Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Świat > Senat USA jednogłośnie potępia agresję Rosji w Cieśninie Kereczyńskiej. Jaka będzie odpowiedź Rosji?

Senat USA jednogłośnie potępia agresję Rosji w Cieśninie Kereczyńskiej. Jaka będzie odpowiedź Rosji?

Senat USA jednogłośnie potępił agresję Rosji w Cieśninie Kerczeńskiej przeciwko flocie ukraińskiej. Rezolucję w tej sprawie przyjęto jednogłośnie.

Dokument wydany przez Senat USA zawiera wezwanie do Moskwy do natychmiastowego oddania skonfiskowanych okrętów ukraińskich sił morskich „Berdyansk”, „Nikopol” i „Yany Kapu”, które płynęły z Odessy (Morze Czarne) do Mariupola (Morze Azowskie). Sent USA wzywa też do uwolnienia wziętych do niewoli marynarzy.

Ponadto USA oficjalnie popiera Kijów i potępia wszelkie działania militarne Rosji zakładające jednostronne łamanie zasad międzynarodowych.

Senat USA uznaje dalej za nielegalną budowę mostu Kerczeńskiego i traktuje to jako kolejne pogwałcenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Działania te równolegle z militaryzacją Morza Azowskiego, doprowadziły do ściślejszej kontroli nad nawigacją wojskową w cieśninie. USA spodziewają się, że Rosja przestanie kontrolować ukraińskie statki przepływające przez Cieśninę Kerczeńską.

Dokument stwierdza również, że Waszyngton nie uznaje nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego.

Senator republikański Johnson powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin „testuje Zachód” i że „jest zadowolony, że Senat (USA) przemówił jednym głosem, aby potwierdzić nasze poparcie dla narodu ukraińskiego, rządu ukraińskiego i integralności terytorialnej Ukrainy”.

„Dziś Senat podjął działania i wysłał Putinowi jasny sygnał, że agresja jego rządu na Ukrainę na Morzu Azowskim nie będzie tolerowana. Zdecydowanie potępiamy wszelkie działania podjęte przez Rosję w celu jednostronnego przestrzegania zasad międzynarodowych” – powiedział Demokrata Murphy.

Zdjęcie: Tekst Rezolucji Senatu USA

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, historia, wiedza, technologie, polityka, Kościół

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę