łaty posadzkarskiej) oraz niwelatora. Podczas zakupu łaty posadzkarskiej pamiętaj, że korzystanie z dłuższej łaty sprawi, że wykonasz pracę szybciej, a efekt będzie dokładniejszy, ale operowanie dwumetrową linijką wymaga wprawy.

Zacieranie posadzki

Kiedy but zatapia się w posadzce na około 3mm., czas na kolejny, ostatni etap pracy – zacieranie posadzki. Do zacierania potrzebujemy butów lub klapek posadzkarskich, dzięki którym nie zniszczymy nawierzchni, oraz pacy posadzkarskiej lub zacieraczki elektrycznej. Zacieraczka elektryczna to, podobnie jak mixokret, drogi sprzęt specjalistyczny, który możesz wypożyczyć, aby oszczędzić czas i siły. Zacieranie posadzki ręczą pacą posadzkarską jest bardzo praco- i czasochłonne, i wymaga sporego wysiłku.

Artykuł powstał z współpracą firmy posadzkarskiej https://sklep.techbau.pl/

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę