Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Temat dnia > Jakie są zalety i właściwości retinolu?

Jakie są zalety i właściwości retinolu?

Współcześnie retinol wykorzystuje się do przeprowadzania profesjonalnych kuracji dla zdrowia i urody. Pochodna witaminy A, bo tym tak naprawdę jest wspomniany składnik, występuje także w różnego rodzaju preparatach kosmetycznych oraz leczniczych, które można znaleźć w drogeriach i aptekach. Z czego wynika tak szerokie zastosowanie tego związku chemicznego?

Podstawowe informacje o pochodnej witaminy A

Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że retinol to „witamina młodości”. W tym przypadku pochlebne opinie nie pojawiają się bez powodu. Składnik ten sprawdza się bowiem w walce z różnego rodzaju defektami skórnymi, np. zmarszczkami, rozstępami, trądzikiem, wolnymi rodnikami czy nawet bliznami. Skuteczność retinolu została także potwierdzona szczegółowymi badaniami. Na ich podstawie wykazano, że omawiany tu związek chemiczny posiada cenne właściwości oraz jest bezpieczny dla skóry. Niemniej, należy go stosować zgodnie z zaleceniami dermatologa, kosmetologa czy producenta danego preparatu kosmetycznego. Bez odpowiedniego podejścia do „witaminy młodości”, kuracja z jej zastosowaniem może przynieść rezultaty odwrotne od zamierzonych.

Zasady stosowania retinolu

W przypadku cery wrażliwej bądź przesuszonej, retinol może początkowo wywoływać podrażnienia, zaczerwienienia oraz uczucie swędzenia. Jest to jednak normalna reakcja, niezwiązana z działaniem uczulającym. Warto też pamiętać o tym, że korzystaniu z tego składnika powinno towarzyszyć używanie kremów bądź innych produktów z ochroną przeciw promieniowaniu UV. Intensywne działanie słońca powoduje bowiem, że retinol przekształca się w kwas retinowy, który może wywoływać przebarwienia. Co więcej, najlepsze efekty kuracji osiąga się wtedy, gdy w początkowej fazie stosuje się mniejsze dawki „witaminy młodości”. Dopiero w późniejszym czasie warto sięgnąć po większe ilości preparatu z retinolem.

Idealny sposób na zmarszczki, trądzik i przebarwienia

Współcześnie retinol wykorzystuje się przede wszystkim w terapiach przeciwtrądzikowych oraz przeciwzmarszczkowych. Wspomniane zastosowanie wynika z właściwości tego związku chemicznego. W przypadku trądziku pospolitego, pochodna witaminy A niweluje działanie bakterii (propionibacterium acnes), które są odpowiedzialne za powstawanie nieestetycznych zmian skórnych. Co więcej, za sprawą właściwości normalizujących, retinol przyczynia się do odpowiedniego funkcjonowania gruczołów łojowych.

W walce ze zmarszczkami kluczowe okazuje się to, że składnik ten pobudza komórki naskórka do intensywnej odnowy oraz stymuluje wytwarzanie elastyny i kolagenu. W rezultacie, retinol nie tylko zwiększa elastyczność i napięcie skóry, ale także zagęszcza jej strukturę. Ponadto, stosowanie „witaminy młodości” przeciwdziała starzeniu wewnątrzkomórkowemu i zapewnia dodatkową ochronę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników.

Co ciekawe, retinol zmniejsza ilość melaniny, która niekiedy bywa nadmiernie wytwarzana przez skórę. Dzięki temu pochodna witaminy A, występująca w produktach kosmetycznych i leczniczych, pozwala też na zredukowanie bądź całkowite usunięcie przebarwień (w zależności od stopnia zmiany i czasu jej wystąpienia). Jednakże, w takich okolicznościach sięga się zazwyczaj po preparaty zawierające wysokie stężenie retinolu. Dlatego też walkę z przebarwieniami, w której główną rolę ma odgrywać „witamina młodości”, warto rozpocząć od wizyty u dermatologa lub kosmetologa. Da to większą gwarancję, że kuracja przyniesie pożądane rezultaty.

Więcej informacji o zabiegach z retinolem można znaleźć na stronie www.Qclinique.pl.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę