Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Afryka > Ofiarni polscy katolicy jednoczą się wokół inicjatyw Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi

Ofiarni polscy katolicy jednoczą się wokół inicjatyw Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi

Kościół jest Ciałem, którego Chrystus jest Głową: Kościół żyje dzięki Niemu, w Nim i dla Niego; Chrystus żyje z Kościołem i w Kościele – czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Stosując się do tych słów zobowiązani jesteśmy pomagać szczególnie tym wiernym Kościoła, którzy znajdują się w wyjątkowej potrzebie. Przykładem takiego wsparcia bez granic jest pomoc zorganizowana przez Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi dla wiernych z Afryki, którzy nie są w stanie sami zbudować kaplic czy kościołów, na co dzień borykając się z brakiem żywności i konfliktami uniemożliwiającymi normalne życie.

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z Krakowa, Misjonarze Kombonianie Serca Jezusowego oraz Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie to instytucje świeckie oraz kościelne, których współpraca w latach 2019-2020 przyniosła radość biednym i zmęczonym życiem katolikom z Sudanu Południowego.

Niedawna wojna z północnym sąsiadem, muzułmańskim Sudanem, walki o władzę i konflikty wewnętrzne, głód, brak edukacji oraz wielka bieda to codzienność w 13-milionowym Sudanie Południowym. W tym położonym w centrum Afryki kraju katolicy stanowią ok. 40 proc. ogółu obywateli a ich marzeniem jest możliwość modlitwy w świątyni, w której będą blisko Pana Boga i poczują wspólnotę ducha z swoimi sąsiadami i rodzinami.

W Sudanie Południowym działają polscy duchowni – Misjonarze Kombonianie Serca Jezusowego, którzy widzą potrzeby naszych braci – katolików z Afryki. Odpowiedzią na ich potrzeby była zbiórka ogłoszona przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej wśród ludzi dobrego serca i głębokiej wiary w Polsce. Tysiące osób – polskich katolików chętnie włączyło się w zbiórkę pieniędzy na budowę kaplic w Sudanie Południowym.

W 2019 roku dzięki ludziom wielkiego serca, otwartym na potrzeby bliźnich w dalekim Sudanie Południowym, SKCh zebrało 200 tys. złotych, które przekazano na budowę kaplic w dwóch miejscowościach w Sudanie Południowym. Za te pieniądze wybudowano dwie kaplice w sercu Afryki – w miejscowościach Piirciok oraz Kowic. Nowe kaplice, zbudowane zaledwie w ciągu jednego roku, będą służyły teraz południowosudańskim katolikom, którzy za pośrednictwem posługującego tam o. Krzysztofa Zębika wyrazili ogromną wdzięczność dla darczyńców z Polski.

Na pomoc Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi mogą liczyć nie tylko katolicy z Sudanu. Od lat SKCh pomaga w łączeniu się ludzi dobrej woli wokół inicjatywy budowy przedszkola katolickiego w Jarosławiu na Podkarpaciu, gdzie po ponad dwu wiekach nieobecności siostry benedyktynki dostosowują zabytkowy budynek dawnej Rezydencji Kapelanów na potrzeby przedszkola.

Warto przypomnieć też inicjatywę z 2019 roku „Oświetlenie dla Golgoty”, w ramach której krakowskie stowarzyszenie sfinansowało zamówienie i montaż nowego oświetlenia Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie, a więc w miejscu wyjątkowym dla każdego chrześcijanina.

Zdjęcie: dlasudanu.pl

Podobne

W górę