Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Firma > HOSSA NA RYNKU HOTELOWYM – raport o branży i trendach w Polsce

HOSSA NA RYNKU HOTELOWYM – raport o branży i trendach w Polsce

W Polsce z roku na rok przybywa turystów, jaki i hoteli oraz miejsc noclegowych. W ciągu trzech kwartałów 2018 r. najwięcej nowych obiektów, pojawiło się w Warszawie (20,5 proc. wzrost względem 2017 r.), Krakowie (8,5 proc.) i Trójmieście (7,6 proc.).

Według prognoz zawartych w najnowszym raporcie „Rynek hoteli i condohoteli w Polsce 2018” firmy Emmerson Evaluation, rynek jeszcze wciąż ma się dobrze, choć największą falę wzrostu ma już za sobą.

– Na przestrzeni ostatnich kilku lat na polskim rynku hotelowym utrzymywała się bardzo dobra koniunktura. Rosnące z roku na rok statystyki dotyczące liczby turystów polskich i zagranicznych oraz obłożenia pokoi hotelowych potwierdzały, że Polska jest dobrym wyborem dla inwestorów. Nie bez powodu w naszym kraju pojawiło się lub wznowiło swoją działalność wiele znanych na całym świecie brandów hotelowych – mówi Dariusz Książak, prezes Emmerson Evaluation, firmy zajmującej się profesjonalną wyceną nieruchomości.

Hoteli wciąż przybywa

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przywołanych w raporcie Emmerson Evaluation, w I połowie 2018 r. wzrost liczby obiektów hotelowych względem roku poprzedniego zanotowało 13 polskich województw. Tylko w województwie pomorskim nie odnotowano żadnych zmian w tym zakresie. Dwa województwa – wielkopolskie i świętokrzyskie – zanotowały niewielki spadek liczby hoteli, odpowiednio o 1 i 3 proc. względem roku 2017 r. (przy czym w świętokrzyskim ogólna liczba miejsc hotelowych wzrosła, ze względu na rozbudowę już istniejącego obiektu). Największy wzrost pod względem liczby obiektów zaobserwowano w województwie dolnośląskim oraz województwie lubuskim i lubelskim.

Z kolei największy przyrost pod względem liczby nowych miejsc noclegowych odnotowano w województwie łódzkim (aż o ponad 1 tys. nowych miejsc noclegowych w porównaniu do 2017 r.),  lubuskim i zachodniopomorskim. Spadek liczby miejsc noclegowych (w związku z zamknięciem obiektu) zanotowało jedynie województwo wielkopolskie.

Gdzie rynek hotelowy rośnie najmocniej?

Eksperci Emmerson Evaluation przeanalizowali także przyrost bazy hotelowej i pokoi hotelowych w największych polskich aglomeracjach i destynacjach turystycznych w ciągu trzech kwartałów 2018 r. Na tle wszystkich lokalizacji, wyróżnia się Warszawa, gdzie liczba hoteli wzrosła aż o ponad 1/5 (20,5 proc.). Rezultatem uruchomienia kilkunastu nowych obiektów była łączna podaż ok. 2 tys. nowych pokoi. Także w ich przypadku stolica zanotowała najwyższy ich przyrost wśród analizowanych miast (16,8 proc.).

Baza hotelowa znacznie powiększyła się także w Krakowie oraz Trójmieście – odpowiednio o 8,5 proc. i 7,6 proc. Wzrost o 6,9 proc. nastąpił we Wrocławiu, a o 6,5 proc. na Śląsku, tj. w Katowicach i na terenie Gliwic. Niewiele mniejszy przyrost (6,3 proc.) Emmerson Evaluation odnotował w rejonie pasa górskiego, tj. w Zakopanem, Karpaczu, Beskidach. Natomiast jedne z mniejszych wzrostów miały miejsce w Poznaniu, Łodzi oraz w pasie nadmorskim – Kołobrzegu, Świnoujściu i Półwyspie Helskim – odpowiednio o 3,4 proc., 3,2 proc. oraz 2,8 proc.

Pod względem bazy pokoi hotelowych w ciągu trzech kwartałów 2018 r. po stolicy największy ich przyrost nastąpił w Trójmieście oraz Katowicach i Gliwicach (po ok. 10 proc.). Trójmiasto, a zwłaszcza Gdańsk, cieszyło się dużą aktywnością pod względem nowych inwestycji hotelowych. W Krakowie przybyło o 7,8 proc. pokoi hotelowych względem roku 2017, a w Poznaniu i Wrocławiu nastąpił wzrost w granicach 5-6 proc.

Nowe hotele w tych miastach przyrastają w nieco wolniejszym tempie, niż ma to miejsce na przykład w przypadku Warszawy czy Gdańska, jednak można zauważyć, iż baza hotelowa z roku na rok zasilana jest przez nowe marki hotelowe. Zaplecze turystyczne sukcesywnie powiększa się także na południu kraju. W pasie górskim, reprezentowanym w raporcie Emmerson Evaluation przez Zakopane, Karpacz oraz część rejonu Beskidów (Wisła, Szczyrk, Ustroń), wzrost liczby pokoi hotelowych zanotowano na poziomie 5,2 proc. Na głównych rynkach najmniejszy przyrost liczby nowych pokoi odnotowano w Łodzi (poniżej 1 proc.).

Rynek hotelowy w 2020 r.

W raporcie „Rynek hoteli i condohoteli 2018” eksperci Emmerson Evaluation szacują także przyszłą podaż hoteli i pokoi hotelowych, w okresie od ostatniego kwartału 2018 r. do końca 2020 r. Największego przyrostu liczby nowych pokoi hotelowych autorzy raportu spodziewają się w Trójmieście, gdzie ma ona wzrosnąć aż o ponad 40 proc. w stosunku do obecnej podaży. – Znaczna część nowych inwestycji powstaje na Wyspie Spichrzów, która w związku z trwającą rewitalizacją jest jednym z najintensywniej rozwijających się obszarów Gdańska. Powstają tam nie tylko klasyczne projekty hotelowe, ale także condohotelowe oraz obiekty z apartamentami wakacyjnymi. W tej chwili hotele na Wyspie Spichrzów oferują ponad 1 tys. pokoi, co stanowi prawie 1/5 całkowitej bazy pokoi hotelowych w Trójmieście – wskazuje Dariusz Książak.

Do końca 2020 r. o prawie 40 proc. zwiększy się także liczba pokoi hotelowych w Łodzi oraz w popularnych miejscowościach pasa nadmorskiego – Kołobrzegu, Świnoujściu i na Półwyspie Helskim. – Gros przygotowywanych inwestycji w pasie nadmorskim to obiekty, które działać będą w formule condo. Stają się one coraz popularniejsze, ponieważ z punktu widzenia dewelopera takie przedsięwzięcia pozwalają na uzyskanie wyższej marży niż w przypadku tradycyjnych projektów deweloperskich – zaznacza prezes Emmerson Evaluation.

Z kolei inwestycje realizowane w Łodzi to częściej hotele indywidualne, niezrzeszone pod międzynarodową siecią hotelową lub działające w ramach lokalnych, mniejszych sieci. W związku z realizacją projektu Nowego Centrum Łodzi oraz realizacją wielu przedsięwzięć zarówno biurowych, jak i mieszkaniowych, eksperci Emmerson Evaluation spodziewają się, że większość nowych hoteli pojawi się w dzielnicy Śródmieście.

Dużym wzrostem oferty pokoi hotelowych na koniec 2020 r. będzie mógł pochwalić się także Śląsk, w tym głównie Katowice i Gliwice, gdzie baza pokoi hotelowych wzrośnie o ok. 1/4 w porównaniu do obecnej podaży. Natomiast o ponad 20 proc. wzrośnie liczba pokoi hotelowych w rejonie pasa górskiego. Nowe inwestycje w Zakopanem, Karpaczu czy Wiśle to, podobnie jak w przypadku pasa nadmorskiego, w dużej mierze inwestycje condohotelowe w standardzie 5*, oferujące szeroki wachlarz usług. Takie obiekty zazwyczaj wyposażone są np. w gabinety odnowy biologicznej, SPA, zaplecze fitness, a także sale zabaw dla dzieci czy wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.

Dotychczasowy lider – Warszawa, pod koniec 2020 r. nie będzie już w czołówce najszybciej rozwijających się rynków. W stolicy eksperci Emmerson Evaluation przewidują do tego czasu ok. 20-proc. wzrost liczby pokoi hotelowych. Dzielnice, które najbardziej wzbogacą się o nowe hotele to Mokotów, Wola (ok. 1 tys. nowych pokoi w obu lokalizacjach) oraz Śródmieście (ponad 800 nowych pokoi).

– Kumulacja inwestycji w rejonach, które stanowią zagłębia biurowe wskazuje, iż oferta nowych obiektów skierowana będzie głównie do klientów biznesowych i pracowników korporacji odwiedzających stolicę w celach służbowych. Nadpodaż powierzchni biurowych, która obserwowana jest od pewnego czasu w granicach mokotowskiego Służewca powoduje, iż budynki, które pierwotnie miały funkcjonować jako biura są przekształcane na hotele – wskazuje prezes Emmerson Evaluation i dodaje, że realizowane inwestycje to nie tylko nowe obiekty, część z nich polega na rozbudowie lub modernizacji istniejących już budynków.

We Wrocławiu podaż pokoi hotelowych na koniec 2020 r. zwiększy się o również o ok. 20 proc.. W Poznaniu liczba pokoi hotelowych wzrośnie, wg szacunków Emmerson Evaluation, co najmniej o 17 proc. w porównaniu do obecnej podaży, a w Krakowie o ponad 10 proc..

Spowolnienie na horyzoncie

Prognozy rozwoju do 2020 r. dla większości najważniejszych rynków hotelowych polskich miast są nadal pozytywne. Jednak hossa nie może trwać wiecznie. Analiza średniego tempa przyrostu miejsc noclegowych w hotelach na koniec 2017 r. pokazuje, że przyrost nowych inwestycji na rynku hotelowym nieco spowalnia.

Jeszcze w 2016 r. współczynnik CAGR wyniósł 6,34 proc., podczas gdy na koniec 2017 r. już tylko 5,71 proc. Może to być pierwszy symptom nadchodzącego spowolnienia na polskim rynku hotelowym.

– Pomimo, że inwestycji w segmencie hotelowym nadal przybywa, to są one efektem decyzji podjętych przez inwestorów rok czy dwa lata temu. Część bardziej doświadczonych deweloperów oraz sieci hotelowych z pewnością już teraz selekcjonuje lokalizacje pod nowe obiekty z większą rozwagą niż kilka lat wcześniej. Mimo że na rynku na razie nie widać oznak załamania, to koniunktura minęła już swój szczytowy punkt i wchodzimy w fazę spowolnienia rozwoju – tłumaczy Dariusz Książak.

Według Emmerson Evaluation ryzykowne dla branżowych podmiotów może stać się inwestowanie w lokalizacjach, które w ostatnim okresie zaliczają najbardziej dynamiczny przyrost podaży. – Rynek nie będąc w stanie wchłonąć tak wysokiej liczby obiektów będzie stawał się coraz bardziej wymagający dla potencjalnych inwestorów – dodaje prezes Emmerson Evaluation. Ekspert zauważa, że można spodziewać się odwrócenia obserwowanych trendów wzrostowych, jeżeli chodzi o wykorzystanie miejsc noclegowych oraz wskaźniki ADR (średnia dzienna cena) i RevPAR (średni przychód z jednego dostępnego pokoju).

Publikacja za zgodą Redakcji: FAKTY Magazyn Gospodarczy

Podobne

Leave a Reply

97 odpowiedzi na “HOSSA NA RYNKU HOTELOWYM – raport o branży i trendach w Polsce”

 1. fntqdz,Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you will be a great author.I will always bookmark your blog and will vggyzppz,come back from now on. I want to encourage that you continue your great writing, have a nice afternoon!

 2. llkykytg Yeezy,Very informative useful, infect very precise and to the point. I’m a student a Business Education and surfing things on Google and found your website and found it very informative.

 3. Its such as you read my thoughts! You appear to
  understand a lot approximately this, like you wrote the guide in it or something.
  I think that you just could do with some p.c. to force the message house a little bit, but instead of that, this is fantastic
  blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

 4. In Los Angeles County, health officials said international travelers, healthcare workers and those who care for young children should consider a second vaccination. One of the confirmed university cases „did travel internationally prior to coming down with measles,” Ferrer said.

 5. The truth is, we live in a time when freedom is under assault, Pence said in his NRA speech. And it’s not just the freedom that the NRA so nobly defends, but the freedom to live, to work and to worship God are all being threatened by the radical left every day.

 6. Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

 7. Sadly, doctors were not able to revive Daniel, and Linsey later learned Amelie did not survive her injuries either. The brother and sister — both of whom were dual citizens of the U.S. and U.K. — were among four Americans killed during the attacks, along with 40-year-old Wisconsin native Dieter Kowalski and 11-year-old student Kieran Shafritz de Zoysa.

 8. I think this is one of the most vital info for me. And i am
  glad reading your article. But should remark on few general things, The website style
  is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job,
  cheers

 9. whoah this blog is wonderful i like studying your
  posts. Stay up the great work! You recognize, lots of persons
  are hunting round for this information, you can aid them greatly.

 10. Biden’s name recognition also means many voters already have formed an opinion on him,Jordan which gives him less room to grow than the much less well-known field of contenders in the Democratic primary. More than 80 percent of Democrats in a recent Reuters poll said they were at least somewhat familiar with him.

 11. Hey there fantastic website! Does running a blog such as this require a massive amount work?
  I’ve very little understanding of computer programming however I was hoping to start my own blog soon. Anyhow,
  if you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off subject but I just needed to ask. Cheers!

 12. I simply want to tell you that I am beginner to blogging and actually liked you’re blog. Probably I’m going to bookmark your blog . You really have outstanding articles. Appreciate it for sharing with us your web site.

 13. I do believe all of the ideas you’ve introduced to your post.
  They are really convincing and will certainly work.
  Still, the posts are too brief for novices. May just you please lengthen them a little from next time?
  Thanks for the post.

 14. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable
  for me to come here and visit more often. Did you hire out
  a developer to create your theme? Fantastic work!

 15. Нello, Thеre’s no doubt that yoyr web site ould ρossibly be havving internet browser compatibility issues.
  Ԝhenever I take a looк ɑt your website
  іn Safari, it lopks fine hoᴡeveг, iff opening in I.E., it’s got ѕome overlapping issues.
  Ι merelү wantеd tto provide yοu with a
  quick heads up! Otһer than that, great blog!

 16. Having read this I thought it was very enlightening.
  I appreciate you taking the time and effort to put this content together.
  I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting.
  But so what, it was still worthwhile!

 17. Moderating is what I do when people start to hit each other with the shovels in the sandbox. I’m interacting. It’s way more fun.
  Well, you have opened my eyes, almost all my posts can be read like ” info info info more info… GET OUT”I have added some “open-ended questions” to some of my popular posts, we will see where that will take us.

 18. Thanks for the helpful post. I have a journalistic blog and people comment to me in person and via email but they rarely leave comments on the site. Being a print journalist who’s moving online, I guess I’m used to telling a story – beginning, middle and end! Any suggestions on how I can get more interaction?
  I’m coming in rather late here but there’s something I’ve been wondering about and maybe someone here can throw some light on it?

 19. About 5 months ago I posted the results of a little online survey I’d done about greeting card buying habits in the UK.
  It was a lot of work and I thought it would generate some comments. But until recently, it was practically the only one of my posts that didn’t have a single comment (I didn’t ask for any feedback and I concluded that it was of little interest to my readers). 

 20. Can I just say what a relief to search out somebody who really is aware of what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know how to deliver a problem to light and make it important. Extra folks need to learn this and perceive this facet of the story. I cant consider youre no more common because you positively have the gift.

 21. Spot up for this write-up, I seriously feel this excellent website wants additional consideration. I’ll more likely once more to see much more, thanks for that information.

 22. Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 23. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 24. It is actually mostly extremely difficult to come across well-aware parties on this subject, unfortunately you seem like you fully understand the things you’re writing about! Many Thanks

 25. Howdy fantastic blog! Does running a blog such as this require a great deal of work?

  I’ve virtually no knowledge of programming but I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyhow, if you have any suggestions or techniques for new blog owners please share.

  I know this is off topic nevertheless I simply wanted
  to ask. Thanks a lot!

 26. I was wondering if you ever considered changing the structure of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could
  a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.
  Maybe you could space it out better?

 27. Hey there! Quick question that’s totally off topic. Do you
  know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird
  when viewing from my iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this problem.
  If you have any suggestions, please share. Thank you!
  natalielise pof

 28. The next time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I know it was my option to learn, but I really thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you could repair in the event you werent too busy looking for attention.

 29. Thanks , I’ve recently been looking for information approximately this subject for ages and yours is the best I’ve came upon so far. However, what in regards to the bottom line? Are you positive concerning the source?

 30. Following the pupil doesn’t have a personal opinion, then they ought to simply earn a option to select a topic, and select pro or con. Very very good essay writers have the capacity to give aid to their students if it’s required.
  Students utilizing a copywriting service ought to know about a couple of things before deciding on a service. Internet isn’t only alternative technique to conventional procedures of music supply, but additionally a fantastic prospect for artists and music-recording businesses to expose these products to broad public. Many writing businesses won’t turn off customers if they’re just under what they’re asking.
  Feelings that will save you from writing your book. Essay writing normally comes as a challenge for men and women who aren’t accustomed to composing essays and it’s an extremely enormous job usually for the students who don’t have any type of experience in writing essays.
  You shouldn’t worry because our college essay writing company is the best way to buy college essay services that are perfectly tailored. Online services are somewhat more dependable and affordable also.
  Every story needs to have dialog. As a student, you ought not just consider taking a look at classification essay, it’s also wise to consider composing a sample essay which may be seen as a sample paper by other students.
  Besides this it’s likewise important or a writer to possess the specific understanding about the subject of the essay so that he doesn’t have to deal with any trouble later on when writing the article. The writing profession includes many perks. This primer about the best approach to compose an article sheds light on the procedure and empowers the author get organized.
  top essay writing

 31. I simply want to tell you that I am all new to weblog and certainly loved you’re blog. Likely I’m planning to bookmark your blog post . You definitely have fantastic posts. Thank you for sharing with us your website.

 32. I just want to say I am just new to blogging and certainly savored you’re website. Likely I’m want to bookmark your website . You absolutely come with perfect stories. Thank you for revealing your web-site.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę