Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Dom i Ogród > Ostatni dzwonek na porządki w ogrodzie!

Ostatni dzwonek na porządki w ogrodzie!

Wszystko kiedyś dobiega końca, także sezon w ogrodzie. To czas, by go uporządkować i przygotować do zimy. Jakie zadania warto wykonać?

Przed długim snem…

Późnojesienny ogród wygląda majestatycznie, szczególnie podczas pogodnego wieczoru, gdy zmierzch zapada już szybko, a w powietrzu czuć zbliżającą się zimę. Wydaje się, że to już czas, gdy nasz ogród zasnął i nie chcemy mu przeszkadzać. Warto jednak wykonać jeszcze kilka zadań przed zimowym snem, by na wiosnę obudził się w lepszej kondycji. Jakie czynności podjąć, o czym pamiętać?

Zastana jesień fot. Zimozielony ogród

  • Zacznijmy od tego, co widoczne gołym okiem – od leżących liści, skoszonej trawy i roślinnych odpadków. Zbierzmy to wszystko, ale nie wyrzucajmy do śmieci, bo to pożądane składniki naturalnego kompostu. Taki ekologiczny nawóz przyda się, aby podnieść jakość gleby.
  • Jak stworzyć nawóz? Skoszoną trawę i suche liście układamy warstwami w zacienionym miejscu. Dobrze jak nawóz jest wilgotny, ale nie może być mokry. Oczywiście, kompost tworzą wyłącznie części roślinne, więc niedopuszczalne, aby znalazły się w nim inne elementy, jak szkło, plastik, gruz czy kości.
  • Kosimy – ostatni raz w tym roku. Najlepiej wykonać to zadanie jeszcze przed wystąpieniem pierwszym przymrozków. Pamiętajmy, aby trawy nie przycinać za nisko, bo łatwo przemarznie, ale też nie za wysoko, bo może zacząć gnić. Optymalna długość to około 5 centymetrów. Jeśli w ogrodzie mamy żywopłot, jego też powinniśmy skrócić.
  • Jesień to bardzo dobry czas na sadzenie: kwiatów i drzewek owocowych. Zrobienie tego w tym okresie zagwarantuje, że przyjmą się idealnie w kolejnym sezonie. Sadzimy takie rośliny cebulowe jak krokusy, tulipany, narcyzy, szafirki, zawilce itd.
  • Osłaniamy rośliny i krzewy. Może to być ściółkowanie, czyli przykrycie gleby iglastymi gałązkami, torfem czy kory, jak również przykrycie roślin u nasady do wysokości 30 cm. Służą do tego specjalne materiały, na przykład agrowłóknina czy mata słomiana.
  • Pamiętajmy też o obfitym nawodnieniu gleby wężem ogrodowym. To zadanie jest niezwykle istotne z dwóch powodów. Zabezpieczamy ją przed przymrozkami oraz zapobiegamy uschnięciu roślin.

Skrzynia ogrodowa Store It Out Arc firmy Keter fot. Ogrodosfera.pl

Porządek w ogrodzie – rzecz święta

Po wykonaniu tych wszystkich zadań wystarczy tylko pozbierać wszystkie narzędzia i schować je w bezpieczne miejsce. No właśnie, gdzie? To dość zasadne pytanie, bo często ciężko wygospodarować na to dodatkową przestrzeń. Większość decyduje się na garaż, ale nie zawsze to optymalny wybór, bo nie ma w nim miejsca. Jeśli dysponujemy przeznaczonym do tego pomieszczeniem gospodarczym, to sprawa rozwiązania, a jeśli nie, powinniśmy zdecydować się na kupno skrzyni ogrodowych.

drewniana skrzynia ogrodowa fot. Ogrodosfera.pl

Dostępne są w różnych pojemnościach, więc zależnie od tego, ile narzędzi chcemy tam pomieścić, łatwo dopasować coś odpowiedniego. Najważniejsze, aby zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest skrzynia, bo pozwoli to użytkować ją przez kilka sezonów, bez obaw, że szybko się zniszczy przez warunki atmosferyczne. Bardziej ambitnym pomysłem jest zbudowanie bądź zmontowanie domku narzędziowego. Tutaj – tak samo, jak w poprzednim przypadku – liczy się przede wszystkim materiał, a do wyboru mamy drewno, plastik lub metal.

Tak uporządkowany ogród może spokojnie ułożyć się do snu i obudzić dopiero na wiosnę, gdy pierwsze mocniej świecące promienie słońca, dają znak, że to już pora kwitnienia.

Poniżej prezentacja jednej ze skrzyń pozwalającej na uporządkowanie ogrodu:

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę