Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Bezpieczeństwo > Francja chce dymisji Macrona – protest przybiera na sile coraz bardziej

Francja chce dymisji Macrona – protest przybiera na sile coraz bardziej

Po dołączeniu się do protestów „żółtych kamizelek” około 100 szkół licealnych, policji i żandarmerii rząd Francji zaczął stopniowo ustępować.

Na razie mówi się o zamrożeniu cen paliw na 6 miesięcy, ale wiadomo, że ceny paliw tylko przechyliły szalę niezadowolenia społecznego we Francji i doprowadziły do rozpoczęcia protestu tzw. „żółtych kamizelek”. Właściwe przyczyny niepokojów społecznych zdają się leżeć w innych obszarach. Wprowadzono mianowicie zmiany ustawowe obciążające studentów, emerytów i ludzie najuboższych, a przyznano dodatkowe ulgi sferom zarabiającym najlepiej. Do tego doszła jeszcze powszechnie znana w społeczeństwie francuskim niechęć prezydenta Macrona do najniższych i najbiedniejszych warstw społeczeństwa. Niezadowolenie rosło już od jakiegoś czasu, a zapowiadane podwyżki cen paliwa, jak się wydaje, tylko przechyliły szalę i doprowadziły do otwartego protestu, znanego już jako bunt „żółtych kamizelek”.

W sobotę manifestacje przerodziły się nawet w akty wandalizmu, a francuska policja reagowała w sposób bardzo brutalny.

W obecnej sytuacji protestujący domagają się ustąpienia ze stanowiska prezydenta Macrona, mimo zapowiadanych przez rząd ustępstw. Macron na chwilę obecną nie chce jednak ustępować ze stanowiska.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w Buenos Aires, gdzie prezydent Francji poleciał ostatnio na szczyt państw G20, został on na lotnisku przywitany przez mężczyznę ubranego w żółtą kamizelkę.

Zdjęcie: zrzut ekranu Youtube,com

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, gospodarka, wiedza, technologie, współpraca medialna i partnerska.

Podobne

Leave a Reply

5 odpowiedzi na “Francja chce dymisji Macrona – protest przybiera na sile coraz bardziej”

  1. lowxvigtl,Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you will be a great author.I will always bookmark your blog and will wqhlyiziaj,come back from now on. I want to encourage that you continue your great writing, have a nice afternoon!

  2. urpzct Yeezy 2019,Thanks a lot for providing us with this recipe of Cranberry Brisket. I’ve been wanting to make this for a long time but I couldn’t find the right recipe. Thanks to your help here, I can now make this dish easily.

  3. Globally, Spotify is still far ahead of Apple. As of December last year, Spotify said that there are 207 million active users worldwide, of which 96 million are paid users, or subscribers during the trial period, and the remaining Spotify active users have chosen a free advertising version of the service.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę