Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Bezpieczeństwo > Agresja Rosji dowodem na jej słabość – uważa prof. Zybertowicz

Agresja Rosji dowodem na jej słabość – uważa prof. Zybertowicz

„Agresywne działania Rosji nie są dowodem jej siły i odzyskiwania pozycji hegemonicznej, tylko przejawem jest słabości. Gdyby Rosja potrafiła sprawnie rozwiązywać problemy wewnętrzne swoich obywateli, żeby potrafiła reformować gospodarkę, to nie musiałaby odwracać uwagi społeczeństwa od spraw wewnętrznych wytwarzając kolejne konflikty zagraniczne” – powiedział doradca Prezydenta RP, prof. Zybertowicz.

W dniu dzisiejszym w Bydgoszczy odbyła się konferencja naukowa „Wyzwania dla bezpieczeństwa państwa w aspekcie zmieniającego się środowiska geopolitycznego”, zorganizowana przez Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

Według profesora Zybertowicza „nie ma bieżących zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa”. Dodał jednocześnie, że „wprowadzone w życie ustalenia szczytu NATO istotnie zwiększyły bezpieczeństwo flanki wschodniej”, a ustalenia podjęte podczas szczytu NATO w sposób znaczący zwiększyły bezpieczeństwo Polski oraz innych Państw wschodniej flanki NATO.

Jak podkreślił profesor, demokracja zachodnia przeżywa kryzys, „do którego Rosja formami wojny hybrydowej się przyczynia”. Rosja może przez to nabrać na tyle dużej pewności swojej potęgi, że może się pokusić o agresję zewnętrzną. Takiego pretekstu może może dodać Rosji przekonanie, że elity Zachodu nie będą miały poczucia jedności oraz chęci zdecydowanego przeciwstawienia się. „Dlatego tak bardzo ważne jest to co powiedział prezydent Andrzej Duda, że uczestniczymy w działaniach międzynarodowych w formatach unijnym, NATO-wskim i ONZ-owskim, żeby zwiększyć sankcje wobec Rosji. Ale tego typu sankcje nie mogą być skuteczne jako działanie jednostronne żadnego kraju” – podkreślił.

Bardzo ważne jest spojrzenie długofalowe i nie uleganie chwilowym tendencjom, w których Rosja może uzyskiwać pewną przewagę. Kiedy bowiem porówna się możliwości Rosji oraz militarne potencjały NATO i krajów UE, to w dłuższej perspektywie Rosja nie ma żadnych szans na uzyskanie hegemonii – jak skonkludował prof. Zybertowicz.

Zdjęcie: zrzut ekranu Youtube.com – https://www.youtube.com/watch?v=HYzaFcrqQ-M

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, historia, wiedza, technologie, polityka, Kościół

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę