Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Polityka > Zaatakowani – stawili opór, walczyli – Niezwyciężeni

Zaatakowani – stawili opór, walczyli – Niezwyciężeni

Jak pokazać 50 lat w 4 minuty?

Instytut Pamięci Narodowej sprostał temu zadaniu i opublikował nowy film animowany Niezwyciężeni” (ang. „The Unconquered„), którego fabuła opowiada w cztery minuty o 50 latach heroicznej walki Polaków o odzyskanie wolności. Przedstawia kluczowe wydarzenia naszej historii od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku. Pojawiają się w nim postaci m.in. rtm. Witolda Pileckiego, Ireny Sendler, gen. Stanisława Maczka czy Jana Karskiego.

Ta wojna była pewna. Nikt nie sądził, że dla Polski potrwa aż pół wieku. Najpierw uderzają Niemcy, później Rosja sowiecka. Zdani sami na siebie nie poddajemy się. Tworzymy państwo podziemne, które ma rząd, armię, szkoły, sądy, walczy z wrogiem” – to pierwsze słowa, które padają w filmie.

Niezwyciężeni” to malarska i symboliczna animacja, w której twórcy przedstawili m.in. okrucieństwo obu okupacji, zbrodnię katyńską, masowe deportacje na Wschód, wysiłek zbrojny na polskich ziemiach (np. wywiadu Armii Krajowej) i poza jej granicami, m.in. Armię Andersa i bitwę o Monte Cassino, powstanie w getcie warszawskim i los Żydów, ludobójstwo w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, misje Jana Karskiego, Powstanie Warszawskie. Kolejne fragmenty filmu przypominają m.in. o powojennym podziemiu antykomunistycznym, kryzysach w PRL np. z czerwca 1956 r. czy grudnia 1970 r., pielgrzymkę Jana Pawła II z 1979 r.

Film kończą słowa gen. Witolda Urbanowicza, dowódcy słynnego Dywizjonu 303, który walczył z Niemcami w Wielkiej Brytanii: „Bo my nie błagamy o wolność, my o nią walczymy”. „To głos suwerennego państwa, które wystawiło do II wojny światowej czwartą co do wielkości armię, poniosło w niej największe ofiary i jako jedyne walczyło w tym konflikcie od pierwszego do ostatniego dnia” – ocenił Adam Hlebowicz, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN. „Bez polskiej perspektywy nie da się w pełni zrozumieć nie tylko przebiegu, ale również konsekwencji II wojny światowej” – podkreślił Hlebowicz.

Narratorem polskiej wersji filmu, dostępnego na stronie www.niezwyciezeni-film.pl, jest aktor Mirosław Zbrojewicz, a wersji angielskiej narratorem jest brytyjski aktor Sean Bean. Przygotowywana jest również rosyjska wersja tej produkcji.

Niezwyciężonych” wspólnie przygotowały IPN, studio kreatywne Fish Ladder i firma Juice. Producent filmu Krzysztof Noworyta ze studia Fish Ladder zwraca uwagę, że „Niezwyciężeni” wpisują się we współczesną dyskusję o polityce historycznej. „Liczące się kraje bardzo dbają o to, w jaki sposób prezentowana jest ich historia. Potrafią świetnie pozycjonować swoją narrację w świadomości zbiorowej swojego narodu” – zaznaczył. Dodał, że nowa produkcja to także nowy styl opowiadania o historii Polski.

Przemawiamy językiem popkultury, bo to współczesna lingua franca, którą mówi cały świat” – podkreślił.

Podczas piątkowego spotkania w IPN producent zwrócił też uwagę, że film „Niezwyciężeni„, przygotowany przez grupę osób o różnych poglądach politycznych, powinien łączyć, a nie dzielić Polaków. „Wydaje mi się, że ten film przez to, że odwołuje się do oporu – polskiego genu, który ma każdy Polak – łączy nas wszystkich” – mówił Noworyta. Dodał też, że film nie jest polską reakcją np. na polityki historyczne innych państw.

To głos wolnych ludzi, którzy żyją w wolnym państwie, i którzy są utalentowani. Siłą tego filmu jest jego jakość” – dodał. ”

Nowy film ma rozpocząć międzynarodową akcję edukacyjną, której celem jest przedstawienie polskiej perspektywy historycznej okresu 1939-1989.

Wersja polska

Wersja angielska

Prawa autorskie do filmów należą do Instytutu Pamięci Narodowej – www.ipn.gov.pl

Franciszek Powstańczyk
Redaktor - polityka, historia, kultura
http://strefawolnejprasy.pl/

Podobne

Leave a Reply

9 odpowiedzi na “Zaatakowani – stawili opór, walczyli – Niezwyciężeni”

 1. „O Polska kraino!
  Gdyby ci rodacy,
  Co za ciebie giną,
  Wzięli się do pracy
  I po garstce ziemi
  Z ojczyzny zabrali,
  Już by dłońmi swemi
  Polskę usypali…”

 2. PO robiło wszystko by obrzydzić Polskę polakom i sprzedawali ją niemcom. Na szczęście proceder ten ustał a naprawa to znowu długi i powolny proces. Nie dajmy się jak zawsze!

  • Dziękuję za Pana opinię.
   Myślę, że nie tylko PO/PSL, ale wszelkie organizacje ala-pozarządowe o typowo – tylko i wyłącznie moja prywatna opinia – lewackim nastawieniu i zabarwieniu. Wszystkie wyznające ideologię neo-marksizmu itp. Ogólnie, wszystkie, dla których wolna, niepodległa, suwerenna i bogata Polska jest przeszkodą. Ale bogata nie tylko w sensie materialnym. Bogata również w sensie kulturowym i przede wszystkim bogata w wartości.

  • W zasadzie przez 70 lat po II wojnie światowej, tylko dwukrotnie mieliśmy wzrost PKB. Oprócz oczywiście obecnego etapu rządów. Rząd PO/PSL chyba jednak się wyspecjalizował w poniżaniu Polski i Polaków, tworzeniu klik wpływów oraz wyprzedawaniu majątku narodowego po zaniżonych kosztach. Oczywiście 40 000 ludzi wyrzuconych na bruk w Warszawie tylko po to, że ktoś w sposób bezceremonialny się wzbogacił, stanowi swoistego rodzaju wizytówkę testo okresu.

 3. I simply want to say I’m all new to weblog and definitely enjoyed your page. Probably I’m going to bookmark your website . You really have awesome articles and reviews. Appreciate it for sharing with us your website.

 4. I simply couldn’t leave your web site prior to suggesting that I extremely loved the usual info an individual provide in your guests? Is gonna be again continuously in order to investigate cross-check new posts.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę