Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Edukacja > 5 najcenniejszych obrazów z polskich muzeów

5 najcenniejszych obrazów z polskich muzeów

Przeciętny, niezbyt interesujący się sztuką człowiek, niekoniecznie musi mieć świadomość tego, że kilka z najcenniejszych i najbardziej kojarzonych obrazów w historii, można zobaczyć w naszym kraju.

Jadąc na wycieczkę do Paryża, punktem obowiązkowym będzie z pewnością Luwr. Każdy z polskich, i nie tylko polskich, turystów chce, choć na chwilę zobaczyć kunszt Leonarda i uśmiech Mony Lisy. Ale… przecież nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby ujrzeć dzieło mistrza! Nie wiedziałeś? To koniecznie przeczytaj ten artykuł, ponieważ postaram się podpowiedzieć, jakie, funkcjonujące szeroko nawet w popkulturze obrazy, możesz zobaczyć, nie ruszając się z Polski!

Hans Memling – Sąd Ostateczny – Muzeum Narodowe w Gdańsku

Jest to tryptyk, którego najbardziej kojarzonym elementem jest bez wątpienia jego środkowa część. Sam obraz ma już ponad pięćset lat. Przez długi czas autor dzieła pozostawał nieznany. Od samego początku związany z Gdańskiem obraz, wędrował po świecie, lądując m.in. we francuskim Luwrze. W trakcie drugiej wojny światowej stał się zdobyczą wojenną – najpierw niemiecką, potem radziecką. W Gdańsku pojawił się ponownie pod koniec lat pięćdziesiątych i jest tam po dziś dzień. Jest to jedno z najbardziej znanych przedstawień biblijnego sądu ostatecznego. To arcydzieło zachwycające swoją szczegółowością i złożonością. Choć niemal każdy z nas miał okazję widzieć Sąd Ostateczny Hansa Memlinga, to zgłębienie wszystkich jego detali jest zadaniem na długie wizyty w gdańskim muzeum.

Claude Monet – Plaża w Pourville – Muzeum Narodowe w Poznaniu

Monet to jedna z pierwszych postaci, które kojarzą się każdemu z malarstwem. Wybitny impresjonista, znany ze swojej Impresji, wschodu słońca, czy Nenufarów. Podobnie jak Sąd Ostateczny, obraz szybko trafił do Polski, wywieziono go w trakcie drugiej wojny światowej, a trafił do naszego kraju z powrotem w latach pięćdziesiątych. Plaża w Pourville była też bohaterką historii rodem z opowieści kryminalnych, ponieważ w 2000 roku została skradziona, a odnalazła się dopiero 10 lat później. Jak widać, jest to sprawa zaledwie sprzed kilku lat, więc w gruncie rzeczy Plażę w Pourville Moneta możemy oglądać ponownie w Poznaniu dopiero od niedawna.

El Greco – Ekstaza świętego Franciszka – Muzeum Diecezjalne w Siedlcach

Kolejna charakterystyczna postać z dziejów malarstwa, o której każdy z nas słyszy nieraz w szkole. Manierysta El Greco na Ekstazie świętego Franciszka przedstawia moment, w którym tytułowy bohater otrzymuje od Boga stygmaty. Dzieło kryje w sobie wiele tajemnic, jak np. postać osoby pozującej i jej charakterystyczne cechy wyglądu, co jest od lat przedmiotem badań. Na stałe Ekstaza świętego Franciszka znajduje się w Siedlcach, w ostatnich latach wystawiana była jednak również w Warszawie i Krakowie.

Rembrandt – Dziewczyna w ramie obrazu – Zamek Królewski w Warszawie

Rembrandt, czyli kolejny autor, o którym świadomość wychodzi znacznie poza muzealne sale, dzięki jego Lekcji anatomii doktora Tulpa. W Polsce można podziwiać więcej dzieł mistrza – aż 3 obrazy oraz kilka grafik. Większość z nich, tak jak przytoczony powyżej, najbardziej znany, Dziewczyna w ramie obrazu, znajduje się w Warszawie. Jest to doskonała spuścizna ery baroku, a możemy ją zobaczyć również w naszym kraju.

Leonardo da Vinci – Portret damy z gronostajem –Muzeum Narodowe w Krakowie

Rozpoczęliśmy od Luwru i Leonarda, na nim też skończymy. Niektórzy pewnie niedowierzają i ciśnie im się na myśl pytanie: „Tak ikoniczne dzieło w Polsce?!”. Tak, obraz tego, chyba najbardziej znanego i najszerzej funkcjonującego w kulturze masowej malarza, możemy zobaczyć także u nas. Dama z gronostajem, łasiczką, czy nawet fretką, jak przypuszczano niegdyś, znajduje się w zbiorach w Krakowie. Od wieków znajdował się w posiadaniu rodziny Czartoryskich. W trakcie II wojny światowej, jak wiele innych dzieł najwybitniejszych twórców, został wywieziony z Polski. Powrócił do prawowitych posiadaczy po wojnie. Niedawno można było usłyszeć o damie z gronostajem w codziennych wydaniach wiadomości w polskich mediach, gdyż obraz został odkupiony od Książąt Czartoryskich przez Skarb Państwa.

Nie musisz objeżdżać całego świata, aby móc ujrzeć dzieła najgenialniejszych, najwybitniejszych malarzy w dziejach ludzkości. Nic dziwnego, że wielu z nas nie ma nawet świadomości tego – nie każdy z nas interesuje się sztuką wysoką i spędza czas wolny w muzeach. Są jednak dzieła, które powinniśmy poznać obowiązkowo. Jeśli zauważyłeś więc tu obrazy, które widziałeś wcześniej choćby w podręczniku szkolnym, czy fascynujesz się postaciami, takimi jak Leonardo da Vinci, który był kimś znacznie więcej niż tylko malarzem, to koniecznie poznaj, co oferują nam nasze, polskie muzea.

Artykuł został przygotowany przez firmę renesanspolska.pl specjalizującą się w sprzedaży artykułów malarskich.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę