Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Gospodarka > Centralny Port Komunikacyjny …

Centralny Port Komunikacyjny …

Do niedawna wydawało się, że Centralny Port Komunikacyjny (CPK) powstanie na pewno w Baranowie. Media donoszą jednak, że nie jest to jedyna lokalizacja. Jak pisze “Dziennik Gazeta Prawna“, pełnomocnik rządu do spraw budowy nowego portu lotniczego Mikołaj Wild poinformował, że rozważane jest też drugie miejsce w okolicach Grójca pod Warszawą. Zaznaczył on jednak, że z powodu braku odpowiedniej infrastruktury kolejowej trudno uznać je za realną alternatywę dla Baranowa.

Mimo problemów wynikających z braku połączenia kolejowego rząd podjął działania, które mają ocenić atrakcyjność drugiej lokalizacji. Pomijając problemy związane z brakiem infrastruktury kolejowej, okolice Grójca mogą być brane pod uwagę jako miejsce, gdzie stanie Centralny Port Lotniczy. Jednak – jak powiedział Wild na spotkaniu z przedstawicielami samorządów – “z perspektywy kolejowej trudno to uznać za alternatywę rzeczywistą” – pisze “Dziennik Gazeta Prawna”.

Grójec leży w województwie mazowieckim 45 kilometrów od Warszawy w stronę Krakowa przy trasie S7. W ciągu najbliższych 2 lat prowadzone mają być badania środowiskowe. Potem zostanie podjęta ostateczna decyzja o lokalizacji CPK.

Wild wyjaśnił, że zgodnie z prawem konieczne jest wskazanie przynajmniej dwóch lokalizacji planowanej inwestycji komunikacyjnej. Możliwość wyboru jednej z nich będzie rozpatrywana w porozumieniu z organami środowiskowymi. W tej chwili zostały już wskazane dwie lokalizacje, ale obie w Baranowie. Pełnomocnik rządu przyznał, że trudno jest wskazać miejsce, które stanowiłoby realną alternatywę dla Baranowa.

Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, czy Centralny Port Komunikacyjny powstanie w Baranowie?

Chociaż nie jest łatwo znaleźć alternatywną lokalizację dla Baranowa, konieczne jest spełnienie wymogu wskazania dwóch miejsc. Ostateczna decyzja, w którym z nich powstanie Centralny Part Komunikacyjny, nie została jeszcze podjęta.

Jak jednak twierdzi Mikołaj Wild, Baranów najlepiej spełnia wymogi. Jest on położony blisko szlaków kolejowych biegnących ze wschodu na zachód i północy na południe. Jednocześnie lokalizacja ta znajduje się w odpowiedniej odległości od Warszawy.

Na początku listopada 2017 roku rząd przyjął uchwałę w sprawie „Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej”. Zgodnie z planami, największy port lotniczy w naszym kraju i jeden z największych w Europie ma powstać między Warszawą a Łodzią. Po zakończeniu pierwszego etapu budowy będzie on w stanie obsłużyć 45 milionów pasażerów w ciągu roku. Natomiast docelowo zostanie dostosowany do obsługi 100 milionów podróżnych rocznie.

Plan zostanie zrealizowany na gruncie o powierzchni 3000 ha. Całość inwestycji, w której skład wejdzie również infrastruktura drogowa i kolejowa będzie kosztować między 30 a 35 miliardów zł. Prace przygotowawcze mają potrwać do końca roku 2019. Budowa natomiast zakończy się najprawdopodobniej około roku 2027.

Źródło – Dziennik Gazeta Prawna
Publikacja artykułu: za zgodą redakcji Rynek Inwestycji

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę