
Kryzys w Grecji trwa już dość długo. Powszechne ubóstwo, słaby dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej i edukacji, źle przeprowadzone reformy strukturalne i niektóre niepotrzebne. To tylko niektóre z rozważań, które wyłoniły się z analizy przeprowadzonej przez Dunję Mijatović, komisarz ds. Praw człowieka Rady Europy (analiza przeprowadzona w czerwcu ubiegłego roku, której wyniki poznano zaledwie kilka dni temu).
Mijatović nie ma wątpliwości, że polityka oszczędnościowa w Grecji doprowadziła do naruszenia praw człowieka, co z kolei doprowadziło do drastycznego wzrostu liczby samobójstw oraz postępującego pogarszania się warunków życia obywateli.
W Grecji przeprowadzono już trzy programy pomocowe. Ich skuteczność i konieczność chwalił w lipcu 2017 komisarz Ue Pierre Moscovici. Z tą opinią z kolei nie zgodził się Mijatović, mówiąc, że trudno mówić tym, że wszystko jest w porządku, skoro ludzie nadal cierpią.
Wszystkie raporty, analizujące wpływ oszczędności na Grecję, prowadzą do jednego wniosku, a mianowicie, że środki przeznaczane przez lata naruszyły prawo do zdrowia osób, co jest zapisanych w Europejskiej karcie społecznej, a także spowodowały spadek jakość edukacji.
Usługi zdrowotne dla kobiet w ciąży i noworodków zostały zredukowane o 73% w latach 2009-2012, podczas gdy usługi w zakresie zdrowia psychicznego zmniejszyły się o połowę w latach 2011-2012. Oczywiście zmniejszyły się również wynagrodzenia w sektorze opieki zdrowotnej.
Liczba samobójstw wzrosła o 40% w latach 2010-2015, podczas gdy około 3000 pacjentów zmarło z powodu infekcji w szpitalach; nie wspominając o większej ilości zgonów z powodu HIV lub gruźlicy wśród osób zażywających narkotyki.
Według danych opublikowanych w ubiegłym roku przez grecki bank centralny, śmiertelność niemowląt w tym kraju wzrosła z 2,65% w 2008 r. do 4% w 2014 r. Wzrosła również liczba pacjentów z AIDS i z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, jak również wspomniana już liczba samobójstw (+ 35,7%}.
Towarzyszył temu coraz słabszy dostęp do opieki zdrowotnej, co pogorszyło się z biegiem lat, dlatego też Grecja stała się jednym z ostatnich krajów europejskich pod względem ochrony ubezpieczeniowej.
Pomimo spadku do 19%, ogólna stopa bezrobocia pozostaje najwyższa w Europie, po Hiszpanii i Włoszech.
System opieki zdrowotnej w Grecji podupadł z powodu oszczędności. Środki zmniejszyły się z 5 645 milionów euro w 2005 r. do 4,518 milionów euro w 2017 r.
„Cięcia budżetowe poważnie wpłynęły na nauczycieli, którzy zostali znacznie zmniejszeni, a także na wynagrodzenia nauczycieli, którzy widzieli wzrost ich godzin pracy”. „Politycy twierdzą, że wszystko jest w porządku. A jednak jestem pewien, że wiedzą, jak wiele jeszcze trzeba zrobić” – argumentuje Mijatović.
Źródło: Money.it
Serdeczne podziękowania dla naszej Korespondentki z Włoch za materiały źródłowe i tłumaczenie.
Leave a Reply