Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Bezpieczeństwo > Francja chce dymisji Macrona – protest przybiera na sile coraz bardziej

Francja chce dymisji Macrona – protest przybiera na sile coraz bardziej

Po dołączeniu się do protestów „żółtych kamizelek” około 100 szkół licealnych, policji i żandarmerii rząd Francji zaczął stopniowo ustępować.

Na razie mówi się o zamrożeniu cen paliw na 6 miesięcy, ale wiadomo, że ceny paliw tylko przechyliły szalę niezadowolenia społecznego we Francji i doprowadziły do rozpoczęcia protestu tzw. „żółtych kamizelek”. Właściwe przyczyny niepokojów społecznych zdają się leżeć w innych obszarach. Wprowadzono mianowicie zmiany ustawowe obciążające studentów, emerytów i ludzie najuboższych, a przyznano dodatkowe ulgi sferom zarabiającym najlepiej. Do tego doszła jeszcze powszechnie znana w społeczeństwie francuskim niechęć prezydenta Macrona do najniższych i najbiedniejszych warstw społeczeństwa. Niezadowolenie rosło już od jakiegoś czasu, a zapowiadane podwyżki cen paliwa, jak się wydaje, tylko przechyliły szalę i doprowadziły do otwartego protestu, znanego już jako bunt „żółtych kamizelek”.

W sobotę manifestacje przerodziły się nawet w akty wandalizmu, a francuska policja reagowała w sposób bardzo brutalny.

W obecnej sytuacji protestujący domagają się ustąpienia ze stanowiska prezydenta Macrona, mimo zapowiadanych przez rząd ustępstw. Macron na chwilę obecną nie chce jednak ustępować ze stanowiska.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w Buenos Aires, gdzie prezydent Francji poleciał ostatnio na szczyt państw G20, został on na lotnisku przywitany przez mężczyznę ubranego w żółtą kamizelkę.

Zdjęcie: zrzut ekranu Youtube,com

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, historia, wiedza, technologie, polityka, Kościół

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę