Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Polityka > NATO wzywa Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy i zwrotu przywłaszczonych okrętów

NATO wzywa Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy i zwrotu przywłaszczonych okrętów

Rosja ostatnio przejęła ukraińskie okręty i zatrzymała ukraińskich marynarzy w Cieśninie Kerczeńskiej. Nie ma uzasadnienia dla tego użycia siły. Rosja musi oddać okręty i uwolnić marynarzy. Musi też zagwarantować swobodę nawigacji i pozbawiony przeszkód dostęp do ukraińskich portów na Morzu Azowskim – oświadczył szef Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Sekretarz generalny NATO ponowił dzisiaj wezwanie Rosji do uwolnienia ukraińskich marynarzy o zwrot ukraińskich okrętów. Podkreślił, że Rosja musi umożliwić Ukrainie dostęp do jej portów nad Morzem Azowskim, a ukraińskie okręty i statki mają pełne prawo do korzystanie z Cieśniny Kreczeńskiej i Morza Azowskiego.

Rosja rozwinęła, wyprodukowała i rozmieściła nowe rakiety. Są mobilne i trudne do wykrycia. Mogą przenosić pociski nuklearne i mogą dosięgnąć europejskich miast w krótkim czasie. USA wypełniają postanowienia traktatu INF. Nie ma żadnych nowych amerykańskich pocisków w Europie, jednak są nowe rosyjskie. Rosja musi podjąć natychmiastowe kroki, by zapewnić pełne przestrzeganie traktatu INF – powiedział szef NATO, Jens Stoltenberg.

Działania Rosji są dodatkowo sprzeczne z traktatem o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF). Układ ten o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, 8 grudnia 1987 r. w Waszyngtonie. Przewiduje on likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania.

Żródło: TVP.info
Zdjęcie: Youtube.com

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, historia, wiedza, technologie, polityka, Kościół

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę