Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Kultura > Warszawski Festiwal Filmowy ’33 – 13-22.10.2017

Warszawski Festiwal Filmowy ’33 – 13-22.10.2017

Warszawski Festiwal Filmowy (WFF) działa od roku 1985 i jest jednym z czołowych wydarzeń filmowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Jest on organizowany przez Warszawską Fundację Filmową. Jego celem jest prezentowanie polskiej i międzynarodowej widowni najlepszych filmów z całego świata, zachęcanie do lepszej komunikacji oraz wzajemnego zrozumienia między ludźmi żyjącymi w różnych krajach i pochodzących z różnym kręgów kulturowych. WFF od roku 2009 jest z jednym z czternastu wydarzeń akredytowanych przez FIAPF (International Federation of Film Producers Associations) jako międzynarodowy festiwal konkursowy, obok tych organizowanych w Cannes, Berlinie czy Locarno. W programie Festiwalu znajduje się ponad sto nowych, premierowych filmów pełnometrażowych z całego świata.

Tegoroczny, 33 WFF rozpoczął się 13. i potrwa jeszcze dwa dni, do 22 października. Festiwal podzielony jest na 5 sekcji konkursowych:

  • Konkurs Międzynarodowy, konkurs główny, dla filmów fabularnych z całego świata,
  • Konkurs 1-2, dla debiutantów,
  • Konkurs „Wolny Duch”, dla filmów niezależnych, nowatorskich, buntowniczych,
  • Konkurs Filmów Dokumentalnych, dla pełnometrażowych filmów dokumentalnych,
  • Konkurs Filmów Krótkometrażowych, dla krótkometrażowych filmów fabularnych z całego świata.

Filmy konkursowe można zobaczyć w Kinotece PKiN oraz Miultikinie Złote Tarasy. Tego roku widzowie mogą obejrzeć blisko 180 filmów z 61 krajów. Filmy te zobaczą jako pierwsi, z uwagi na fakt, że WFF prezentuje wyłącznie produkcje, które nie były wcześniej wyświetlane w Polsce. Znaczną część programu festiwalowego stanowią premiery światowe, międzynarodowe i europejskie.

W skład programu wchodzi również sekcja niekonkursowa obejmująca:

  • Pokazy specjalne – czyli filmy fabularne i dokumentalne nagradzanych i uznanych reżyserów,
  • Odkrycia – to filmy wybrane z programu czołowych międzynarodowych festiwali,
  • Polska klasyka – to projekcje filmów należących do klasyki kina polskiego,
  • Rodzinny Weekend Filmowy – są to propozycje dla najmłodszych widzów i ich rodziców,
  • Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe 2016 – krótkie filmy polskich reżyserów z ostatniego sezonu.

Po każdej projekcji następuje spotkanie z twórcą, na którym każdy może zadać pytanie oraz poznać historię dzieła z pierwszej ręki. Dodatkowo, 18 października odbyły się warsztaty „Sztuka Montażu”. WFF na klub festiwalowy wybrał Cafe Kulturalna, mieszczącą się przy Teatrze Dramatycznym. Specjalnie na czas trwania festiwalu przygotowano specjanie menu oraz zorganizowano koncerty. To idealne miejsce na kulturowe dyskusje w festiwalowym klimacie.

Warszawski Festiwal Filmowy to świetna okazja do zapoznania się ze sztuką na wysokim poziomie. Organizatorzy dbają o doskonały dobór repertuaru oraz komfort widza. Każdy znajdzie coś dla siebie i z pewnością się nie zawiedzie.

Program festiwalu jest dostępny na stronie: www.wff.pl

Źródło: www.wff.pl

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę