Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Historia > Ukraina: modlitwa za ofiary „Krwawej niedzieli na Wołyniu”

Ukraina: modlitwa za ofiary „Krwawej niedzieli na Wołyniu”

Dziś w 77. rocznicę tzw. „Krwawej niedzieli na Wołyniu” w wielu miejscach na terenie Ukrainy celebrowano Msze św. i nabożeństwa upamiętniające ofiary zbrodni na obywatelach II Rzeczypospolitej, jakich dopuścili się w 1943 roku nacjonaliści ukraińscy.

W miejscowości Poryck, gdzie 11 lipca 1943 roku wymordowano ludność polską, głównie podczas niedzielnej Mszy, bp Witalij Skomorowski, ordynariusz diecezji łuckiej na Wołyniu, odprawił w intencji ofiar Eucharystię. Natomiast we Lwowie wierni modli się w miejscowej katedrze, a także złożono wiązanki kwiatów w trzech miejscowościach, w których dokonano zbrodni ludobójstwa: w Huciskach, Bryńcach Zagórnych i Sokołówce.

Mówi konsul generalna Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, Eliza Dzwonkiewicz: „To co jest dziś najważniejsze, to aby nauczyć się przebaczać i nie myśleć z nienawiścią. Każdy w kim takie wydarzenia będą wywoływały chęć zemsty i nienawiści, ten mentalnie nie będzie się różnił od tych, którzy to robili. Naszą obecnością, chcemy wyrazić sprzeciw przeciwko nienawiści jednego człowieka do drugiego”.

W opinii historyków, tylko 11 lipca mogło zginąć na terenach dawnych kresów ok. 8 tys. Polaków, w przeważającej mierze kobiet, dzieci i starców.

Vaticannews.va/Mariusz Krawiec SPP – Ukraina
Zdjęcie: Vatican Media

Podobne

W górę