
Pękają ci płytki na tarasie? A może masz ciągły problem z odchodzącymi płytkami na schodach? Zobacz jak uporać się z tym problemem raz na zawsze i cieszyć się trwałą posadzką na tarasie i schodach zewnętrznych, które nie straszą gości!
Większość właścicieli domów boryka się z problemem pękających i odchodzących od kleju płytek na tarasach, schodach czy balkonach. Bardzo często winowajcą jest fachowiec, który instaluje płytki podłogowe niezgodnie ze sztuką. Jednak dużo częstszym problemem jest źle dobrany materiał, który nigdy nie powinien znaleźć się na zewnętrznych posadzkach.
Zły dobór materiału już na starcie, spowoduje z czasem, że płytki same zaczną pękać. Nie ważne jaki specjalista się tym zajmie, natury się nie oszuka.
Tradycyjne płytki ceramiczne nie nadają się na posadzki zewnętrze. Tarasy czy schody na zewnątrz zwykle są niezadaszone, przez co cały czas działają na nie wszystkie czynniki atmosferyczne, takie jak grad, mróz czy upał.
Ciągle zmieniająca się temperatura znacząco wpływa na klej, który bardzo szybko traci swoje właściwości. Pod wpływem zmiennych temperatur płytka ceramiczna pracuje wraz z wszystkimi materiałami. Jest to niewidoczne gołym okiem, jednak tak właśnie się dzieje.
Cienkie płytki ceramiczne nie tworzą też warstwy ochronnej dla kleju, który jest tutaj najistotniejszym elementem. Płytki o niewielkiej grubości szybko przenoszą zmiany temperatur na klej, który zaczyna tracić swoje właściwości. Z grubszymi płytami sprawa ma się nieco inaczej. Grubszy materiał jest izolatorem dla kleju, który dużo dłużej zachowa wszystkie swoje właściwości. Najlepszym rozwiązaniem na posadzki zewnętrzne będzie kamień naturalny, szczególnie płytki granitowe, które mają grubość 2 cm! Standardowa grubość płytek ceramicznych i płytek gresowych, najczęściej stosowanych na tarasach, to od 6 mm do 1cm. A więc płyty granitowe są 2 razy grubsze!

Kamień naturalny na taras – sposób na długotrwały porządek
Płytki na taras muszą być przede wszystkim solidne. Pisząc solidne, nie mam na myśli tylko tego, żeby nie rozpadały się w rękach. Płytki tarasowe muszą być grubsze i cięższe niż tradycyjne płytki ceramiczne, które stosujemy wewnątrz.
Kamień naturalny jest idealnym rozwiązaniem tego problemu. Jest dużo trwalszy niż każdy materiał sztuczny. Dodatkowo cała masa wzorów i kolorów pozwoli dopasować płytki do tarasu i elewacji, a nawet schodów. Kolejną zaletą jest fakt, że kamień można wykończyć na różne sposoby. Jeśli potrzebujesz materiału, który będzie antypoślizgowy, wybierz granit płomieniowany.
Oprócz płytek tarasowych z granitu do wyboru są jeszcze łupki, bazalty i wapienie. Kamień naturalny występuje we wszystkich kolorach tęczy. W przypadku płytek tarasowych z kamienia naturalnego, kłopot byłby tylko z białym kolorem. Biały kamień naturalny to głównie marmur, a ten nie jest najlepszym wyborem na zewnątrz.
Jak zamontować płytki tarasowe?
Do montażu płytek, które planujemy instalować na zewnątrz, warto użyć jak najlepszych materiałów. Jak już wiesz, najważniejszy będzie tutaj klej. Klej musi być biały, tak aby nie wyszły przebarwienia.
Przed przystąpieniem do montażu, dokładnie sprawdź parametry kleju. Producent umieszcza je tam nie bez powodu. Koniecznie sprawdź, w jakiej temperaturze można go używać oraz jaka jest maksymalna wysokość warstwy kleju. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ klej ma swoje właściwości tylko w określonych warunkach i jeśli je zignorujemy może okazać się, że płytki zaczną same odchodzić od warstwy kleju.
Kolejną ważną rzeczą podczas montażu jest rozprowadzenie kleju. Klej rozprowadza się za pomocą grzebienia dokładnie na całej powierzchni. Płytek kamiennych, ani żadnych innych, nie powinno się kleić na tzw. „placki”. Nierówne rozłożenie kleju powoduje naprężenia, przez co płytka zaczyna z czasem się odklejać. W efekcie odchodzi od warstwy kleju, a nawet może popękać.

Artykuł powstał przy współpracy z https://skalite-kamien.pl
Leave a Reply