Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Polityka > Nie ma formalnej możliwości ograniczenia Polsce funduszy UE – były już proste banany i ślimak jako ryba

Nie ma formalnej możliwości ograniczenia Polsce funduszy UE – były już proste banany i ślimak jako ryba

Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24 minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk: „Nie ma możliwości ograniczenia Polsce funduszy unijnych”.

Po przyjęciu przez PE w czwartek rezolucji w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech stwierdzającej, że sytuacja w obu krajach się pogarsza i z tego powodu Komisja Europejska i Rada UE są zobowiązane wykorzystać dostępne im narzędzia, żeby wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych. W związku z tym państwa członkowskie zostały wezwane, aby zostały przyjęte przepisy uzależniające dostęp do środków unijnych w zależności od „przestrzegania praworządności”.

Jak stwierdził minister Gróbarczyk:

  • „W świetle traktatów sądownictwo to element subsydiarności, czyli zależy wyłącznie od danego państwa. To, co się dzieje, to ingerencja obcych sił w dane państwo.”

Jak dalej dodał minister, ta rezolucja jest jedną z wielu i ma ona jedynie charakter medialny. Przypomniał też tak karykaturalne ustalenia jak to, że „ślimak jest rybą, marchewka jest owocem, banany nie mogą być krzywe”.

Konkludując dodał, że w świetle obowiązującego prawa nie ma takiej możliwości, aby fundusze były Polsce ograniczane.

Źródło: TVP.info/PAP
Zdjęcie: pxhere.com

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, historia, wiedza, technologie, polityka, Kościół

Podobne

W górę