Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Bezpieczeństwo > Niemiecki kontrwywiad zakwalifikował ekologów jako ,,lewicowych ekstremistów”

Niemiecki kontrwywiad zakwalifikował ekologów jako ,,lewicowych ekstremistów”

Służby brytyjskie już jakiś czas temu zakwalifikowały Greenpeace jako organizację faszystowską. W instrukcji opracowanej przez Counter Terrorism Policing, która jest obowiązkowa w całej Anglii i jest częścią szkolenia dla służb prewencji, Greenpeace znalazł się na liście organizacji, których działalność jest powiązana lub może być przyczyną zagrożenia przemocą terrorystyczną.

Na tej liście oprócz organizacji faszystowskich i Greenpeace’u znajdują się jeszcze Extinction Rebellion, stowarzyszenie Peta, Combat 18, National Action.

Zgodnie z informacją opublikowaną przez brytyjski „The Guardian” instrukcja ta jest rozdawana jako policyjny dokument antyterrorystyczny. Otrzymują ją personel medyczny i nauczyciele w trakcie odpraw do rozpoznawania ruchów ekstremistycznych i neonazistów.

Teraz kolei organizacjami ekologicznymi zajęły się służby niemieckie. Portal energetyka24.pl opisuje następującą sytuację:

Zorganizowane w 2019 roku protesty połączone z okupacją terenów przy kopalni Garzweiler i elektrowni Neurath skończyły się użyciem przez policję pałek i gazu pieprzowego. Ośmiu funkcjonariuszy zostało wtedy rannych, a kilku aktywistów trafiło do szpitala

Z kolei portal tvp info podaje:

  • Znany głównie z protestów przy kopalniach węgla brunatnego i zasilanych nim elektrowniach ruch ekologów o nazwie Ende Gelände został zakwalifikowany przez niemiecki kontrwywiad za „lewicowych ekstremistów”. W raporcie Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) wskazano, że grupa wielokrotnie udowadniała, że „co najmniej aprobuje” użycie siły. W corocznych protestach organizowanych przez Ende Gelände brali udział także polscy aktywiści, którzy wcześniej „bronili” przed wycinką Puszczy Białowieskiej, a później Puszczy Karpackiej.

Niemiecki tygodnik „Die Zeit” natomiast pisze że Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) zakwalifikował ruch ekologów Ende Gelände jako „lewicowy ekstremizm”. BfV to niemiecka służba kontrwywiadu cywilnego, dbająca o bezpieczeństwo kraju.

jp/zelt.de, energetyka24.com, tvp.info, the guardian/swp
Zdjęcie: yt/welt

Jan Ptasznik
Dziennikarz, publicysta - polityka, gospodarka, filozofia, socjologia
http://strefawolnejprasy.pl/

Podobne

W górę