Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Kultura > PO OBU STRONACH OBIEKTYWU

PO OBU STRONACH OBIEKTYWU

Zenon Żyburtowicz – tego nazwiska nie trzeba rekomendować. Reporter, artysta fotografik, podróżnik. Od wielu lat należy on do elity polskiej fotografii. Obiektyw jest mu posłuszny wszędzie i zawsze, cokolwiek robi, jakiekolwiek pomysły wprowadza w życie. Niesamowicie wrażliwy na paradoksy, które otaczają współczesny świat ze wszystkich stron, choć może czasami nie zwracamy na to uwagi.
Przez lata współpracował z tygodnikiem „Polityka” i „Pani”. Jego nazwisko uświetniało także niemiecki „Die Welt”, czy austriackie „Die Ganze Woche” oraz szwajcarskie „Schweizer Illustrierte”. Dzisiaj związany z agencją fotograficzną „East News” jak również redakcją „Moda i Styl”.

Zenon Żyburtowicz jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury i bardzo prestiżowej Académie Internationale de Lutèce w Paryżu. Jego fotografie dostarczały niezapomnianych wrażeń na licznych wystawach w kraju i za granicą. Do najsłynniejszych należą: „Japonia” – 1988, „Wachlarz uczuć” – 1990, a także „Niektórzy wolą blondynki” – 2010.
Jest autorem wielu albumów z których wymienić trzeba: „Najpiękniejsze dwory polskie” (2004), „Urok lat minionych” (2007), czy „Wypoczynek z duchami” (2009).

Przygotowywał zdjęcia na potrzeby kampanii reklamowych i filmów fabularnych, fotografii przedstawiających pejzaże, a także zabytki architektury świata. Wspaniale sprawdził się na polu fotografii humorystycznej. Swoje prace pokazywał na wystawach zbiorowych i indywidualnych na całym świecie.

Inspiruje go X Muza, czyli kino. Utożsamia się z filmem, czerpie z niego energię do działania, mnoży pomysły, wprowadza w życie niesamowite projekty, nie ściąga wodzy wyobraźni. Ma na tym polu niesamowite wyczucie co przejawia się we wspaniałych fotogramach. Zenon Żyburtowicz jest artystą ponadczasowym. Wykonał setki zdjęć na planach filmowych na których uwiecznione zostały znane osobistości takie jak: Beata Tyszkiewicz, Izabella Scorupko, Zbigniew Zamachowski, Jerzy Hoffman, Jan Kobuszewski, Jerzy Stuhr, Hanna Bielicka, Anna Dymna, Maryla Rodowicz, królowa Elżbieta II, Catrine Deneuve, Sofia Loren, Michael Jackson i wiele innych. Te niecodzienne portrety na zawsze weszły w poczet najznakomitszych jego dzieł.

Zenon Żyburtowicz jest autorem wspaniałego albumu „Barwy Polski” z przepięknymi fotografiami przedstawiającymi szersze spojrzenie na historię. Zdjęcia pokazują magię zamków, pałaców, miast i świątyń, część z nich wykonana jest z lotu ptaka. Projekt to swoista wędrówka przez Polskę, a przede wszystkim jej bogatą historię aż do czasów obecnych. Przekorna natura Żyburtowicza poszukuje tajemnicy, tego co niedostępne i poważne. Artysta podkreśla, że najtrudniejszymi modelami podczas sesji zdjęciowych są dzieci i zwierzęta.

Podczas Polskiego Festiwalu Sztuki Orzeł 2016, Żyburtowicz jako jeden z członków jury w kategorii „Obraz”, miał okazję oceniać możliwości twórcze innych artystów. Ta niełatwa rola pozwoliła mu jednak na zachowanie obiektywizmu i obok innych uznanych autorytetów wyłonienie najlepszych spośród najlepszych. Artysta takiego formatu nie może się przecież mylić.

Zdjęcia: Zenon Żyburtowicz

Aldona Rogulska
Redaktor merytoryczny, dziennikarka, publicystka, pisarka, poetka.
http://www.strefawolnejprasy.pl

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę